Lietuvoje šiuo metu jau yra daugiau kaip 124 tūkst. gaminančių vartotojų (GV) – per metus jų skaičius išaugo apie 40 procentų. „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) baigdamas metus gruodį prie tinklo prijungė beveik 1,5 tūkst. saulės elektrines įsirengusių naujų gaminančių vartotojų, 800 tapo nutolusių saulės parkų klientais.
Asociatyvi Tautvydo Levinsko nuotr.
„Jei išlaikysime panašų augimą, ambicingą tikslą Lietuvoje iki 2030 m. turėti 300 tūkst. gaminančių vartotojų galime pasiekti ir anksčiau numatyto termino. Atsinaujinančios energetikos plėtra yra esminis faktorius stiprinant šalies energetinę nepriklausomybę, o kiekvienas gaminantis vartotojas gauna ne tik asmeninę naudą susimažindamas išlaidas energijai, bet ir prisideda prie viso tinklo decentralizacijos ir patikimumo didinimo“, – sako ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.
Per metus – beveik 38 tūkst. naujų GV
2024 m. ESO prie tinklo prijungė 37,7 tūkst. naujų gaminančių vartotojų, iš jų daugiau kaip 33 tūkst. buitinių ir apie 4,5 tūkst. verslo.
„Vidutiniškai per mėnesį prijungiama apie 3 tūkst. naujų gaminančių vartotojų, o per praėjusius metus saulės elektrinių leistinoji generuoti galia išaugo daugiau kaip 50 proc. Sparti atsinaujinančios energetikos plėtra tiesiogiai atsiliepia ir gamybai – per praėjusius metus saulės elektrinės pagamino daugiau elektros energijos nei per 2020–2023 metus kartu sudėjus“, – pastebi ESO atstovė.
Saulės elektrinių leistinoji generuoti galia 2024 m. pabaigoje pasiekė 1569,8 megavato (MW), palyginti su 1037,4 MW galia metų pradžioje. Per metus saulės elektrinių leistinoji generuoti galia išaugo daugiau kaip 50 proc., o daugiausiai per spalį – 165 MW, kai prie tinklo buvo prijungti keli saulės parkai.
Iš viso per 2024 m. saulės elektrinės Lietuvoje pagamino 2,2 karto daugiau elektros energijos nei 2023 m. ir 5,1 karto daugiau nei per 2022 m.
Raktas į energetinę nepriklausomybę – kaupiklis
R. Juodkienė pažymi, kad dar vienas svarbus žingsnis gaminančiam vartotojui, kuris nori užsitikrinti savo namų energetinę nepriklausomybę, yra kaupiklio įsirengimas.
„Gaminantys vartotojai ir energetinė nepriklausomybė – neatsiejamos sąvokos. O maksimaliai efektyviai išnaudoti saulės elektrinės potencialą galima tik su kaupikliu, nes be jo energetinė nepriklausomybė baigiasi saulei nusileidus“, – teigia R. Juodkienė.
Aplinkos projektų valdymo agentūrai sausio 7 d. paskelbus naują 3 mln. eurų paramos kvietimą elektros kaupikliams įsirengti, ESO jau sulaukė daugiau kaip 700 privačių klientų deklaracijų apie įrengtą kaupiklį.
„Visus gaminančius vartotojus kviečiu naudotis valstybės parama ir įsirengti elektros kaupiklius, nes ši technologija užtikrins stabilų ir patikimą energijos tiekimą visą parą, gelbės stichijų atveju ir leis kaupti perteklinę energiją jos neatiduodant į tinklą, taip nemokant pasinaudojimo tinklais mokesčio“, – sako ESO atstovė ryšiams su visuomene.
Dar vienas 15 mln. paramos kvietimas elektros energijos kaupimo sistemoms namuose bus skelbiamas šių metų kovą.
Gruodis: daugiau saulės, didesnė generacija
Per 2024 m. gruodį gaminantys vartotojai iš viso pagamino 11,6 MWh elektros energijos, iš jų saulės elektrines savo sklype įsirengę gaminantys vartotojai – 2,6 MWh, saulės parkai – 9 MWh.
Praėjusių metų gruodį buvo pagaminta du kartus daugiau energijos nei prieš metus, kai gaminantys vartotojai iš viso sugeneravo 4,3 MWh energijos. Geresnius 2024 m. rezultatus lėmė ne tik išaugęs bendras gaminančių vartotojų skaičius, bet ir orai.
2024 m. gruodį saulė džiugino du kartus ilgiau nei 2023 m., kai meteorologai fiksavo tamsiausią gruodį per visa stebėjimų istoriją. Saulės spindėjimo trukmė Lietuvoje 2023 m. gruodį vidutiniškai siekė 8,7 val., vos 30 proc. gruodžio mėnesio daugiametės normos. 2024 m. gruodį saulės spindėjimo vidutinė trukmė Lietuvoje buvo 18,8 val.
„Dar vienas dažnas mitas, kurį norėtųsi paneigti, kad saulės elektrinės negamina energijos žiemą. Žinoma, generacija mažesnė dėl trumpesnio šviesaus paros meto, oro sąlygų, tačiau elektrinė generuoja energiją ir žiemos periodu ir gali patenkinti dalį namų poreikių“, – sako ESO atstovė.
Beveik 2,6 tūkst. naujų paraiškų
Paskutinįjį praėjusių metų mėnesį ESO prijungė 1450 naujų gaminančių vartotojų, kurie saulės elektrinę įsirengė tame pačiame arba gretimame sklype, iš jų 1310 buitinius ir 140 verslo. Dar 796 gaminantys vartotojai tapo nutolusių saulės parkų klientais: 684 buitiniai ir 112 verslo.
Per gruodį prijungtų naujų gaminančių vartotojų, saulės elektrines įsirengusių nuosavame sklype, leistina generuoti galia siekia 24,7 megavato (MW), o nutolusių saulės parkų gaminantiems vartotojams priskirta 8,8 MW leistinos generuoti galios.
Vidutiniškai vienas namų ūkis įsirengė maždaug 13 kW galios elektrinę, o nutolusiems buities vartotojams vidutiniškai priskirta apie 3,6 kW galios.
Gruodžio mėnesį ESO sulaukė 2596 klientų paraiškų tapti gaminančiais vartotojais. Tai galima padaryti ESO savitarnos svetainėje.