„Kaspersky“ laboratorija, pagrindinė apsaugos nuo žalingos programinės įrangos, įsilaužėlių atakų ir elektroninio pašto šiukšlių sistemų kūrėja, praneša apie metinės analitinės ataskaitos paskelbimą.
Ataskaita skirta žalingų programų ir elektroninių šiukšlių tobulinimui 2007 metais. Virusų aktyvumo 2007 metais apžvalgoje yra duomenų apie praėjusių metų didžiausius virusinius įvykius, tendencijų virusų sukūrimo ir platinimo srityje ekspertinis įvertinimas ir „Kaspersky laboratorijos“ prognozės dėl tolimesnės situacijos. Ataskaita skirta ir kompiuterių specialistams, kurie rūpinasi kompiuterių saugumu, ir visiems naudotojams, besidomintiems virusologijos problemomis.
Eugene Kaspersky (Eugenijus Kasperskis) „Kaspersky Lab.“ įkūrėjas ir generalinis direktorius. |
---|
Visų pirma, reikia pažymėti, kad 2007 metai per visą kompiuterijos istoriją buvo labiausiai „virusiniai“. Bendras grėsmių skaičius per metus padidėjo daugiau kaip dvigubai. 2007 metais „Kaspersky laboratorijos“ antivirusinės bazės buvo papildytos tokiu skaičiumi programų, kiek per ankstesnius 15 metų. Antivirusiniams ekspertams teko visus metus imtis visų galimų priemonių, kad susidorotų su jomis. Tai kelia rimtą susirūpinimą – nes jeigu 2008 metais padėtis nesikeis (o prielaidų tam nėra), tai po metų mūsų laukia naujas grėsmių skaičiaus padvigubėjimas.
Viena iš pagrindinių temų, susijusių su informacijos apsauga per visus 2007 metus, tapo DoS-atakos. Jos naudojamos ne tik pinigų prievartavimui iš aukų, bet ir kaip politinės bei konkurencinės kovos priemonės. Nukreipta į Estiją ataka 2007 metų gegužį buvo plačiai aptarta žiniasklaidoje, ir daugelis ekspertų tai traktuoja kaip pirmąjį kibernetinio karo atvejį.
„Kaspersky laboratorijos“ ekspertai prognozuoja, kad 2008 metais tęsis žalingų programų evoliucija nuo vienetinių priedų iki sudėtingų ir sąveikaujančių tarp savęs projektų. 2008-iais mūsų taip pat laukia incidentų su distributyvais užkrėstais žaidimais ir programomis, patalpintomis populiariuose puslapiuose bei failų mainų tinkluose, skaičiaus staigus augimas. Daugeliu atvejų toks platinimo būdas gali būti veiksmingesnis, negu žalingo failo siuntimas elektroniniu paštu.
Elektroninių šiukšlių, „Kaspersky laboratorijos“ analitikų duomenimis, elektroninių šiukšlių pašto sraute dalis 2007 metais sudarė vidutiniškai 79,2 %. Siuntinėjamų elektroninių šiukšlių apimtis per metus išaugo maždaug 2 kartus. Tai susiję su laiškų skaičiaus padidėjimu ir su užkrėstų kompiuterių, naudojamų elektroninių šiukšlių siuntimui, skaičiaus augimu. Pirmoji ir antroji vietos pagal išsiųstų elektroninių šiukšlių apimtis 2007 metais teko atitinkamai JAV ir Rusijai, o trečiąją vietą užėmė Lenkija.
Svarbi elektroninių šiukšlių plėtimosi tendencija – „greitųjų išsiuntimų“ atsiradimas. Tokie laiškai milijonų naudotojų pašto dėžutes pasiekia per 15–30 minučių. Iš labiausiai įsimintinų įvykių, susijusių su elektroninių šiukšlių siuntimu, verta pažymėti naują elektroninių šiukšlių formatą, aptiktą spalio mėnesį, – laiškai su įdėtais MP3 failais.
Elektroninių šiukšlių „Kaspersky laboratorijos“ analitikai prognozuoja, kad kitais metais elektroninių šiukšlių skaičius išliks toks pat didelis, kaip ir paskutiniame 2007 metų ketvirtyje, galbūt net kiek padidės. Be to, šiukšlių siuntėjai per vieną siuntimą didins siuntimo greitį ir laiškų skaičių.
Visą bendrąją metinę ataskaitą „Kaspersky Security Bulletin 2007“ skaitykite informaciniame analitiniame tinklalapyje Viruslist.ru.