Lietuvių leidybininkai elektroninių knygų rinkoje kol kas tik kojas apšilinėja. Apie pirmuosius žingsnius naujoje erdvėje pasakoja bendrovės „Leidykla Vaga“ vyriausioji redaktorė Agnė Puzauskaitė.
E. leidyba yra nauja leidybos verslo niša, kuri Lietuvoje vis dar vertinama ir priimama kaip gana didelė naujovė, nors kitose pasaulio šalyse, ypač JAV, tai jokia naujiena. Visgi pokyčiai leidybos versle neaplenkia ir Lietuvos, čia žengiami pirmieji žingsniai: pristatomos el. skaityklės, skaitytojams po truputį siūlomos el. knygos.
„Leidykla VAGA“ jau yra įžengusi į elektroninės leidybos sektorių ir bendradarbiauja su skaitykle.lt siūlydama skaitytojams el. skaityklių turinį – t. y. elektronines knygas, kurias, sumokėjus tam tikrą mokestį, galima atsisiųsti į savo elektroninę skaityklę. Kol kas esame pradiniame etape – bandome, žiūrime, kaip skaitytojai reaguoja, kokia paklausa.
Mūsų leidykla, išbadydama e. leidybą, skaitytojams pasiūlė apie 20 e. knygų, kurių kaina yra nuo 30 iki 50 procentų mažesnė negu popierinio varianto. Bent jau kol kas, e. knygos, kurias siūlome, yra popierinių knygų elektroniniai variantai.
Žinome, kad el. knygų rinka Lietuvoje dar ganėtinai nedidelė, tačiau tikimės, kad Lietuvoje greitai tai jau ne tik nebebus naujovė, bet ir taps visuotinai priimtina ir prieinama knygų skaitymo alternatyva.
Remdamiesi turima patirtimi ir girdėdami kitų Baltijos šalių leidėjų pasisakymus apie el. knygų prekybą jų šalyse, galime pasakyti, kad el. knygų pardavimai kol kas yra išties maži. Tai lemia ir nemaža skaityklių kaina (Lietuvoje apie 800 Lt) kurios daro jas neprieinamas daugeliui eilinių skaitytojų. Be to, vis dar per maža el. knygų turinio pasiūla, lyginant su tradicinių knygų pasiūla.
Iš dalies, turbūt, kuklių el. knygų pardavimų priežastis gali būti ir žmonių konservatyvumas – daugelis žmonių, jų net neišbandę, skaitykles vertina kaip nepriimtiną jiems technologinę naujovę. Dar kiti teigia, kad tikrai popierinei knygai el. knyga niekada neprilygs, nes ji neveikia / nestimuliuoja žmogaus pojūčių – neturi kvapo, popieriaus lietimo jausmo ir panašiai.
Kol kas nematydami itin staigaus el. knygų pardavimų šuolio ir masinio skaityklių paplitimo perspektyvos Lietuvoje, visgi manome, kad ateityje skaityklės, o kartu ir el. knygos, taps prieinamos platesniam skaitytojų ratui. Pavyzdžiui, galbūt įdiegus tam tikras naujų technologijų ir mokymo programas mūsų universitetuose / mokyklose, jomis galės naudotis studentai ir moksleiviai, kuriems tenka skaityti daug ir įvairios medžiagos – tokias tekstų apimtis turėti skaityklėse jiems būtų itin patogu.