Nelabai seniai kilusios diskusijos dėl reprezentacinio Lietuvos portalo ir simbolio privertė pasidomėti, kaip kitos, mažesnės už Lietuvą, šalys pristato save elektroninėje erdvėje. Paieška atlikta per www.google.com portalą.
Pirma valstybė – Butano karalystė, jaukiai įsikūrusi prie pat Indijos. Nurodžius šalies pavadinimą, pirmasis puslapis nukreipia į elektroninę „Vikipedijos“ enciklopediją. Tačiau vėliau naršytojo laukia malonios staigmenos: nacionalinis ir turizmo portalai, kuriuose labai skoningai ir informatyviai išdėstyta informacija, pradedant tautiniais simboliais, kultūra, administraciniu skirstymu, baigiant gana smulkia informacija turistams (http://www.kingdomofbhutan.com/, http://www.bhutan.gov.bt/ ). Ketvirtas rezultatas – išsamus „The World Factbook“ portalo puslapis apie šią šalį, www.lonelyplanet.com pateikiama labai daug keliautojams naudingos informacijos. Kiti paieškos rezultatai: Butano turizmo portalas, BBC informacija, žemėlapis ir nuotraukos. Antrajame paieškos puslapyje randame bent penkis nacionalinius portalus: vyriausybės, bibliotekos ir kt.
Antra šalis – Dominikos Respublika. Jos teritorija – 48 tūkstančiai kvadratinių kilometrų. Iš trijų pirmųjų rezultatų – du nacionaliniai portalai (pirmasis – „Vikipedijos“ įrašas). Kiti rezultatai – naujienų parinktys, „The World Factbook“, www.lonelyplanet.com įrašas. Pirmasis paieškos puslapis truputį stebina – paskelbti šalies istorijos ir tinklaraščių sąrašai. Dešinėje pateikiama viešbučių ir informacijos pasiūla kur kas didesnė nei Butano ar Lietuvos. Antrasis paieškos puslapis siūlo jau ir BBC, ir Yahoo orų prognozę, rodo didesnį nacionalinių portalų sąrašą.
Pasirinkome tris šalis iš Europos, Azijos ir Amerikos žemynų. Akivaizdu, kad informaciją užgrobusi „Vikipedijos“ komanda. Jei norite praktinių patarimų – rinkitės www.lonelyplanet.com. Faktų gausa jus pradžiugins minėta JAV centrinės žvalgybos valdybos sukurta pasaulio faktų „knyga“.
O ką randame apie Lietuvą? Liūdnoka suvestinė: pirmieji trys įrašai, pradedant „Vikipedijos“ žodynu, – jau minėti portalai. Kiti paieškos rezultatai: žemėlapis, Europos Sąjungos informacija ir tik tada išvystame tikrai varganą portalą www.visitlithuania.net. Pirmajame puslapyje, be naujienų pasiūlos (su G. W. Busho galva), BBC ir Omnitel anonsais bei Lietuvos ambasados Jungtinėse Amerikos valstijose, naršytojas neras nieko nacionalinio. Net ir antrajame puslapyje rezultatai ne tik nedžiugina, bet ir stebina. Verta pastebėti, jog Dominikos Respublikoje internetu naudojasi apie penktadalis gyventojų, Butano karalystėje – 3,7 proc., o Lietuvoje – daugiau nei pusė.
Tačiau neverta nusiminti. Portalas www.lithuania.lt yra geresnis, informatyvesnis ir skoningesnis, nei visi kiti minėti tinklalapiai. Tačiau kodėl neturime portalo www.lithuania.com? Juk anaiptol ne visi žino lietuviškojo domeno galūnę.
Kiti apie mus
Visada įdomu pasidomėti, ką kiti apie mus kalba, nes viena yra faktai apie Lietuvos populiaciją bei plotą ir visai kais kita – nuomonė apie šalį. Ką žymiausi užsienio dienraščiai yra rašę apie mūsų šalį?
Tarp straipsnių www.guardian.co.uk galima rasti seną, bet galintį nustebinti rašinį šiek tiek „nedraugišku“ pavadinimu „Second to none“. Straipsnio autorius rašo apie Kauną ir tikrai jo negiria. Ar mes tikrai taip varžomės su Vilniumi? Gali papiktinti sakinys apie S. Darių ir S. Girėną: autorius teigia, jog neturint tikrų didvyrių tenka verstis ir su tokiais. Tačiau būtent šiame portale galima sužinoti, jog pasauliniame spaudos laisvės indeksų sąraše Lietuva užima 17-ąją vietą iš 173. Taip pat dienraštis skelbia, jog Lietuvoje abortų skaičius yra vienas mažiausių Europoje. Tačiau galima susidaryti nuomonę, jog į Lietuvą vis dar žiūrima kaip į Rusijai ištikimą ir net pavaldžią valstybę. „The Guardian“ teigimu, teatrai Lietuvoje, kaip ir kitose Rusijai ištikimose valstybėse (Gruzijoje ar Slovėnijoje), yra dideli, o jų trupės dirba kartu visą gyvenimą. Tai – tobulėjimo stokos ir stagnacijos įvaizdis. Straipsnis parašytas spalio 13 dieną, tačiau juk būtent šiemet Lietuva sulaukė daug užsienio teatrų pasirodymų ir rengė ne vieną teatrų projektą kitiems metams. Atrodo, kad Lietuvą labiausiai garsina ne kas kitas, o „FBK Kaunas“. Sėkmės komandai!
Dienraščio „International Herald Tribune“ (www.iht.com) paieškos sistema parodė daugiau rezultatų. Bet tai – tik iš pirmo žvilgsnio. Nors pateikiamos antraštės apie paauglius, apsirengusius nacių uniformomis, ir sovietinių simbolių draudimus Lietuvoje, tačiau daugelio straipsnių nuorodos veda prie „Page not found“ (puslapis nerastas). Kitos naujienos – apie vizas į JAV, Rusijos aktualijas ir – „FBK Kauną“.
Portalo www.cnn.com pateiktame kandidatų į JAV prezidentus debatų įraše B. Obama mini Lietuvą kaip šalį, kurioje demokratija labai jauna ir kuriai JAV turėtų padėti. Ar mums reikia pagalbos? Į šį klausimą turbūt atsakoma kitame straipsnyje apie Lietuvoje vykusius rinkimus. Rašinyje ironiškai teigiama, jog Lietuvą valdys TV žvaigždės.
Gali nustebinti www.bbc.co.uk portalas, nes, be pranešimo apie rinkimus ir trumpos informacijos apie šalį, „naujausios“ žinios – krepšinis, futbolas ir Jeronimas Milius Eurovizijoje.