Elektronika.lt
 2025 m. vasario 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Vasario 12 d. 11:25
Gyvenimas po BRELL: kokias ambicijas atskleidžia strateginiai Lietuvos energetikos tikslai?
Vasario 12 d. 08:22
Hibridinių automobilių populiarumas auga: kodėl vairuotojai persėda į juos?
Vasario 11 d. 20:06
Atsakė, ar prisiskambinsite 112 net ir be telefono kortelės
Vasario 11 d. 17:29
Pamirškite impulsyvius pirkinius: sutaupyti padės išmanusis telefonas
Vasario 11 d. 14:15
Dirbtinis intelektas inžinerijoje: palengvina darbą, ar kelia naujų iššūkių?
Vasario 11 d. 11:30
2025-ųjų darbo rinka: kas iš tikrųjų laikys vadeles? (1)
Vasario 11 d. 08:22
Mokymasis visą gyvenimą – pasirinkimas ar neišvengiama būtinybė? (1)
Vasario 10 d. 18:22
Elektromobilių įkrovimo inovacijos: ar požemiais įkrovimo sprendimai ir elektrifikuoti keliai – Lietuvos ateitis?
Vasario 10 d. 15:27
„Renault“ pristato tris universalumu pasižyminčius modelius – „Estafette“, „Goelette“ ir „Trafic“
Vasario 10 d. 12:48
Naujovės „Bolt“ programėlėje: pristatytos dvi papildomos saugumo funkcijos
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
KCD2 Mods
Installing KCD 2 Mods, KCD 2 Guides, KCD 2 Cheats
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Wiki
GTA 6 Map, GTA 6 Characters, GTA 6 News
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Gyvenimas po BRELL: kokias ambicijas atskleidžia strateginiai Lietuvos energetikos tikslai?

Publikuota: 2025-02-12 11:25
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Lietuvos, Latvijos ir Estijos šalių elektros perdavimo sistemų operatorės pasitraukė iš BRELL elektros žiedo. Baltijos valstybių elektros perdavimo tinklai pradėjo veikti sinchroniškai su kontinentinės Europos tinklais. Visa tai atliepia ilgalaikę energetinės nepriklausomybės strategiją ir suteikia progą pažvelgti į tai, kaip mūsų šalis toliau įgyvendins įspūdingą transformaciją.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Lietuvos, Latvijos ir Estijos šalių elektros perdavimo sistemų operatorės pasitraukė iš BRELL elektros žiedo. Baltijos valstybių elektros perdavimo tinklai pradėjo veikti sinchroniškai su kontinentinės Europos tinklais. Visa tai atliepia ilgalaikę energetinės nepriklausomybės strategiją ir suteikia progą pažvelgti į tai, kaip mūsų šalis toliau įgyvendins įspūdingą transformaciją.

Asociatyvi Tautvydo Levinsko nuotr.
Asociatyvi Tautvydo Levinsko nuotr.

Lietuvos pastangos pasiekti energetinę nepriklausomybę trunka dešimtmečius. Aiški strategija nenuspėjamoje aplinkoje leido nepamesti iš akių svarbiausių kelrodžių ir atliko savo vaidmenį nedūlėdama stalčiuje. Strateginiai pasiekimai – didžiulis energetikų bendruomenės nuopelnas ir potencialo įrodymas. Bet nuveikti galima dar daugiau – tai atspindi pernai atnaujinta Nacionalinė energetinės nepriklausomybės strategija.

Joje numatyti keturi strateginiai Lietuvos energetikos tikslai iki 2050 metų: saugus ir patikimas energijos tiekimas, 100 proc. neutralaus poveikio klimatui energijos Lietuvai ir regionui, perėjimas prie elektros ekonomikos ir aukštą pridėtinę vertę kuriančios energetikos pramonės vystymas, energijos išteklių prieinamumas vartotojams.

Šie tikslai aiškiai iliustruoja Lietuvos bei Europos energetikos sektoriaus pokyčių kryptis ir dera su Europos Sąjungos pastangomis išlaikyti lyderystę tarptautiniu lygiu kovos su klimato kaita srityje. Strategija atspindi ir įsipareigojimą dėti pastangas, kad vidutinės pasaulio temperatūros didėjimas neviršytų 1,5 laipsnio, palyginti su ikipramoniniu laikotarpiu – kaip apibrėžta 2015 m. Paryžiaus susitarime.

Lietuva pasiryžo kurti elektros ekonomiką

Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategijoje galima rasti tris energetikos raidos scenarijus, kurie pagrįsti modeliavimais ir studijomis apie energetikos sektoriaus pokyčius ir ateities perspektyvas. O ateitis atrodo įspūdinga ir atliepianti pernai patvirtintą Valstybės pažangos strategiją „Lietuvos ateities vizija „Lietuva 2050“.

Energetikos vizijoje 2050 metais Lietuva yra savo poreikiams energiją pasigaminanti ir ją eksportuojanti valstybė, sukūrusi neutralaus poveikio klimatui ir aukštą pridėtinę vertę kuriančią energetikos pramonę.

Vertinant visus tris ateities scenarijus, neutralus poveikis klimatui yra žemiausia kartelė, kurią turi pasiekti šalies energetika. O didesnės ambicijos gali atvesti į vandenilio gamybą regionui ir žaliųjų energijos produktų (žaliųjų sintetinių degalų ar trąšų) gamybą – aukštą pridėtinę vertę kuriančią elektros ekonomiką. Iš visų šių scenarijų ir skirtingo lygio ambicijų Lietuva pasirinko Kelrodį – subalansuotą pagrindinį scenarijų.

Kur veda pasirinktas scenarijus?

Kelrodžio scenarijuje numatoma, kad 2050 m. Lietuvoje per metus bus pagaminama 74 TWh elektros energijos. Pagrindiniai šaltiniai bus sausumos ir jūrinio vėjo elektrinės bei saulės šviesos energijos elektrinės. Kitaip tariant, toliau plėtosime tai, ką jau pradėjome, dar geriau išnaudodami atviras teritorijas ir pastatų stogus, dar stipriau žengdami į Baltijos jūrą, kuri kartu su Šiaurės jūra Europos energetikos vizijoje yra apibrėžiamos kaip milžiniški energijos šaltiniai.

Į scenarijų yra įtraukti ir nauji branduolinės energetikos puslapiai, kaip ir galimybė pasinaudoti atsiversiančia anglies dioksido surinkimo technologijų pažanga. Kartu neatsisakoma esamų gamtinių dujų elektrinių. Sinchronizacijos projekto dalimi tapę elektros energijos kaupimo įrenginių (baterijų) parkai taip pat plėsis – net iki 4 GW galios. Vandenilio elektrolizės pajėgumai turės siekti 8,5 GW. Atitinkamai augs elektros energijos gamybos ir elektros energetikos sistemos balansavimo pajėgumų poreikis, reiks tiesti papildomas jungtis regione. Visa tai iliustruoja beprecedentę energetikos infrastruktūros plėtrą ir naujų technologijų pritaikymą. Kartu – ir poreikį gerinti šalies investicinę aplinką, kad sektorius pritrauktų kapitalo.

Europos Komisija aktyviai skatina atverti kapitalą Bendrijos ekonomikos dekarbonizacijai. Kelionėje į elektros ekonomiką tvarumas yra tarsi užkoduotas – įgyvendindama žaliąjį kursą ES turi pereiti nuo iškastinio kuro naudojimo prie elektros energijos iš kitų netaršių energijos išteklių vartojimo.

Atnaujinta savo strategija Lietuva aiškiai rodo, jog yra pasiryžusi įgyvendinti sudėtingą transformaciją ir tapti energijos bei išvestinių produktų eksportuotoja. Dabar kasmet energijos išteklių importui Lietuva išleidžia apie 6,3 mlrd. eurų. Dalis šių lėšų galėtų likti šalies ekonomikoje.

Elektros poreikis išaugs 6 kartus. O talentų?

Ambicijų mastą atskleidžia Kelrodžio scenarijuje pateiktos prognozės: elektros energijos suvartojimas išaugs nuo šiuo metu esamo 12 TWh poreikio iki 74 TWh. 2050 metais prognozuojamas 6 kartus didesnis elektros poreikis negu dabar, nors iki tol ir bus pritaikyta aibė sprendimų, kaip energiją naudoti efektyviau.

Verta atkreipti dėmesį, kad vienas sudėtingiausių uždavinių – transporto sektoriaus transformacija. Šiandien šiam sektoriui tenka didžiausia dalis galutinio energijos suvartojimo poreikio – per 40 procentų. Strategijoje numatyta, kad lengvasis transportas ir dalis sunkiojo bus visiškai elektrifikuota. Taigi, į pokyčius turės įsitraukti didžioji dalis gyventojų ir verslų. Visuomenės edukacijai ir švietimui teks esminis vaidmuo, jau nekalbant apie tai, kad pažangai kurti prireiks daugybės naujų energetikos specialistų ir talentų.

Skaičiuojama, kad Europoje vien saulės energijos industrija iki 2030 metų pritrauks 1 mln. naujų darbuotojų. Šiame sektoriuje jau dabar dirba daugiau žmonių negu hidroelektrinėse ar anglimi kūrenamose jėgainėse. Siekiant pereiti prie elektrifikacijos ir pritraukti naujas aukštą pridėtinę vertę kuriančias įmones valstybei bus būtina nukreipti daugiau investicijų į talentų pritraukimą ir specialistų rengimą.

Patirtis suteikia pagrindą pasitikėjimui

Sinchronizacijos finišo tiesioji rodo, kad šiam megaprojektui, regis, užteko talentų. Negana to, daug užduočių buvo unikalios, reikėjo naujų sprendimų ir praktikų, kurių partneriai Vakarų Europos šalyse neturėjo. Dėl to Lietuvos specialistai įgijo unikalios, vertingos patirties ir net kompetencijų pranašumą.

Sinchronizacija suteikia puikią galimybę toliau plėtoti talentų ekosistemą, dalintis žiniomis, o svarbiausia – tęsti Lietuvos sėkmės istoriją, prasidėjusią prieš daugiau kaip 25 metus, kai buvo baigtas įrengti Būtingės naftos terminalas. Kita neseniai minėta sukaktis – prieš 10 metų pradėjo veikti Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalas.

Elektros perdavimo jungtys su Lenkija ir Švedija, laivas-saugykla „Independence“ su išdujinimo įrenginiu, dujų jungtys su Lenkija bei Latvija ir kiti sprendimai užtikrino energetinį šalies saugumą, rusijai pradėjus karą Ukrainoje. Energetikos krizės akivaizdoje ES pripažino, kad Lietuvos strateginė kryptis ir savalaikiai sprendimai buvo toliaregiški.

Šiandien Nacionalinė energetinės nepriklausomybės strategija irgi žvelgia toli, gali pasirodyti futuristiška. Tačiau dokumentas struktūruotai atskleidžia, kokia pažangia ir pirmaujančia valstybe Lietuva gali tapti per artimiausius dešimtmečius. Ir dar geresne vieta gyventi.

Komentaro autorius Linas Dičpetris, EY Konsultacijų padalinio Baltijos šalyse vadovas




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama