Elektronika.lt
 2025 m. vasario 11 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Vasario 11 d. 20:06
Atsakė, ar prisiskambinsite 112 net ir be telefono kortelės
Vasario 11 d. 17:29
Pamirškite impulsyvius pirkinius: sutaupyti padės išmanusis telefonas
Vasario 11 d. 14:15
Dirbtinis intelektas inžinerijoje: palengvina darbą, ar kelia naujų iššūkių?
Vasario 11 d. 11:30
2025-ųjų darbo rinka: kas iš tikrųjų laikys vadeles? (1)
Vasario 11 d. 08:22
Mokymasis visą gyvenimą – pasirinkimas ar neišvengiama būtinybė? (1)
Vasario 10 d. 18:22
Elektromobilių įkrovimo inovacijos: ar požemiais įkrovimo sprendimai ir elektrifikuoti keliai – Lietuvos ateitis?
Vasario 10 d. 15:27
„Renault“ pristato tris universalumu pasižyminčius modelius – „Estafette“, „Goelette“ ir „Trafic“
Vasario 10 d. 12:48
Naujovės „Bolt“ programėlėje: pristatytos dvi papildomos saugumo funkcijos
Vasario 10 d. 09:32
Kaip nustatyti kada „iPhone“ automatiškai įsijungs „Low Power“ režimas
Vasario 9 d. 13:21
Ar įmanoma, kad Lietuvoje visiškai dingtų internetas?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
KCD2 Mods
Installing KCD 2 Mods, KCD 2 Guides, KCD 2 Cheats
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Wiki
GTA 6 Map, GTA 6 Characters, GTA 6 News
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Mokymasis visą gyvenimą – pasirinkimas ar neišvengiama būtinybė?

Publikuota: 2025-02-11 08:22
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Pasaulis keičiasi greičiau nei spėjame prisitaikyti. Dirbtinis intelektas perima vis daugiau užduočių, klimato kaita verčia verslą permąstyti savo veiklos modelius, o kvantiniai kompiuteriai kėsinasi sugriauti dabartinę duomenų apsaugos sistemą. Taigi, ar esame pasiruošę šiems pokyčiams? O gal vis dar tikimės, kad sykį įgiję išsilavinimą jo užteks visam gyvenimui?

 Rodyti komentarus (1)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Pasaulis keičiasi greičiau nei spėjame prisitaikyti. Dirbtinis intelektas (DI) perima vis daugiau užduočių, klimato kaita verčia verslą permąstyti savo veiklos modelius, o kvantiniai kompiuteriai kėsinasi sugriauti dabartinę duomenų apsaugos sistemą. Taigi, ar esame pasiruošę šiems pokyčiams? O gal vis dar tikimės, kad sykį įgiję išsilavinimą jo užteks visam gyvenimui?

Asociatyvi „Pexels“ nuotr.
Asociatyvi „Pexels“ nuotr.

Europos darbo rinkoje jau dabar aiškiai matomi ženklai, kokie įgūdžiai bus būtini artimiausiais metais. Vieni jų – skaitmeniniai, kiti – susiję su gebėjimu dirbti sparčiai kintančioje aplinkoje. Lietuva šioje srityje vis dar atsilieka – mokymosi visą gyvenimą rodikliai šalyje beveik perpus mažesni nei ES vidurkis.

Gali „pasendinti“ per kelis mėnesius

Duomenys kalba patys už save. „Eurostato“ duomenimis, 2023 m. vidutiniškai 39,5 % europiečių dalyvavo formaliojo ar neformaliojo švietimo veiklose. Lietuvoje šis rodiklis siekė vos 21,3 % – gerokai mažiau nei, pavyzdžiui, Estijoje (28 %) ar Suomijoje (32 %). Tai reiškia, kad kas penktas Lietuvos gyventojas nuolat mokosi, o likusieji – rizikuoja atsidurti už darbo rinkos ribų.

Situacija sudėtinga ne tik dėl mažo suaugusiųjų įsitraukimo į mokymosi procesus. Lietuvos verslai susiduria su vis didėjančiu kvalifikuotų darbuotojų trūkumu, o tai stabdo inovacijų diegimą ir ekonomikos augimą.

Problema – ne talentų trūkumas, o situacijos nebeatitinkantys įgūdžiai ir dalies žmonių manymas, kad verslui tinka įgūdžiai, kuriuos jie įgijo prieš 10–15 metų. Dabartinė technologijų pažanga ir inovacijos turimus žmogaus įgūdžius gali „pasendinti“ vos per kelis mėnesius.

„Diskutuojant su verslo atstovais apie tai, ką galime pasiūlyti įmonėms kaip universitetas, prisidedant prie reikiamų kompetencijų darbuotojų ugdymo, dažnai išgirstame nuogąstavimus ne dėl mokymų turinio, o dėl darbuotojų motyvacijos tobulėti stokos“, – sako KTU Mokymosi visą gyvenimą (MVG) centro vadovė dr. Jurgita Stravinskienė.

Iššūkiai – nuo DI iki demografijos

Pasak KTU MVG centro vadovės, šiandien, Europos darbo rinkos tyrimų duomenimis, didžiausią paklausą turi DI ir automatizacijos išmanymas, kritinis mąstymas ir problemų sprendimas, kvantinis saugumas, žalieji įgūdžiai bei emocinis intelektas ir komunikacija.

„Kodėl šios kompetencijos yra svarbios? Jų svarbą lemia iššūkiai, su kuriais susiduria verslas. Pirmasis – technologijų proveržis ir kvantinio saugumo užtikrinimas“, – sako J. Stravinskienė.

Centro vadovės teigimu, DI jau dabar keičia daugelį profesijų, tačiau dar didesnis pokytis laukia dėl kvantinės technologijos pažangos. Pavyzdžiui, „Google“ sukūrė kvantinio kompiuterio lustą, kuris per maždaug penkias minutes atlieka užduotis, kurioms kitu atveju prireiktų 10 tūkst. metų. Tokia sparti kvantinių technologijų raida kelia rimtų iššūkių kibernetiniam saugumui – šiuo metu naudojamos duomenų šifravimo sistemos gali tapti neefektyvios per artimiausius 5 metus.

Dėl to įmonės turės investuoti į naujas kibernetinio saugumo strategijas, apsaugančias jautrią informaciją. Šią grėsmę patvirtina ir Pasaulio Ekonomikos Forumas, kuris 2024 m. įvardijo kibernetinį nesaugumą kaip vieną didžiausių globalios ekonomikos pavojų.

„Taigi, tai diktuoja tokių kompetencijų kaip kibernetinio saugumo pagrindai, pokvantinio atsparumo metodai, rizikų valdymas, duomenų apsauga ir kritinis mąstymas, svarbą sprendžiant IT grėsmes“, – pabrėžia dr. J. Stravinskienė.

Antrasis iššūkis, su kuriu susiduria ne tik Lietuva, bet ir visas pasaulis – demografiniai pokyčiai ir darbo jėgos trūkumas.

Pasak KTU MVG centro vadovės, senėjanti visuomenė reiškia, kad kvalifikuotų darbuotojų trūkumas gali tik didėti. Europos Komisijos (EK) prognozėmis, iki 2050 metų Europos darbingo amžiaus gyventojų skaičius sumažės apie 20%, net jei imigracija išliks dabartiniame lygyje.

Dėl to dirbančiųjų skaičius mažės, o socialinės apsaugos sistemos susidurs su vis didesniu spaudimu. Kartu vyresnio amžiaus specialistų vaidmuo darbo rinkoje taps vis svarbesnis, tačiau jiems reikės nuolat atnaujinti savo įgūdžius, kad išliktų konkurencingi. Tuo pačiu įmonės turės investuoti ne tik į jaunų talentų ugdymą, bet ir į esamų darbuotojų perkvalifikavimą bei ilgalaikį jų išlaikymą.

„Šis iššūkis lemia asmens adaptacijos ir mokymosi greičio; vyresniųjų asmenų skaitmeninio raštingumo ir emocinio intelekto komandos valdyme kompetencijų poreikį“, – pabrėžia KTU mokslininkė.

Leis išlikti darbo rinkoje

Trečiasis iššūkis – tvarumo reikalavimai ir naujos technologijos. Mokslininkės teigimu, pasaulis sparčiai juda link tvarumo – tiek dėl vartotojų poreikių, tiek dėl griežtėjančių reguliavimo reikalavimų.

Europos Sąjunga yra įsipareigojusi iki 2050 m. tapti klimatui neutralia, siekdama reikšmingai sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą ir skatinti tvarų gamybos modelį. Šis tikslas daro poveikį įvairioms pramonės šakoms, skatinant jas pereiti prie aplinkai draugiškesnių gamybos būdų, optimizuoti žaliavų naudojimą ir mažinti atliekų kiekį.

Atsižvelgdama į šiuos reikalavimus, pvz., kosmetikos pramonė jau dabar investuoja į bioaktyvias medžiagas ir ekologiškas formules, siekdama sumažinti sintetinių cheminių junginių naudojimą ir skatinti natūraliai gaunamų ingredientų plėtrą. Todėl būsimi kosmetikos specialistai turės išmanyti tvarios gamybos principus ir suprasti produktų poveikį aplinkai, norint prisidėti prie šių tikslų įgyvendinimo”, – pabrėžia dr. J. Stravinskienė.

KTU MVG centro vadovė pabrėžia, kad ateityje iššūkių daugės, o sparčiai besikeičianti aplinka jau dabar rodo, kad mokymasis visą gyvenimą tampa neišvengiama būtinybe, o ne asmeniniu pasirinkimu.

„Tai ir būtinybė, ir strategija, leidžianti ne tik išlikti konkurencingam darbo rinkoje, bet ir prisitaikyti prie naujų profesijų, kurias lemia technologijų pažanga ir su ja susiję iššūkiai“, – sako ji.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama