Galbūt humanoidai kol kas už jus indų neplaus, tačiau robotus ir automatines sistemas parduotuvėse sutiksite vis dažniau. Pasaulio ekonomikos forumo duomenys atskleidžia, kad per ateinančius penkerius metus automatizacija pakeis 58 proc. verslų visame pasaulyje. Lietuvoje tai dar labiau paspartins senstanti, mažėjanti populiacija bei augantis pragyvenimo lygis. „StrongPoint Technology“ vykdantysis direktorius Julius Stulpinas pabrėžia, kad būtent dabar technologija tampa ne grėsme, o kritiškai svarbia pagalba Lietuvos verslui išlikti ir augti.

Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Robotika padės darbuotojams, jų nepakeis
Pasaulio ekonomikos forumo kasmetinėje Ateities darbo rinkos ataskaitoje, kurios 2025 m. leidime analizuojama Lietuvos situacija, teigiama, kad iki 2030 m. šalies darbo rinką lems keli veiksniai. Tai – kylantis gyvenimo lygis, senstanti visuomenė ir mažėjanti gyventojų populiacija. Net 83 proc. Lietuvos įmonių nurodo, kad įgūdžių turinčių talentų trūkumas trukdys verslo transformacijai, o tai gerokai viršija pasaulio vidurkį – 63 proc.
„Automatizacijos poreikis Lietuvoje, ypač prekyboje, auga milžinišku greičiu, nes tai tampa nebe pasirinkimu, o būtinybe. Pagrindinė priežastis – tiesiog fizinis darbuotojų trūkumas senstančioje rinkoje, kai verslui reikia išlikti. Prie to prisideda ir aukšta infliacija, verčianti ieškoti efektyvumo, mažinti kaštus ir gerinti klientų patirtį – būtent tai leidžia padaryti įvairūs automatizuoti sprendimai. Džiugina ir tai, kad vis daugiau verslų supranta, jog technologijos gali padėti darbuotojams susitelkti į vertingesnes užduotis“, – sako J. Stulpinas.
Jis priduria, kad keičiasi ir pirkėjų lūkesčiai. Žmonės nori greičio, patogumo, kontrolės ir automatizuoti sprendimai leidžia tai užtikrinti. Lietuva tampa modernesnė, todėl vis daugiau įmonių žiūri į automatizaciją kaip į strateginę investiciją, ne tik kaip į technologinį eksperimentą.
Dauguma įmonių ketina kelti darbuotojų kvalifikaciją
Verslas žengia į naują etapą, kur darbuotojų kvalifikacija tampa augimo pagrindu. Tai atspindi ir skaičiai. Nors dabar Lietuvos įmonės į darbuotojų IRT mokymus investuoja kukliai, Pasaulio ekonomikos forumo duomenimis, ateinančiais metais 86 proc. įmonių planuoja skirti papildomų lėšų darbuotojų perkvalifikavimui ir kvalifikacijos kėlimui.
„Dėl talentų jau konkuruojame ne tik su kitomis Lietuvos ir kaimyninių šalių technologijų įmonėmis, bet ir su pasauliniais žaidėjais. Gerai apmokami technologijų specialistai jau uždirba panašiai, kiek jų kolegos Skandinavijoje, nors prieš dešimtmetį skirtumai buvo tris ar keturis kartus didesni. Tai rodo, kad Lietuva jau dabar yra svarbi technologijų kūrimo šalis“, – teigia „StrongPoint Technology“ vykdantysis direktorius.
Pasak J. Stulpino, sparčiausiai talentai vystosi finansinių technologijų (angl. fintech), sveikatos technologijų (angl. healthtech) ir mažmeninės prekybos technologijų (angl. retailtech) srityse. Pavyzdžiui, „StrongPoint“ sprendimai, tokie kaip savitarnos kasos ar prekių atsiėmimo terminalai („maistomatai“), yra kuriami čia, Lietuvoje, todėl konkurencija dėl geriausių specialistų – didžiulė.
Su kokiais robotais susidursime netrukus?
Mažmeninės prekybos technologijų įmonės nuolat ieško būdų, kaip padėti prekybininkams spręsti iššūkius. Šiuo metu bendrovė ruošia kelis pažangius sprendimus.
„Vienas iš svarbiausių – automatizuoti prekių surinkimo sandėliai. Jie leis prekybininkams daug greičiau ir tiksliau surinkti gautus užsakymus. Tad vietoje po parduotuvę ar sandėlius vaikštančių darbuotojų pirkėjai vis dažniau sutiks prekes surenkančius robotukus“, – paaiškina J. Stulpinas.
Pasak jo, kitas didelis žingsnis – autonominės parduotuvės be kasininkų. Keletas jų jau ir dabar veikia Lietuvoje, bet jų skaičius turėtų augti. Ypač ten, kur reikalingos siauro asortimento pardavimų vietos, pavyzdžiui, visą parą veikiančiose parduotuvėse tankiai apgyvendintuose miestų vietose, atokiose vietovėse, mažuose miesteliuose, jų taip pat gali rastis degalinėse, verslo centruose ar studentų miesteliuose.
„Taip pat vystome naujos kartos savitarnos kasas su dirbtiniu intelektu (DI). Jose integruotas DI asistentas gali automatiškai atpažinti vaisius, daržoves ar bandeles – nereikia jų ieškoti sąraše. Be to, šios kasos gali patikrinti pirkėjų amžių per kompiuterinę regą – pavyzdžiui, perkant alkoholį, nebereikės kviesti darbuotojo amžiaus patikrinimui“, – atskleidžia inovacijų ekspertas.