Kaip rodo Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) užsakymu atlikti tyrimai, interneto naudotojai ima dažniau naudoti kompiuterio apsaugos priemones, o populiariausia iš jų – antivirusinės programos. Šią apsaugos priemonę nurodė naudojantys 88 proc. tiesioginėje apklausoje dalyvavusių namų naudotojų ir net 100 proc. įmonių. Sumažėjo Lietuvos įmonių, patyrusių žalą dėl tinklų ir informacijos apsaugos incidentų.
RRT nuo 2005 metų kasmet atlieka išsamų elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo būklės Lietuvoje tyrimą.
Dažniausiai pasitaikantys tinklų ir informacijos saugumo incidentai, su kuriais 2007-aisiais metais susidūrė interneto naudotojai bei įmonės, ir toliau išlieka kompiuterių virusai bei nepageidaujami elektroninio pašto laiškai (spam). Naudotojų, susiduriančių su kompiuterių virusais, dalis 2007 metais beveik nepakito, palyginti su praėjusiais metais, ir sudarė 70 proc., tačiau lyginant su 2005 m. tokių naudotojų sumažėjo 8 proc., o gaunančių nepageidaujamus elektroninio pašto laiškus (spam) išaugo 11 proc. ir šiuo metu siekia 58 proc. Atitinkamai įmonių, susiduriančių su kompiuterių virusais, 2007 metais buvo 73 proc. (6 proc. mažiau nei pernai), o susiduriančių su nepageidaujamais elektroninio pašto laiškais – 83 proc. (7 proc. daugiau nei 2006 metais). Duomenų vagystes patiriančių privačių naudotojų ir įmonių procentinė dalis išlieka beveik nepakitusi – apie 2–3 proc.
Dažniausiai interneto naudotojų naudojama kompiuterio apsaugos priemonė ir toliau išlieka antivirusinės programos – jas naudoja 88 proc. tiesioginės apklausos dalyvių. Tai yra 2 procentais daugiau nei pernai ir 4 proc. daugiau nei 2005-aisiais metais. Visi apklausoje dalyvavę įmonių atstovai nurodė įmonėje naudojantys antivirusines programas – tai yra 2 proc. daugiau nei praėjusiais metais ir 7 proc. daugiau nei 2005-aisiais. Taip pat auga programų nuo šnipinėjimo ir aptinkančių įsilaužimus naudojimas bei dažniau atnaujinamos operacinės sistemos.
Net ir augant apsaugos priemonių naudojimui, vis dar didelė dalis naudotojų patiria žalą dėl saugumo incidentų. Dėl saugumo incidentų nuostolių patyrė 18 proc. naudotojų, o žalą patyrusių įmonių per metus sumažėjo 16 procentinių vienetų ir 2007 m. sudarė 30 proc. Dažniausiai pasitaikanti žalos forma – sugadinta programinė įranga, kurią minėjo 59 proc. naudotojų ir 56 proc. apklaustų įmonių. Šiemet Lietuvoje padaugėjo įmonių, kurios įgyvendina tinklų ir informacijos saugumo politiką. Saugumo politikos įgyvendinimu rūpinasi 39 proc. įmonių (t. y. 9 proc. daugiau nei pernai), tačiau net 60 proc. įmonių neturi jokios veikiančios saugumo politikos.
RRT užsakymu Lietuvos gyventojų, besinaudojančių internetu, ir įmonių atstovų, atsakingų už įmonių IT, reprezentatyvią apklausą 2007 m. lapkričio mėnesį atliko UAB „Sprinter tyrimai“. Anketinės apklausos būdu buvo apklausti 805 gyventojai (maksimali galima rezultatų paklaida – 3,5 proc.) ir 501 įmonė (maksimali galima rezultatų paklaida – 4,4 proc.). Su visa 2007 m. tyrimo medžiaga galima susipažinti portalo http://www.esaugumas.lt/ puslapyje „Tyrimai“.
RRT taip pat primena, kad RRT Tinklų ir informacijos saugumo incidentų valdymo grupė CERT-RRT, veikianti Lietuvoje nuo 2006 m., tiria tinklų ir informacijos saugumo incidentus bei kviečia naudotojus, susidūrusius su tinklų ir informacijos saugumo problemomis, apie tai pranešti užpildant formą tinklalapyje http://www.esaugumas.lt/incident arba rašyti el. pašto adresu cert@rrt.lt.
1 pav. Tinklų ir informacijos saugumo incidentai, su kuriais susiduria naudotojai (procentais)
2 pav. Tinklų ir informacijos saugumo incidentai, su kuriais susiduria įmonės (procentais)