Lapkričio 20–21 d. Kauno technologijos universiteto Elektronikos rūmuose (Studentų g. 50, Kaunas) vėl šurmuliuos jaunųjų mokslininkų darbų paroda „KTU Technorama 2007“. Pasak renginio organizatorės Inovacijų skyriaus vedėjos doc. Violetos Kaunelienės, paroda dar labiau išsiplėtė negu pernai – šiemet parodoje dalyvauja 65 darbai. „Darbai kasmet gerėja kokybine prasme, – teigė V. Kaunelienė. – Jau trečius metus parengiame parodos darbų katalogą, kuriame pateikiamas trumpas kiekvieno darbo aprašymas ir jo taikymo bei panaudojimo galimybės, be to, pati paroda kasmet vis gražiau atrodo vizualiai. Šiemet dar didesnį dėmesį skyrėme darbų pristatymui, surengėme seminarą parodos dalyviams, kaip geriau pristatyti savo darbą.“
Studentų darbais siekiama spręsti aktualias problemas
(padidinti) |
---|
Fakultetų stenduose (6–12 kv. m) bus galima pamatyti Universiteto jaunųjų mokslininkų (bakalauro, magistro studijų programų studentų, doktorantų) darbų įvairovę – nuo technologinių procesų tobulinimo (Telekomunikacijų ir elektronikos fakulteto darbas „DVB-T skaitmeninės televizijos imtuvas su išplėstomis interaktyvaus funkcionavimo galimybėmis“, Elektros ir valdymo inžinerijos fakulteto darbai „Širdies darbo dažnio jutiklis“, „Lietuviški balso tinklalapiai“), naujų darinių kūrimo (pavyzdžiui, Cheminės technologijos fakulteto darbai „Indolilfragmentą turinčių junginių sintezė ir jų katijoninė polimerizacija“, „Biopolimerai iš gamtinių riebalų“), mokomųjų priemonių studentams ir moksleiviams rengimo (Informatikos fakulteto darbas „Kompiuterių tinklų saugos laboratorinių darbų ciklas“, Panevėžio instituto Technologijų fakulteto darbas „Mazda 626“ automatinės pavarų dėžės konstrukcijos tyrimas, priežiūra, diagnostika ir stendo gamyba“) iki muzikos ir technologijų sintezės Humanitarinių mokslų fakulteto audiovizualiniuose kūriniuose. Dizaino ir technologijų fakulteto studentų darbuose siekiama standartiniams baldams suteikti netradicinę išvaizdą ir pakeisti nusistovėjusį požiūrį į jų vaidmenį interjere, kartu truputį šokiruoti prie įprastų, kasdienių formų pripratusius vartotojus. Universiteto architektų mokykla jau žinoma visos Lietuvos mastu. Statybos ir architektūros fakulteto studentai „Technoramoje“ pristatys darbą „Poilsio ir pramogų centras Alytuje“. Parodoje bus galima pamatyti ir labai kompleksinių darbų, kaip antai, Mechanikos ir mechatronikos fakultetas pristatys mokomosios ir kovinės technikos kompleksą gynybai.
Tradiciškai daugiausia darbų pristato Telekomunikacijų ir elektronikos bei Informatikos fakultetai. Taip pat gausiame Ekonomikos ir vadybos fakulteto darbų sąraše greta paslaugų kokybės vertinimo, marketingo darbų bus pristatomas ir ekonominis simuliacinis žaidimas.
Už geriausius darbus bus skirti piniginiai ir skatinamieji prizai, tarp jų – KTU Rektoriaus specialusis prizas ir kiti apdovanojimai. Inovatyviausiam ir labiausiai pramonėje pritaikomam darbui bus skiriamas specialus Inovacijų skyriaus įsteigtas prizas.
„Technoramos“ atradimai
Pernai „Technoramoje“ geriausiu pripažintas Telekomunikacijų ir elektronikos fakulteto magistranto Prano Kuzo darbas „Erdviniu filtravimu pagrįsti optiniai matavimo keitikliai“. Apdovanojimai skirti Elektros ir valdymo inžinerijos fakulteto doktorantams Povilui Norkevičiui ir Žydrūnui Linkevičiui, magistrantui Andriui Belanoškai už darbą „REDOX tipo elektros energijos kaupimo ir regeneravimo sistemos pilotinis modelis“, Fundamentaliųjų mokslų fakulteto doktorantei Orestai Liukpetrytei, magistrantams Sauliui Burinskui, Edvinui Navickui, studentui Mindaugui Jauneikai už darbą „Fizikinės technologijos vandenilio energetikai“, Informatikos fakulteto studentams Mantui Kavaliauskui ir Jonui Abromaičiui už darbą „Kompiuterinė mokomoji programa „Fizika trimatėje erdvėje“, Dizaino ir technologijų fakulteto magistrantei Rūtai Enkutei už darbą „Margintų megztinių medžiagų vertinimas po skalbimo“, skirti Mechanikos ir mechatronikos fakulteto doktorantei Viktorijai Valinčiūtei už darbą „Plazminės purškimo pirolizės tyrimas dangų sintezės procesuose“, Panevėžio instituto Vadybos ir administravimo fakulteto magistrantei Asta Krašenkienei už darbą „Diskriminacijos raiškos vertinimas valstybės institucijų ir visuomeninių organizacijų veiklos aspektu“ ir kiti darbai. Kai kurie iš pernykštės parodos laureatų šiemet parodoje pristatys naujus ar patobulintus projektus.
„KTU Technoramoje“ meno blyksniai
Tai ypač akivaizdu matant pristatomus Humanitarinių mokslų, Dizaino ir technologijų ar Statybos ir architektūros fakultetų darbus. Bet ne tik tai! Parodą tradiciškai spalviname muzikiniais akcentais, kuriuos pateikia Universiteto studentai. Šiemetinės parodos atidaryme dalyvaus Petro Tadaro vadovaujamas diksilendas „Old Cellar Dixi Band“. Parodos uždarymą pagyvins grupė „Mute“. „Mute” susikūrė 2006 m. pavasarį, siekdama dalyvauti viename tarptautiniame projekte „Transeuropeennes 2007“ Prancūzijoje. Grupės pavadinimas kilo iš dviejų žodžių: muzika ir technologijos, sujungiant du pirmuosius žodžių junginius: mu ir te. Kodėl „technologijos“? Todėl, kad kolektyvą sudaro aštuoni Humanitarinių mokslų fakulteto muzikos technologijų specialybės studentai. Tai idėjų kupini jauni žmonės, kuriantys savotišką pop stilių su regio, hip-hop’o bei folkloro elementais. Grupėje groja šeši skirtingi instrumentai: mušamieji, bosas, gitara, klavišai, smuikas, birbynė, dainuoja dvi pagrindinės vokalistės. „Mute“ kūrybinių minčių niekada netrūksta.
„Technorama“ skatina plėtoti mokslinius darbus
„Technoramos“ idėja buvo atgaivinti Kauno technologijos universiteto studentų mokslinę veiklą ir vienas iš būdų –parodyti, kad studentai ne tik mokosi, bet ir nuveikia kažkokius svarbius darbus, kurie gali būti kaip moksliniai sprendimai ar mokslo produktai, darbai, skirti visuomenei. Tiems rezultatams parodyti ir buvo nuspręsta kartą per metus rengti parodą.
„Vis dėlto tai moksliniai darbai, tad negali būti suprasti vien žvilgterėjus – į juos reikia gilintis, – pasakojo V. Kaunelienė. – Tą problemą iš dalies padeda spręsti katalogas, jame pateikti aprašai, kur darbas taikomas. Be to, vienas iš „Technoramos“ tikslų ir yra mokyti jaunuosius mokslininkus ne tik dirbti, bet ir tinkamai pristatyti mokslinio sprendimo rezultatą, kad būtų suprasti, nes dažnas nesusikalbėjimas tarp mokslo ir verslo kyla iš to, kad mokslininkas moka dirbti, bet negali paaiškinti ką ten taip giliai knaisioja, o verslininkas to nesupranta. Šiuo atveju darbas pristatoma kolegoms ir komisijai, kuri vertina „Technoramos“ darbus ir renka geriausiuosius. Tad gilų mokslinį žinojimą reikia pateikti suprantama, kad ir inžinerine, kalba.“
Organizatoriai pabrėžė, kad, be jau minėto tikslo mokyti studentus populiariai ir aiškiai pateikti savo mokslinių darbų rezultatus, siekta atgaivinti studentų mokslinę veiklą ir suprasti, kuo ji skiriasi nuo studijų.
Išsamesnės informacijos teirautis KTU Inovacijų skyriaus vedėjos Violetos Kaunelienės, tel. 8 682 14778.