Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Kompiuteriai, IT Dalintis | Spausdinti

RAID – diskinių kaupiklių masyvai

Publikuota: 2008-09-06 07:10
Tematika: Kompiuteriai, IT
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Klaidas Armalis
Aut. teisės: el. paštas ©Lietuvos Rytas, UAB
Inf. šaltinis: el. paštas Kompiuterija

Dabar populiarūs diskiniai kaupikliai, kurių talpa siekia kelis šimtus gigabaitų, o į talpiausią kaupiklį galima įrašyti net 1 TB duomenų. Nors daugumos vartotojų įrenginių talpos poreikis auga lėčiau, nei savo diskų pasiūlymus atnaujina gamintojai, tačiau visada atsiranda tokių, kuriems ir terabaitas yra tik lašas jūroje. Talpių kaupiklių reikia ne tik didelėms korporacijoms, bet ir mažoms įmonėms bei pavieniams asmenis.

 Rodyti komentarus (3)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Dabar populiarūs diskiniai kaupikliai, kurių talpa siekia kelis šimtus gigabaitų, o į talpiausią kaupiklį galima įrašyti net 1 TB (terabaitas – 1024 gigabaitai) duomenų. Nors daugumos vartotojų įrenginių talpos poreikis auga lėčiau, nei savo diskų pasiūlymus atnaujina Western Digital, Seagate ir kiti gamintojai, tačiau visada atsiranda tokių, kuriems ir terabaitas yra tik lašas jūroje. Talpių kaupiklių reikia ne tik didelėms korporacijoms, bet ir mažoms įmonėms bei pavieniams asmenis (kiek kartų filmą ar dalį muzikos kolekcijos teko rašyti į CD/DVD ar apskritai ištrinti, pritrūkus vietos?).

Sprendimas akivaizdus: reikia daugiau diskinių kaupiklių. Kad kiekvienas jų nebūtų „atskira respublika“, patogu juos sujungti į masyvą. Tam skirta RAID (Redundant Array of Independent Discs) technologija. Vartotojas perka diskinius kaupiklius (mažiausiai du – iš vieno nėra prasmės kurti masyvo), jungia juos per RAID valdiklį (dažniausiai tai būna arba papildoma PCI plokštė, arba RAID valdiklis, jau integruotas į pagrindinę plokštę (motherboard) ir naudojasi diskų masyvo pranašumais. Čia nekalbėsime nei apie programinės įrangos (software) RAID, nei apie aukštosios klasės (high-end) valdiklius.

Pranašumai

Pranašumai

Pagrindinė priežastis, dėl kurios verta naudoti RAID diskų masyvus, – duomenų saugumas. Sugedus terabaito talpos diskiniam kaupikliui (o jie sugenda netinkamiausiu momentu...), visas terabaitas duomenų prarandamas. Sugedus kaupikliui, esančiam RAID diskų masyve, kurio bendra talpa – 1 TB,  ne tik neprarandama duomenų, bet ir galima toliau naudotis kompiuteriu, lyg nieko nebūtų atsitikę.

Talpumas. Diskų masyvu galima sukurti dideles duomenų saugyklas, kurių talpą riboja tik piniginė. Galima pirkti mažiau, bet talpesnių ir brangesnių kaupiklių, arba pigesnių ir mažesnių, bet daugiau.

Sparta. Skaitant duomenis iš vieno disko, sugaištama nemažai laiko. Jei tai daroma atskiromis dalimis iš dviejų diskų, skaitoma dukart sparčiau. O jei diskų ne du, o keturi ar net aštuoni? Kuo daugiau, tuo sparčiau.

Tipų įvairovė

RAID 0

Yra daug skirtingų RAID masyvų tipų: vieni skirti saugiai saugoti duomenis, net sugedus kaupikliui, kiti kuriami atsižvelgiant į spartą, talpą, dar kiti – į mažą kainą. Galima rinktis bet kuriuos variantus: talpus ir pigus nebus saugus, saugus ir talpus nebus pigus, o pigus ir saugus nebus talpus (žr. trikampį). Galima rinktis ir variantą trikampio centre, bet jis nebus nei pigus, nei talpus, nei saugus.
Panagrinėkime dažniausiai naudojamus RAID tipus.

RAID 0

Šio tipo masyve duomenys padalijami ir surašomi į atskirus kaupiklius (mažiausiai į du). Pavyzdžiui, turėdami 4 KB dydžio failą ir keturis masyvo elementus, galite į kiekvieną jų įrašyti po 1 KB. Skaitymo sparta (užuot  iš vieno disko skaičius visus keturis kilobaitus, iš kiekvieno skaitomas tik po vienas ir tai daroma tuo pat metu) ir talpumas (turėdami keturis kaupiklius, pavyzdžiui, po 50 GB, sukursite RAID 0 masyvą, kurio talpa 200 GB) padidėja, tačiau sumažėja duomenų saugumas, mat sugedus vienam kaupikliui sugriūva visas masyvas – dingta ketvirtadalis duomenų, o iš likusio trečdalio dažnai nedaug ką galima atkurti. Todėl kartais juokaujama, kad pavadinime „RAID 0“ skaičius reiškia failų skaičių, kurį pavyks atgauti sugedus kaupikliui. Kiek rimčiau kalbama, jog RAID 0 apskritai turėtų būti vadinamas ne RAID, o labiau AID, nes nėra duomenų dubliavimo – Redundancy...

RAID 1

RAID 1

Tie patys duomenys rašomi į atskirus kaupiklius (mažiausiai į du ir tik į lyginį skaičių kaupiklių), kitaip sakant, dubliuojami. Todėl skaitymo sparta ir  saugumas padidėja, nes sukuriamas dar vienas kaupiklis ar kaupiklių grupė, kurioje yra „veidrodinė“ duomenų kopija. Sugedus kuriam nors iš kaupiklių, masyvas nesugriūva, nes naudojamas likęs veikiantis diskas. Tačiau padidėja kaupiklių skaičius, o tuo pačiu ir kaina, mat jų reikia bent dukart daugiau.

RAID 5

Šio tipo masyvui reikalingi bent trys kaupikliai. Duomenys ne tik padalijami į skirtingus masyvo elementus, bet ir sukuriami kontroliniai duomenys, pagal kuriuos, sugedus vienam kaupikliui, galima atkurti masyve esančią informaciją. Negana to, kontroliniai duomenys įrašomi į tą diską, kuriame nėra atitinkamo failo dalių (žr. pavyzdį). Dėl duomenų saugumo, didelio talpumo koeficiento RAID 5 yra bene populiariausias diskinių kaupiklių masyvo tipas, tačiau jis nemažai kainuoja: kontrolinių duomenų kūrimas, paskirstymas reikalauja atskiro procesoriaus, antraip sulėtėtų kompiuterio darbas.

Pagrindinių tipų principais sukurta daug kitų RAID rūšių. Kai kurios įmonės prekiauja savo RAID tipais. Pavyzdžiui, „Storage Computer Corporation“ teikia RAID 7 masyvų (jungiamų RAID 3 ir RAID 4 pagrindais) priežiūros paslaugas.

RAID 5

Be paprastų „vieno skaičiaus“ RAID tipų,  yra ir sudėtinių, tokių kaip RAID 0+1, RAID 10. Pavyzdžiui, RAID 0+1 yra RAID 0 masyvas (atskiri kaupikliai, kuriems padalyti duomenys) sujungtas į RAID 1 tipo masyvą (visas pirmasis masyvas dubliuojamas), o RAID 10 – atvirkščiai. Tačiau kurti tokio tipo masyvus sudėtinga ir brangu (reikiamai talpai pasiekti reikia labai daug kaupiklių).

RAID: mitas ir tikrovė

Neretai teigiama, jog RAID naudotojai gali nebekurti atsarginių duomenų kopijų, neva masyvas duomenis išsaugos net fiziškai sugadinus diskus. RAID negali pakeisti atsarginių duomenų kopijų, nes jokio tipo masyvas neapsaugotas nuo paties vartotojo, tyčia ar netyčia ištrinančio reikalingus duomenis, arba viruso poveikio.

Ar verta naudoti RAID?

Laikomasi nuomonės, jog paprastiems vartotojams kaupiklių masyvų nereikia – įrangos kaina neatsveria naudojimo pranašumų.
Tačiau nedidelėms ar vidutinėms (didžiosios ir taip naudoja) įmonėms pabandyti reikėtų: kaupikliai pigūs, o duomenys juose – ne. RAID masyvo sukūrimas užtruks, tačiau ne tiek, kiek truktų atkurti duomenis be jo.


Kompiuterija



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama