Straipsnyje pateikiamos galimos piratavimo rūšys, jų formos ir gresiančios bausmės už šios srities nelegalią veiklą. Aptariama interneto daroma įtaka neteisėtam programinės įrangos platinimui.
Skiriamos 5 pagrindinės nelegalaus programinės įrangos naudojimo rūšys. Kiekvienos iš jų supratimas leis naudotojams išvengti nelicencijuotos programinės įrangos problemų.
Galutinio vartotojo piratavimas
Tai nutinka, kai bendrovės darbuotojas atgamina kompiuterių programų kopijas be leidimo. Galutinio vartotojo piratavimas apima šias formas:
- Vienos licencijuotos kopijos įdiegimą daugelyje įmonės kompiuterių;
- Diskų kopijavimą įdiegimui ir platinimui;
- Kompiuterių programų versijų atnaujinimą neturint licencijuotos versijos, kurią reikia atnaujinti;
- Akademinės ar kitos ribotos ar neskirtos mažmeninei prekybai programinės įrangos įsigijimą be licencijos komerciniam naudojimui;
- Apsikeitimą diskais darbo vietoje ar už jos ribų.
Klientas-Serveris: per didelis naudotojų skaičius
Šis piratavimo būdas atsiranda tada, kai per daug darbuotojų tinkle naudoja centrinę kompiuterių programos kopiją vienu metu. Jei turite vietinį tinklą ir įdiegiate programas serveryje kelių žmonių naudojimui, turite būti tikri, jog pagal licenciją galite tai daryti. Jei yra daugiau darbuotojų nei leidžia licencija, tai laikoma „per dideliu naudotojų skaičiumi“.
Piratavimas internete
Tai atsitinka, kai programinė įranga atsisiunčiama internetu. Tos pačios pirkimo taisyklės turi būti taikomos tiek perkant programinę įrangą internetu, tiek ir įprastais būdais. Piratavimas internete gali būti:
- Neteisėtos svetainės, kurios suteikia galimybę nemokamai atsisiųsti programinę įrangą arba apsikeisti nusiųstomis programomis;
- Interneto aukcionai, siūlantys suklastotą, autorių teises pažeidžiančią programinę įrangą;
- Kompiuterių tinklai (P2P), kurie įgalina neteisėtą autorių teisės saugomų programų atsisiuntimą.
Įrašymas į kietąjį diską
Tai atsitinka, kai naujų kompiuterių pardavėjai atgamina nelicencijuotas kompiuterių programų kopijas į kietąjį diską, kad parduodami kompiuteriai būtų patrauklesni. Ta pati problematika aptinkama ir pridėtinę vertę sukuriančių asmenų, kurie parduoda ar įdiegią naują programinę įrangą į kompiuterius darbo vietoje, atveju.
Programinės įrangos klastojimas
Šis piratavimo tipas – tai neteisėtas autorių teisės saugomų kūrinių kopijavimas ir pardavimas siekiant tiesiogiai imituoti originalų kūrinį. Programinės įrangos pakuotės atveju, paprastai kompaktinių diskų (CD) ar diskelių kopijos, bei pati pakuotė, naudojimo vadovai, licencinės sutartys, etiketės, registracijos kortelės ir saugumo elementai yra suklastoti.
Piratavimas ir įstatymas
Kokios bausmės? Baudžiamuosiuose teismuose:
- galimas laisvės atėmimas iki dešimties metų;
- dideli mokesčiai, ir/ar turto konfiskavimas.
Civiliniuose teismuose:
- Reikalavimas sustabdyti bet kokį tolesnį programinės įrangos naudojimą ir ištrinti ar perduoti nelicencijuotas kopijas (baudžiama laisvės atėmimu, jei nustatomas įstatymo pažeidimas).
- Nuostolių ar pelno, gauto dėl neteisėto kompiuterių programų naudojimo ar platinimo, atlyginimas autorių teisių turėtojui.
- Bylinėjimosi išlaidų padengimas (gali būti žymios).
- Teismai gali išduoti leidimą, leidžiantį patekti ir apžiūrėti patalpas bei konfiskuoti neteisėtas kopijas ir kompiuterius, kuriuose šios kopijos yra įdiegtos.
Piratavimas internete
Nors internetas suteikia daugiau galimybių parduoti produktus ir paslaugas, jis taip pat sukuria naujas galimybes pavogti programinę įrangą. Iš tiesų, programinės įrangos vagystė ir platinimas kenkia didžiulėms inovacijoms, naujiems darbams ir pajamoms, kurias suteikia internetas.
Visai neseniai, neteisėtas programinės įrangos kopijavimas reikalavo fiziškai apsikeisti diskeliais, kompaktiniais diskais ar kita kietąja laikmena. Tačiau spartėjant, greitėjant, pingant internetui, atitinkamai tobulėja programinės įrangos piratavimas.
Internetas suteikia galimybę perkelti kūrinius iš vieno kompiuterio į kitą, nenaudojant kietųjų laikmenų, ir esant nedidelei pažeidimo nustatymo rizikai. Kai kurios piratavimo schemos gali net įtraukti kompiuterių savininkui apie tai net nežinant. Piratavimas, kuris anksčiau reikalavo sudėtingų kompiuterių kodų žinojimo, dabar pakeičiamas vienu pelės klavišo spustelėjimu. Ženklus asmenų, turinčių prieigą prie interneto, augimas sukelia augančią programinės įrangos piratavimo rinką.
Parengta pagal „Business Software Alliance“ (BSA) duomenis.