Dabar kiekvienai bendrovei ar net kiekvienam didesniam kuriamam projektui yra labai svarbu turėti savo tinklalapį, kuris leistų pristatyti informaciją apie save klientams internete. Galima samdyti programuotojus bei dizainerius ir tam išleisti tūkstančius litų, tačiau jei projekto reikalavimai nėra ypač dideli ir specifiniai, galima pasinaudoti nemokamomis turinio valdymo sistemomis (angl. CMS – content management systems).
Straipsnis supažindins su šia interneto technologija ir parodys, kad dabar ir nemokamos sistemos yra gana kokybiškos ir geba tenkinti net ir labai didelius jūsų reikalavimus.
Kas tai yra
Ko gero, taikliausias šios sistemos apibūdinimas – sąsaja tarp jūsų ir tinklalapio, padedanti kurti, saugoti ir redaguoti informaciją. Labai svarbu tai, kad, norint naudotis tokia sistema, nereikia jokių HTML kalbos, naudojamos žiniatinklio (angl. WEB) tinklalapių kodui parašyti, žinių, kurios paprastai reikalingos tinklalapiams kurti. Dar vienas tokių sistemų naudojimo privalumas yra tas, kad galėsite koordinuoti ir sekti visus tinklalapio kūrimo procesus. Šios sistemos naudojimas užtikrina, kad turinys tinkamai suformatuotas, o tai kuria solidesnį įvaizdį.
Ar verta naudoti nemokamas sistemas
Turinio valdymo sistemos prieš kelerius metų žengė pirmuosius žingsnius. Tada jos buvo nelabai stabilios, tačiau dabar yra ganėtinai susiformavusios, kokybiškos ir saugios.
Trys pagrindinės priežastys, kodėl verta rinktis iš nemokamų turinio valdymų sistemų:
- Labai svarbu yra tai, kad visada galite lengvai ir be įsipareigojimų išbandyti nemokamą sistemą prieš ją pasirinkdami naudoti, pavyzdžiui, OpenSourceCMS tinklalapyje (http://opensourcecms.com) galėsite išbandyti daugumą populiariausių sistemų ir nuspręsti, kuri jums labiausiai tinka.
- Nemokamų sistemų naudojimas padeda sutaupyti pinigų ir su mažiausiomis laiko sąnaudomis sukurti interneto produktą. Dabartinės technologijos leidžia kurti internete turinį beveik kiekvienam norinčiajam ir tai ypač aktualu turėtų būti mažoms įmonėms.
- Tokias sistemas plėtoja aktyvios bendruomenės, tad galite būti tikri dėl reguliarių atnaujinimų ir pagalbos techniniais klausimais. Didžiulė konkurencija tarp daugybės sistemų skatina spartų tobulėjimą, todėl tokios sistemos tampa kokybiškesnėmis ir funkcionalesnėmis.
Populiariausios nemokamos sistemos
Iš viso galima rasti apie porą tūkstančių nemokamų turinio valdymo sistemų. Žinoma, sistemų galimybės labai skirtingos, vienos pranoksta kitas. Įvairių sistemų apžvalgas ir palyginimus galite rasti CMSreview (http://cmsreview.com). Kaip vieną iš pavyzdžių galima pateikti PHP-nuke sistemą (http://phpnuke.org), kuri yra labai populiari naujienų ir bendruomenių tinklalapiuose. Dar porą dažnai naudojamų sistemų pavyzdžių yra Joomla! (http://www.joomla.org) ir Mambo (http://mambo-foundation.org).
Kam naudojamos šios sistemos
Pagrindinė turinio valdymo sistemų paskirtis yra turinio pateikimas internete: naujienų tinklalapiai, asmeniniai tinklaraščiai (angl. blogs), interneto enciklopedijos ir t. t. Dar viena naudinga sistemos paskirtis – naudojimas bendrovės viduje. Kadangi tokiose sistemose galima sukurti daug vartotojų paskyrų (angl. accounts) su įvairiomis teisėmis, tai galima panaudoti norint tvarkyti duomenis bendrovės viduje – dokumentaciją, el. paštą, įvairias ataskaitas ir kitą informaciją.
Kas yra svarbu, renkantis turinio valdymo sistemą
Kadangi pasirinkimas be galo didelis ir sistemų galimybės labai įvairios, tinkamas sistemos pasirinkimas yra labai svarbus. Norėdami tai padaryti, pirmiausia nuspręskite ir atsirinkite, kokios funkcijos ir galimybės jums reikalingiausios.
Štai keletas punktų, apie kuriuos turėtumėte pamąstyti:
- Nepamirškite atkreipti dėmesį į savo auditoriją – juk būtent jai kuriate turinį. Pagalvokite apie būsimų lankytojų poreikius ir ko jie tikisi iš jūsų tinklalapio.
- Ką norite pasakyti lankytojams? Turinio formatas yra svarbus kriterijus renkantis turinio valdymo sistemą, nes jums gali prireikti pateikti informaciją ne tik teksto pavidalu, bet ir garsais ar vaizdais. Jei norite įkurti diskusijų forumą ar interneto enciklopediją, galite rinktis iš turinio valdymo sistemų, kurios tik tam ir pritaikytos. Siauresnės paskirties sistemos pasižymi labiau ištobulintomis savybėmis. Pavyzdžiui, asmeniniams tinklaraščiams puikiai tinka Wordpress sistema (http://wordpress.org), kuri yra aktyviai atnaujinama ir turi be galo daug galimybių.
- Kokia bus jūsų tinklalapio išvaizda? Tai itin svarbus aspektas, nes pirmas įspūdis dažniausiai sukuria įvaizdį ir apie visą tinklalapį. Populiariausioms turinio valdymo sistemoms galima rasti tūkstančius skirtingų dizaino variantų, tačiau nereikia pamiršti, kad rečiau naudojamos sistemos jų tiek neturės. Jei nerandate idealaus dizaino, nenusiminkite – juk dažniausiai ne nuo išvaizdos, o nuo pateikiamo turinio priklauso tinklalapio lankomumas.
- Iš kur imsite informaciją tinklalapiui? Jei norite perkelti daug informacijos iš vienos sistemos į kitą, patikrinkite galimybes tai padaryti ir pažiūrėkite, ar sistemos suderinamos.
- Kas dirbs su turinio valdymo sistema? Būtina parinkti sistemą, kurios sudėtingumas atitiktų žmonių, dirbsiančių su ja, kompiuterinį raštingumą. Verta paminėti ir tai, kad populiariausios sistemos, pavyzdžiui, Joomla!, turi ir lietuvių kalbos sąsają, o tai turėtų palengvinti darbą.
Įdiegimo reikalavimai
Nors naudojimuisi turinio valdymo sistema nereikia jokių techninių sugebėjimų, sistemai įdiegti jie reikalingi. Visas šis procesas būna labai smulkiai aprašytas dokumentacijoje (dažniausiai – angliškoje), tad atidžiai laikantis instrukcijų jums neturėtų iškilti jokių keblumų. Populiariausias techninis reikalavimas yra turėti serverį, su Apache, PHP ir mySQL sistemomis. Šias itin populiarias technologijas dabar palaiko dauguma serverių. Išsirinkus serverį ir užsisakius vietos jame, reikia parsisiųsti pasirinktą turinio valdymo sistemą ir įkelti ją į serverį. Tada pasirenkamas įdiegimo procesas, kuris, kaip minėjome, būna detaliai aprašytas dokumentacijoje. Įdiegimas dažniausiai vyksta naršyklėje ir reikalauja paprastų veiksmų, pavyzdžiui, administratoriaus vardo, el. pašto adreso ir pan. Galiausiai reikia išsirinkti patinkantį šabloną, kurį norite naudoti savo tinklalapyje. Viskas – turinio valdymo sistema paruošta naudoti ir jau galite kurti turinį. Iš pirmo žvilgsnio šis darbas gąsdinantis ir reikalaujantis kruopštumo, tačiau guodžia tai, kad to reikės tik vieną kartą – vėliau naudotis sistema bus paprasta.
Išvados
Nors pasirinkti tinkamą turinio valdymo sistemą ir ją paruošti naudoti yra atsakingas ir kruopštus darbas, tolesnis jos prižiūrėjimas būna ganėtinai paprastas. Tokios sistemos leidžia jums kurti dinamišką turinį ir taip tapti patraukliems lankytojams. Per pastaruosius kelerius metus atsirado daugybė nemokamų sistemų, kurios tapo gana kokybiškomis, tad dabar net mažiems projektams tai yra tikrai patrauklus pasirinkimas.
Šaltinis: žurnalas „Biuro administravimas“, 2008, Nr. 10.
Autorius: Giedrius Gliožeris, IT specialistas, http://wapdream.com/blog.