Lietuvai tapti pažangiausiu technologijų centru Europoje gali padėti vaikai, tereikia jiems duoti nešiojamąjį kompiuterį, sumanųjį telefoną, leisti žaisti daugiau vaizdo žaidimų, žiūrėti daugiau filmų ir jų nevertinti pagal senosios kartos standartus, mano Belgijos verslininkas, mokslininkas, leidėjas, filantropas, „One Laptop per Child Europe“ vadovas Walteris de Brouweris.
„Pirmiausia mes turime sugalvoti, kas yra didžiausias miesto ar šalies išteklius. Atsakymas labai lengvas – vaikai. Vaikai, gimę apie 2000-uosius, yra patys įdomiausi, nes jie gimė pasaulyje, kuris jau pažinojo kompiuterius ir internetą. Jie kitaip supranta technologijas nei mes“, – ketvirtadienį konferencijoje „Login 2010“ teigė W. Brouweris.
Anot jo, tie dalykai, kurie mums atrodo neteisingi, vaikams kaip tik labiau patinka, nes mes viską vertiname pagal senąsias taisykles.
Šiandien vaikams negalime liepti, kad jie skaitytų daugiau knygų, nes kompiuteriniai žaidimai yra begalę kartų naudingesni už popierinę literatūrą, mano W. Brouweris.
Pasak jo, žaidimai yra trimačiai, kai knygos tėra vienmatės. Žaidimai vaikus skatina bendrauti, bendradarbiauti, dirbti komandoje, o knygos izoliuoja. Žaisdami kompiuterinius žaidimus, vaikai juda, o skaitydami knygą, guli ar sėdi. Taip pat pranešėjas teigė, kad knygos ramina ar netgi migdo, o žaidimai „užveda“, nes suteikia apdovanojimo galimybę.
„Jeigu palygintume, kaip veikia žmogaus smegenys žaidžiant žaidimus ir skaitant knygą, pamatytume, kad pirmuoju atveju dirba daug daugiau smegenų dalių. Taip pat žaisdamas vaikas turi iškelti hipotezę, ją išbandyti ir tik taip patekti į kitą lygį – tai dalykai, kurių mus mokė mokykloje ir universitete“, – teigė W. Brouweris.
Todėl, jo nuomone, kiekvienas penkerių metų vaikas turėtų turėti nuosavą nešiojamąjį kompiuterį ir sumanųjį telefoną, nes būdami jauni, jie yra kupini idėjų ir visai kitaip galvoja nei suaugusieji.
„Taip pat vaikams reikia leisti žiūrėti daugiau televizijos laidų ar filmų. Ar kada nors girdėjote, kad vaikas pasakytų, jog jam knyga labiau patiko nei filmas? Taip sako tik mūsų karta“, – sakė belgas.
Pranešėjas išskyrė, kad norint tapti technologijų centru ir suspėti su evoliucija, šalies universitetų dėstytojams neužtenka vieno mokslinio laipsnio – reikia bent dviejų ir geriau, kad jie būtų iš skirtingų sričių.
Taip pat vertėtų nuolat tikrinti pedagogus, kaip jie supranta naujausias technologijas – nesvarbu, ar tai istorijos, ar matematikos mokytojas, jis turėtų sugebėti padėti moksleiviui susitvarkyti su savo neveikiančiu muzikos grotuvu.
Vilniui vertėtų pagalvoti apie konferencijos „TEDxVilnius“ organizavimą – renginį, į kurį susirenka pranešėjai iš viso pasaulio ir dalijasi savo mintimis. „Tapkite pirmu kompiuteriniu miestu – sujunkite visus prietaisus į vieną vietą. Tapkite piratais – įkurkite piratų partiją, nes šis amžius koncentruosis ties informacijos sklaida ir jos naudojimo politika“, – sakė W. Brouweris.
Po pastarojo teiginio pranešėjas susilaukė aplodismentų. Piratų partija – tai politinė organizacija, kurios tikslas autorių teises ir patentus reglamentuojančius įstatymus pritaikyti šiandienos standartams. Tokias partijas jau turi daugiau nei 20 pasaulio šalių.