Pasaulyje netrukus pasibaigs internetiniai adresai, leidžiantys kompiuteriams atpažinti vieni kitus ir palaikyti tarpusavio ryšį, perspėjo „interneto tėvu“ vadinamas JAV mokslininkas Vintas Cerfas.
Vienas žymiausių kompiuterių technologijų specialistų, prisidėjęs prie paketinio duomenų perdavimo kompiuterių tinklais technologijų kūrimo, britų dienraščiui „Times“ sakė, kad įmonėms ir vartotojams būtina jau dabar imtis priemonių ir kaip įmanoma greičiau pereiti prie naujos kartos interneto adresų sistemos. Pasak jo, jei ir toliau bus delsiama, dalis kompiuterių nebegalės naudotis interneto ryšiu, ir duomenų perdavimas pasauliniame tinkle gali sutrikti.
Pasak V. Cerfo, ypač kruopščiai šio darbo imtis turi interneto paslaugų teikėjai, nes laikas, skirtas sklandžiam perėjimui prie naujosios interneto adresų sistemos, jau baigiasi.
„Gamma“ nuotr. |
---|
Kiekvienas prie interneto prisijungęs kompiuteris ar kitas elektroninis įrenginys gauna unikalų IP (Internet Protocol) adresą, tačiau netrukus vis dar laisvų adresų atsargos išseks.
„Įsivaizduokite, kad imtų ir pasibaigtų telefono numeriai: naujų numerių nėra, todėl neįmanoma prijungti naujų vartotojų. Tas pats vyksta ir internete“, – sakė jis.
Kai V. Cerfas kartu su kitais specialistais 1977 m. paklojo interneto pamatus, jis įdiegė vadinamosios ketvirtosios IP versijos (IPv4) technologiją, galinčią suteikti 4,2 mlrd. adresų. Tačiau kompiuterių ir kitų prie interneto prijungtų įrenginių skaičius sparčiai didėja, ir dabar liko laisvų tik 14 proc. visų adresų.
Įvairiais vertinimais IPv4 adresai pasibaigs 2010 m. ar netgi anksčiau – jau 2009-aisais, teigia dienraštis.
Naujoji adresų sistema, vadinama šeštąja interneto protokolo versija (IPv6), kiekvieną adresą užrašo 128 bitais (o ne 32, kaip IPv4). Tai reiškia, kad jos resursas – 340 trilijonų trilijonų trilijonų, arba 340 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 unikalių adresų. Manoma, kad tokio jų kiekio žmonijai turėtų pakakti bent keliasdešimčiai metų. Abu protokolai yra tarpusavyje suderinami, todėl IPv4 adresais bus galima naudotis ir toliau. Tačiau jei IPv6 visuotinai nepaplis, gali būti, kad naująją adresų sistemą naudojantys vartotojai negalės pasiekti visų interneto resursų.
Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtos organizacija (EBPO) perspėjo, kad perėjimas prie naujosios adresų sistemos yra „gyvybiškai svarbus interneto ekonomikos ateičiai“ ir atsilieps visoms ekonomikos šakoms, kurių plėtrai būtini IP adresai.
V. Cerfas perspėja, kad, mažėjant IPv4 ištekliams, bendrovėms pradės aktyviau dėl jų kovoti, ir laisvų adresų mažėjimas dar labiau paspartės. Jie gali pasibaigti jau 2009 m., tvirtina jis.
Pasak „Times“, 65 metų V. Cerfas dalyvavo kuriant „Arpanet“ tinklą, kuris tapo interneto pirmtaku. Kartu su kolega Bobu Kahnu jis laikomas TCP/IP protokolų – standartų, kuriais remiasi dabartinis internetas – išradėju. Šie protokolai pasirodė 8-ojo praėjusio amžiaus dešimtmečio pradžioje.
„IPv6 technologija jau sukurta ir yra parengta naudoti. Tai verslo ir interneto paslaugų sektoriaus reikalas. Viso pasaulio interneto paslaugų teikėjai turi tam skirti dėmesį“, – teigia V. Cerfas.
Mokslininkas sako kalbėjęsis su daugeliu interneto paslaugų teikėjų atstovais, tarp jų AT&T“, „Verizon“, „British Telecom“ (BT) darbuotojais. Kaip bebūtų keista, V. Cerfo teigimu daugelis bendrovių nežino apie IPv6, o interneto paslaugų teikėjai neinformuoja verslininkų apie naująją technologiją. „Jie ir toliau gieda tą pačią giesmelę, esą niekas to neprašo. Jie nevertina nenutrūkstamo interneto darbo taip, kaip turėtų vertinti. O kai pagaliau jie prabus, prasidės beprotiška kova dėl IPv6, ir jis nebus tinkamai įdiegtas“, – sakė V. Cerfas. Jis aiškina, kad vartotojai privalo žinoti apie IPv6 ir turėtų tikrinti, ar jų perkami produktai yra suderinami su šia technologija.
Daugelis programinės ir techninės įrangos gamintojų jau siūlo rinkai su IPv6 suderinamus gaminius. Pasak specialistų, tinkamai diegiant naująją interneto adresų sistemą vartotojai turėtų susidurti su minimaliomis kliūtimis, tačiau anksčiau ar vėliau namuose naudojamus maršrutizatorius teks atnaujinti ar pakeisti, kad jie galėtų naudoti ilgesnius adresus. Pasak „Times“, kai kurios didelės bendrovės jau dabar naudoja IPv6, nes šis protokolas palengvina stambių vidinių tinklų administravimą.