Pasaulinė saugumo sprendimų kūrėja ESET sudarė pavojingiausių vasario virusų ir kenkėjiškų programų dešimtuką. Intensyvioje kovoje tarp labiausiai paplitusių kenkėjiškų programų praėjusį mėnesį nugalėjo „Win32/PSW.OnLineGames“, iš kompiuterinių žaidimų mėgėjų vagianti prisijungimo duomenis. Trojos arklio tipo virusų šeimai priklausanti „Win32/PSW.OnLineGames“ aptikta 7,33 proc. kompiuterių. Fiksuodamas žaidimo klaviatūros mygtukų paspaudimus, šis virusas renka slaptažodžius ir šiuos duomenis persiunčia savo kūrėjams. ESET populiariausių mėnesio virusų dešimtukas sudaromas pagal unikalios grėsmių stebėjimo sistemos „ThreatSense.Net“ duomenis.
„Internetinių žaidimų sistemų duomenų vagys atkuto, tad ir žaidimų mėgėjams derėtų suklusti. Be to, dėmesį reiktų atkreipti ir į kitas tykančias grėsmes – tokias kaip tapatybės vagystės ar kitokios suktybės, kurios realiame pasaulyje atneša finansinių nuostolių“, – sakė Darius Černeckis, ESET saugumo sprendimus šalyje atstovaujančios bendrovės „NOD Baltic“ pardavimų vadovas.
Kelis mėnesius iš eilės dešimtuko viršūnėje vyravęs „INF/Autorun“ šeimos virusas šįsyk smuktelėjo į antrąją vietą. Vasarį 6,44 proc. kompiuterių aptiktas virusas plinta per mobiliąsias duomenų laikmenas (USB atmintines, atminties laikmenas, skaitmeninius fotoaparatus).
Nedaug atsilieka ir trečiąją dešimtuko vietą užėmęs virusas „Win32/Conficker.AA“, užkrėtęs 5,38 proc. kompiuterių. Šis kirminas į kompiuterį patenka per bendro naudojimo aplankus arba duomenų laikmenas ir leidžia valdyti apkrėstą sistemą nuotoliniu būdu. Vasarį ketvirtasis pagal paplitimą tapo vartotojo duomenis vagiantis virusas „Win32/Agent“, aptiktas 3,67 proc. kompiuterių. Virusas įsikuria laikiname kataloge ir pradeda veikti kiekvieną kartą įjungus kompiuterį.
Penktoje virusų dešimtuko vietoje – šįkart iš trečiosios vietos smuktelėjusi kenkėjiška programa „Win32/Conficker.A“ (aptiktas 2,10 proc. kompiuterių), išjungianti standartinę „Windows“ ugniasienę ir bandantis į kompiuterį atsiųsti kenkėjiškų programų. Šeštoje vietoje – dešimtuko naujokė, kenksmingų programų šeima „Win32/TrojanDownloader.Swizzor“ (2,07 proc.), į apkrėstą kompiuterį diegianti papildomas kenkėjiškas programas.
Septintoje vietoje likęs virusas „WMA/TrojanDownloader.GetCodec“ pažeidžia WMA formato garso failus ir vartotojui siūlo instaliuoti žalingus komponentus. Jis vasarį aptiktas 1,67 proc. kompiuterių. Net iš 83 į aštuntą dešimtuko vietą šoktelėjo reklamas užkrėstame kompiuteryje diegianti kenkėjiška programa „Win32/Adware.TencentAd“, rasta 1,6 proc. kompiuterių.
Priešpaskutinėje dešimtuko vietoje – 1,47 proc. kompiuterių aptikta kenkėjiška programa „Win32/Toolbar.MyWebSearch“, veikianti kaip interneto naršyklės paieškos priedas ir visas užklausas nukreipiantis į „MyWebSearch.com“ sistemą. Paskutinis sąraše – itin sunkiai iš kompiuterio pašalinamas virusas „Win32/Adware.Virtumonde“ (1,13 proc.). Jis ne tik vienu metu atidaro daug internetinės naršyklės langų, rodydamas nepageidaujamą reklamą, bet ir sparčiai mutuoja, keisdamas sistemines bylas bei sistemos registro įrašus.
2009 m. vasario mėnesio aktyviausių virusų dešimtukas: