Panašu, kad 2009-ieji metai informacinių technologijų rinkai lengvi nebus. Nors ekonomikos sąstingis atveria ir tam tikras galimybes, problemų jis visgi pridarys daugiau nei atneš naudos. Bent jau taip teigia Robas Enderle, rinkos analizės bendrovės „Enderle Group“ vadovas. Tiems, kas skaitėte rinkos tyrimų bendrovės IDC 2009-ųjų apžvalgą, gal būt bus įdomu palyginti skirtingų specialistų požiūrius. Na, o visiems kitiems – tiesiog pažvelgti į auštančius 2009-uosius.
Skaitmeniniai namai
R. Enderle teigimu, ekonomikos krizė IT sektoriui nemaža dalimi bus ir naudinga – rinka apsivalys nuo sunkiai išgyvenančių, silpnų ir pervertintų bendrovių. Jis prognozuoja, kad 2009 metais daugiausiai kalbų IT pasaulyje suksis apie skaitmeninių namų viziją. Daugybė naujų produktų ir paslaugų bus skirta tam, kad skaitmeninius filmus, įrašus ir nuotraukas namuose iš vieno kampo į kitą galėtume perkelti taip pat lengvai, kaip DVD ir CD diskus. Anot specialisto, pozityvų postūmį skaitmeninių namų plėtrai duos ir muzikos pramonės sprendimas atsisakyti DRM autorių teisių apsaugų mechanizmo, kuris vartotojus daugiau baidė, nei padėjo ginti įrašus.
R. Enderle prognozuoja, kad finansų rinkos spaudimas, kompanijų susiliejimai ir technologijų raida lems tai, kad 2009 metų pabaigoje jau pasirodys patraukliai kainuojančių e. namų sprendimų. Savo pasiūlymus turėtų pristatyti didieji žaidėjai – HP, „Cisco“, „Apple“, „Microsoft“.
Visur esantis tinklas
2009 metais turėtų imti populiarėti ir nedidukai nešiojami kompiuteriai, kurie internete kabo visuomet. Tai veikiausiai nebus patys pigiausi modeliai, nes pastaruosiuose veikia „Windows XP“ operacinė, sunkiai suderinama su „WiMAX“ ir kitomis pažangiomis technologijomis.
Reikalai turėtų imti keistis pasirodžius „Windows 7“ operacinei bei toliau plintant modernioms belaidžio ryšio technologijoms. Netrūksta manančių, kad nuolat internete kabančių mažųjų kompiuterių vizija susidomės ir „Apple“, apie ją bus pagalvota būsimose „Google Android“ operacinės sistemos versijose. Žinoma, abi kompanijos veikiausiai sietų naujoves su savo paslaugomis ir įrenginiais, tad kol naujoji tendencija taps kasdienybe tektų nemažai palaukti.
Taip pat 2009 metais tikėtinas ir „nVidia“ bei ATI vaizdo posistemių pasirodymas mažuose nešiojamuose kompiuteriuose, kurie sparta ims vytis savo pilno dydžio pusbrolius. Iš tiesų sunku nuvertinti nedidukų nešiojamų kompiuterių populiarumą – jie sparčiai plinta ne tik namų vartotojų rate, bet ir versle. Kelios stambiosios JAV korporacijos jau užsakė pas gamintojus kompiuteriukų su jų poreikiams priderintais parametrais siuntas, jų panaudojimą versle remia tokie milžinai kaip IBM.
Išmanieji telefonai ar nešiojamieji kompiuteriai
Suprantama, tobulėjantys ir vis daugiau galimybių siūlantys nedideli nešiojami kompiuteriai taps savitais išmaniųjų telefonų konkurentais. Kompiuteriai labiau tinka elektroniniam paštui ir naršymui internete, tuo tarpu išmaniųjų telefonų platformų yra gyvas velnias ir vargu ar situacija iki metų pabaigos pasikeis.
Augančios rinkos sulauks daug dėmesio, tad jose, ypač pirmoje metų pusėje, grumsis tokie milžinai kaip „Google“, „Apple“, RIM, „Palm“ ir „Microsoft“, kurie 2009 metų pabaigoje pristatys „Windows Mobile 7“ operacinę. Turėtų pasirodyti ir naujos „Symbian“ bei „LiMo“.
„Linux“ ieškos kelio į vartotojų širdis
Nedidelius nešiojamus kompiuterius su „Linux“ operacine sistema parduodantieji stebisi, kad pirkėjai daug jų gražina kaip netenkinančius poreikių bei lūkesčių. Jų nustebintas R. Enderle stebina – anot jo, „Linux“ nebus populiari tol, kol kas nors nepadarys su ja to, ką „Apple“ padarė su „Unix“, t. y. nepavers geros operacinės sistemos patrauklia.
Gal tai pavyks „Google“ ar „Pheonix Technology“, kurie 2009 metais turėtų populiarinti savo „Linux“ grįstas „Android“ ir „Hyperspace“ operacines. Pastarųjų sėkmė didele dalimi priklausys nuo to, kaip kūrėjams seksis žengti „Apple“ išmintu taku.
Energijos taupymas yra viskas
2009 metais itin madingi turėtų būti nedaug energijos vartojantys produktai. Pasirodys ir pirmieji rezultatai iš tų bendrovių, kurios prieš metus ar kelis investavo į energijos taupymą. Tai dar labiau paskatins taupyti kitas įmones ir tai leidžiančių padaryti produktų plėtrą. Turėtų pasirodyti vis daugiau produktų, kurie būdami išjungti visiškai nenaudoja energijos.
Taigi, anot R. Enderle, 2009 metai bus visuotinio kabėjimo internete, ekonomikos sunkmečio ir skaitmeninių namų era. Velniai žino, gal ir nieko, nors tų skaitmeninių namų jau laukiame turbūt 10 metų... ir nenustebsiu jei lauksime antrą tiek.