Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 24 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 24 d. 11:13
Kaip šventiniu laikotarpiu apsipirkti saugiau?
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

Informacijos apsauga – kiekvienam suprantama ir paprasta

Publikuota: 2009-09-16 07:04
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Profesionalams
Autorius: Povilas Poderskis, Tomas Parnarauskas
Aut. teisės: ©Critical Security
Inf. šaltinis: NOD Baltic, UAB

Jūsų gimtadienio data? Ne. Jūsų vaikų vardai? Ne. Jūsų mėgstama krepšinio komanda? Gal. Pripažinkime: slaptažodžiai, kuriuos lengva atsiminti yra nesudėtingai atspėjami. Atitinkamai, sudėtingi slaptažodžiai nors ir yra saugūs taip pat yra ir labai sunkiai įsimenami, todėl žmonės yra linkę juos užsirašyti, kas yra dar blogiau nei prastai pasirinktas slaptažodis.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Jūsų gimtadienio data? Ne. Jūsų vaikų vardai? Ne. Jūsų mėgstama krepšinio komanda? Gal. Pripažinkime: slaptažodžiai, kuriuos lengva atsiminti yra nesudėtingai atspėjami. Atitinkamai, sudėtingi slaptažodžiai nors ir yra saugūs taip pat yra ir labai sunkiai įsimenami, todėl žmonės yra linkę juos užsirašyti, kas yra dar blogiau nei prastai pasirinktas slaptažodis.

Ir iš tiesų, praktika rodo, jog slaptažodžiai nors ir atlieka labai svarbų vaidmenį įmonių tinklų infrastruktūroje, tačiau tai tampa nebepakankama priemone, norint tinkamai apsaugoti informacines organizacijos vertybes. „Critical Security“ dažnai atlieka įsibrovimo testus į organizacijas, kurių metu imituojamas realių įsilaužėlių, nusitaikiusių į kompaniją veiksmus: tam dažniausiai būna sudaromos dvi komandos – viena bando įsilaužti į tinklą per technologinius pažeidžiamumus, o kita tikrina „žmogiškąjį faktorių“. Pirmosios komanda dažnai susiduria su tokia situacija: pavyksta įsilaužti į tikrinamos organizacijos interneto tinklalapį, iš ten ištraukti ją administruojančių žmonių prisijungimo slaptažodžius, tiesa, užšifruotu pavidalu.

Informacijos apsauga - kiekvienam suprantama ir paprasta

Šifruotų slaptažodžių dekodavimas momentaliai atveria daugelį silpnų slaptažodžių, tokių kaip „labas“, „test“ ar „vadovas_asilas“, tačiau dažniausiai jie niekur be tos sistemos netinka. Kur kas sunkiau yra parinkti kompleksinius slaptažodžius pvz., „m69kOpzaD“, tačiau jei tai pavyksta, tuomet yra 99 % tikimybė, jog vartotojas pasirinkęs tokį sudėtingą slaptažodį jį naudoja visur. Kažkas tikriausiai suabejosite, jog kompleksinių slaptažodžių parinkimas yra praktiškai įmanomas per pakankamai trumpą laiką? Deja, šiandien technologijos leidžia pasiekti tikrai įspūdingą slaptažodžių perrinkimo laiką: pavyzdžiui pigios vaizdo kortos už 200 LT su „Nvidia CUDA“ technologija slaptažodžių perrinkimo sparta nedaug atsilieka nuo „Intel Quad Core“ procesoriaus, o naudojant kelias brangias kortas, kurių slaptažodžių perrinkimo sparta yra nuo kelių iki keliolikos kartų didesnė tradiciniais būdais užšifruoti slaptažodžiai lukštenami kaip riešutai. Taigi, turėdami bent vieno vartotojo slaptažodį, įsilaužėliai gali brautis vis giliau ir giliau į organizacijos tinklą.

Kita medalio pusė yra tai, kad organizacijų tinklų vartotojai, ypatingai didesnėse kompanijose, yra labai linkę tiesiog pasakyti savo prisijungimo duomenis, jeigu jie yra pastatomi į tam tikrą psichologinę situaciją. Pavyzdžiui, žinant, jog organizacijoje vartotojų vardai sudaromi iš asmens vardo ir pavardės pirmų raidžių, sakykim Vardenio Pavardenio prisijungimo vardas būtų „vardpav“, „vpav“, įsilaužėliai gali mėginti tiesiog paskambinti ir netiesiogiai paklausti slaptažodžio. Gal tai irgi atrodo neįtikėtina, bet pasirinkus tinkamą būdą – įmanoma. Tarkime atliekant panašaus pobūdžio patikrinimą, kaip būtiną įsibrovimo testo dalį, darbuotojams melavome, jog vyksta kalėdinė IT saugumo apklausa, kurios tikslas yra nustatyti darbuotojų sugebėjimus pasipriešinti IT grėsmėms: tam reikėjo užpildyti anketą, kurioje be bendrų klausimų apie IT saugumą reikėjo nurodyti ir savo slaptažodį, kad išrinktume „saugiausią“, o geriausiai atsakę galėjo laimėti kelionę. Aišku, tai yra dirbtinis pavyzdys – tikri įsilaužėliai nenorėtų sukelti daug triukšmo, tad pasirinktų kokį kitą metodą – galima nusiųsti elektroninį laišką, kuriame prašoma kažkur prisijungti ar pan.

Būtent sprendžiant slaptažodžių nepatikimumo problemą, buvo sugalvotas papildomas autentifikacijos faktorius tam, kad užkirsti kelią slaptažodžių nutekėjimo ar nesaugumo problemoms. Vartotojui be slaptažodžio žinojimo reikia papildomai turėti jam suteiktą įrenginį, tuomet autentifikacija vyksta pagal principą „tai ką žinau“ + „tai ką turiu“. O toks priėjimas reikalauja iš įsilaužėlio turėti konkrečiam vartotojui priskirtą įrenginį leidžiantį prieiti prie kompanijos resursų žinant dar ir slaptažodį: t. y. įrenginys be slaptažodžio yra bevertis, lygiai taip pat kaip ir slaptažodis be įrenginio.

Tokį sprendimą realizuoti idealiausia naudojant USB tipo „antro faktoriaus“ įrenginius, tokius kaip, pavyzdžiui, gerai Lietuvos rinkoje užsirekomendavusį „Eutronsec eToken“, leidžiantį vartotojams patogiu būdu autentifikuotis sistemose žinant tik savo įrenginio PIN kodą, kurį lengva įsiminti. Įrenginyje saugomi duomenys yra patikimai šifruojami naudojant RSA šifravimo algoritmą, kurio rakto ilgis yra 2048 bitai, kas yra tikrai labai daug, kadangi net 128 bitų rakto šiuolaikinėmis priemonėmis negalima parinkti, ką jau kalbėti apie kur kas ilgesnį.

„eToken“ naudojimas sprendžia iškart kelias problemas: įsilaužėliams nebelieka galimybės prieiti prie sistemų turint tik kažkurio vartotojo slaptažodį, taip pat jeigu vartotojas, pavyzdžiui, pameta įrenginį – jis nebegali toliau dirbti ir apie tai yra priverstas pasakyti sistemų administratoriui, ko tikrai nebūna pametus ar kitokiu būdų atskleidus tretiesiems asmenims tradicinį slaptažodį. Papildomai sistemos funkcionalumą galima išplėsti naudojant papildomą programinę, pavyzdžiui, „Secure Systems“ gaminamą „ControlSphere“ programinį paketą, leidžiantį dar labiau padidinti saugumo lygį. „ControlSphere“ leidžia vartotojams įsiminti slaptažodžius naršyklėse, IM bei kitose programose fiziškai nesaugant jų kompiuteryje šį darbą patikint saugiai užšifruotam „eToken“ įrenginiui. Taip pat „ControlSphere“ turi ir kitų modulių, leidžiančių vartotojui šifruoti duomenis naudojant „eToken“ įrenginį, rakina darbo stotį ištraukus raktą ir atlieka subtilesnius veiksmus ten, kur reikalinga papildomas vartotojų autentifikavimas.

Galima daryti išvadą, kad nepatikimų, besikartojančių, per sudėtingų slaptažodžių problemos tikrai egzistuoja ir jas būtina spręsti. Naudojant „eToken“ ir „ControlSphere“ mes galime pasiekti deramą prieigų prie duomenų saugumą ir padaryti priėjimą prie duomenų ne tik saugų, bet ir dar patogesnį vartotojams. Papildomai džiugina ir tai, jog šie sprendimai nėra brangūs ir jie ateis į mūsų gyvenimus lygiai taip pat kaip savo laiku atėjo kompiuteriai, internetas ir vėliau antivirusinė apsauga.





Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama