Pasaulinės saugumo sprendimų kūrimo lyderės „McAfee“ pateikiamoje 2010 m. saugumo grėsmių prognozėje nurodoma, kad elektroniniai nusikaltėliai dar labiau kėsinsi į internetinių socialinių tinklų bei elektroninės bankininkystės vartotojų saugumą.
„McAfee Labs“ saugumo specialistų atlikta 2009 m. saugumo pažeidimų internetinių analizė leidžia prognozuoti, kad šiais metais kibernetinių atakų rizika labiausiai išaugs „Facebook“ socialiniame tinkle. Pažymima, kad sparčiai augant šio socialinio tinklo vartotojų skaičiui, smarkiai didės subtilesnių ir sudėtingesnių internetinių atakų rizika. Ekspertai taip pat prognozuoja, kad į elektroninės bankininkystės vartotojus nukreipti „Trojos arklio“ virusai bus programuojami daug gudriau, siekiant pelnyti vartojo pasitikėjimą ir išgauti privačius priėjimo prie bankininkystės duomenis.
„DPA programinė įranga“ vadovas Genadijaus Gricukas |
---|
„McAfee“ partnerės Lietuvoje IT bendrovės „DPA programinė įranga“ vadovo Genadijaus Gricuko teigimu, prognozuojamas saugumo rizikos padidėjimas labiausiai turėtų neraminti verslo atstovus. „Lietuvos verslas jau kurį laiką sėkmingai išnaudoja interneto teikiamus privalumus. Šiandien jau nieko nestebina, kad įmonių padalinių darbuotojai bendrauja internetiniuose socialiniuose tinkluose, sutartys, sąskaitos ir verslo informacija persiunčiama elektroniniu paštu. Tačiau šias tendencijas pastebi ir kibernetiniai nusikaltėliai, kurie taip pat sparčiai kuria ir išbando naujus jautrios informacijos pasisavinimo bei kenkėjiškas programas“, – teigia G. Gricukas.
Anot „DPA programinė įranga“ vadovo, pastebėta, kad per 2009 m. kibernetiniai nusikaltėliai, atakuodami bankines sistemas, dažniausiai siekdavo išgauti informaciją apie bankuose naudojamas apsaugos sistemas. „Šiais metais tokios „analizės“ pagrindu sukurtas programas nusikaltėliai įvairiais metodais (dažniausiai elektroniniu paštu) skleis vartotojų tarpe. Manoma, kad dažniausiai bus pasitelktas „rootkit“ metodas, kai į vartotojo kompiuterį patekusi kenkėjiška programinė įranga, išjungia antivirusinę sistemą. Taip nuslepiamas įsilaužimo faktas, o vartojo sistemoje atliekami tam tikri veiksmai, kuriais gali būti ne tik pasisavinta konfidenciali informacija, bet ir vykdomos kitų vartotojų atakos. Kalbant apie pavojus „Facebook“, kibernetiniai nusikaltėliai dar labiau naudosis aklu vartotojų pasitikėjimu, patvirtinant net nepažįstamus draugus, o taip pat ir pramoginio tipo programų (apklausų, testų, etc.) populiarumu“, – vardina G. Gricukas.
„McAfee“ parnerio Lietuvoje atstovas pabrėžia, kad apsisaugoti nuo šių grėsmių paprasto vieno saugumo sprendimo nebeužtenka. G. Gricukas pažymi sisteminio požiūrio į organizacijos informacinį saugumą svarbą. „Pirma būtina įvertinti rizikos faktorius, parengti saugumo strategiją ir tik pagal tai rinktis saugumo priemones“, – sako G. Gricukas.