Ne taip seniai tokia techninės įrangos kategorija kaip nedideli nešiojami kompiuteriai, vadinamieji „netbookai“, nė neegzistavo – nedidelių nešiojamųjų buvo, bet kainavo jie baisingai daug. Viskas ėmė žaibo greičiu keistis po to, kai pirmąjį savo „Eee“ šeimos narį pristatė ASUS – susidomėjimo nebrangiu daikčiuku visame pasaulyje buvo tiek, kad nepraėjus nė pusmečiui, „netbook“ tipo sistemas jau siūlė daugiau nei dvi dešimtys gamintojų.
Žinoma, ne visi modeliai buvo vienodai vykę, bet neblogų netrūko. Rinkos specialistai to pirmojo „netbookų“ sprogimo produktus jau linkstą vadinti pirmąją „netbookų“ karta. Anot jų, antroji, remiama tokių milžinų kaip „Intel“ ir palaikoma aiškiau suformuotų vartotojų lūkesčių, bus jau visiškai kitokia. Tiek techninėmis, tiek kitomis savybėmis, pavyzdžiui, korpusų medžiagomis.
Bendrovės „Broadpoint AmTech“ analitiko Dougo Freedmano teigimu, tos pirmosios kartos „netbookų“ korpusai buvo pernelyg nekokybiški.
„Gamintojai darė juos iš neblogo, bet visgi plastiko. Korpusai nedideli, daiktai nešiojami, o plastika pasižymi tuo, jog skyla. Tikėtina, kad artimoje ateityje pasirodysiantys „netbookai“ bus metaliniais korpusais ar bent jau metaliniu pagrindu, rėmu“, – teigia D. Freedmanas.
Taigi, kažkuria prasme, teigiama, naujieji „netbookai“ turėtų priartėti prie tų nedidelių nešiojamųjų, kurie buvo rinkoje prieš „netbookams“ gimstant. Pigų plastiką keis rimtesnės medžiagos, stiprės techninės charakteristikos ir bent vizualiai ir virtuvėje pūpsančio naujienų skaitytuvo „netbookai“ vėl supanašės į rimtam verslui skirtus mobilius įrenginius.
Anot analitiko, gamintojai, nepaisant ilgametės patirties IT versle ir daugiau nei metų darbo su pačiais „netbookais“, vis dar nėra gerai supratę, ko konkrečiai iš „netbookų“ tikisi vartotojai. Aiškus tik vienas faktas – jie turi būti nebrangūs. O dėl kitko nuomonės labai išsiskiria ir galima ginčytis iki nukritimo: „Ar būtina SSD laikmena?“, „Kiek turi laikyti baterija?“, „Ar kokybiškesnės korpuso medžiagos priimtinos su sąlyga, kad kompiuteris bus brangesnis?“.
Aš į šiuos klausimus atsakyčiau – taip, 4 valandas, taip. Tuo tarpu tu, skaitantis šias eilutes, veikiausiai jau kiek kitaip. O dabar įsivaizduokime gamintojo padėti – jis turi ne tik sugalvoti, bet ir pagaminti sistemą, kuri tiktų mums abiems.
Tikėtina, kad artimiausiu metu rinkoje pasirodys keli „netbookų“ modeliai, kurių kūrėjai bandys į šį rinkos segmentą perkelti kai kurias savybes, įprastas kiek kitos klasės sistemose, pavyzdžiui, vidinius komponentus nuo sukrėtimų saugantį rėmą, korpusuose derinti aliuminį ir brangesnius plastiko lydinius. Kiek tokiems kompiuteriukams seksis, žinoma, matysim, bet, anot D. Freedmano, svarbu suprasti, kad rinka vystos ir „netbookai“ nestovi bei nestovės vietoje – jie keisis ir, tikėtina, visiems laikams neliks pigaus balto plastiko kevaliukais.
Analitiko teigimu, keisti korpusų medžiagas į metalą gamintojams pataria ir „netbookų“ dizaino kūrėjai, įvertinantys daugybę būsimo korpuso charakteristikų. Tačiau gamintojai dar laikosi, siekdami ekonomikos žiemos metu palaikyti kuo mažesnę kainą. Be to, teigiama, kad „Broadpoint AmTech“ atliko testus ir nustatė, kad kai kurių gamintojų „netbookų“ plastikiniai korpusai yra velniškai nepatikimi ir trapūs. Kokių konkrečiai, neatskleidžiama, teigiama, kad apie tai pranešta tik patiems gamintojams.
Žinoma, visos šio eksperto spekuliacijos ir prielaidos nebūtinai virs tiesa. Apibendrinant jas, galima įvardyti kaip raginimą „netbookuose“ naudoti brangesnes medžiagas, bandyti perkelti kai kurias brangesnių kompiuterių savybes, tačiau gamintojai turi daug kitų motyvų ir gali pasukti visiškai kitu keliu. Kaip nutiks, žinoma, pasiūlys laikas, nors sunku nesutikti su D. Freedmano teiginiu, jog „netbookai“ amžinai tokie patys nebus. Taip, jie keisis, didesnis klausimas kada – dabar, ar po vadinamojo „kriziso“. Bet pokyčiai neišvengiami, atitinkamas pasirinkimo didėjimas – irgi.
Pagal „X-Bit Laboratories“ ir „Broadpoint AmTech“ medžiagą.