Kokių savybių reikia, norint tapti geru inžinieriumi? Kruopštumo, loginio mąstymo ar gerų matematikos žinių? Geriausią vėjo jėgainės modelį sukonstravę moksleiviai teigia – svarbiausia yra gebėti dirbti komandoje.
Sukonstruoti veikiantį vėjo jėgainės modelį – tokį iššūkį gavo 100 moksleivių, kurie lapkričio 14 dieną Kauno technologijos universitete (KTU) susirinko į inžinerines varžybas „JuniorBEC“.
KTU nuotr.
Renginį jau 13–ąjį kartą organizavo KTU studentų organizacija „BEST Kaunas“ bendradarbiaudama su KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultetu (KTU MIDF) bei pagrindinio varžybų partnerio „Ignitis grupė“ edukacine programa #EnergySmartSTART.
Moksleivių sukurtos jėgainės buvo vertinamos pagal jų generuojamą elektrą, kūrinio užbaigtumą, estetiką, kūrybiškumą, komandinio darbo ir pristatymo kokybę. Geriausią rezultatą komandos galėjo pasiekti naudodamos skirtingas medžiagas ir konstravimo būdus, ištobulinusios savo sprendimą ir jį patraukliai pristačiusios vertinimo komisijai.
„Tikrai nesitikėjome, kad užimsime pirmąją vietą. Prasidėjus varžyboms komandoje kilo nesutarimų, atrodo, nemokėjome nei apskaičiuoti kampų, nei tinkamai jų išpjauti, tačiau kai ramiai aptarėme užduotį ir išsikėlėme bendrą tikslą, tapome vieninga komanda“, – teigia varžybų nugalėtojų, KTU Inžinerijos licėjaus komandos „Trumpas jungimas“, atstovai Emilis Matiženok ir Dominykas Remeika.
Čia Emilis ir Dominykas įžvelgia pagrindinę renginio naudą: „Iki šiol dažniausiai dirbdavome po vieną arba porose, o konstruojant jėgainę reikėjo prisitaikyti prie didelės komandos, kurioje kiekvienas turi savo idėjas ir nori problemą išspręsti savaip. Tikrai patobulinome savo komandinio darbo įgūdžius.“
Kūryba – ir inžineriniuose iššūkiuose
KTU nuotr. |
---|
Dalyviai, suvažiavę iš visos Lietuvos – nuo Klaipėdos iki Zarasų rajono – ne tik konstravo jėgainę iš kartono bei panaudotų pakuočių, bet ir siekė generuoti kuo daugiau elektros energijos.
Jie tuo pat metu vykdė ir linksmas papildomas užduotis: ieškojo paslėptų žodžių kortelių, kūrė eilėraščius, šoko valsą, dėliojo Rubiko kubą.
E. Matiženok ir D. Remeikos teigimu, šios užduotys prisidėjo net prie inžinerinio sprendimo.
„Labai pasisekė, kad gavome papildomą užduotį sukonstruoti Egipto piramidę – ji tapo tvirtu pagrindu mūsų vėjo jėgainei“, – sakė vaikinai.
Apie tai, kad sprendimai inžinerinėms problemoms gali ateiti iš kartais visiškai netikėtų šaltinių, pabrėžė ir varžybų partnerio „Lemona“ inžinierių grupės vadovas Arminas Kryževičius: „Inžinerinės varžybos naudingos tuo, kad suburia bendraminčius ir leidžia komandoje panaudoti skirtingus turimus gebėjimus. Iš čia ir gimsta originalios idėjos.“
Išties, originalumo moksleiviams nepritrūko – komandų sukonstruotos vėjo jėgainės priminė ne tik jau minėtą piramidę, bet ir namelį, Romos koliziejų, laivą, lėktuvą, dramblį ar net tradicinius šiaudinius sodus.
KTU nuotr.
Komisiją, sudarytą iš universiteto dėstytojų, „Ignitis grupės“ atstovų bei „BEST Kaunas“ organizacijos narių, dalyviai stebino ir pasirinktomis neįprastomis konstravimo medžiagomis: užrašų knygele, atšvaitu ar kavos puodeliu.
Pagrindas inžinerinei karjerai
KTU nuotr. |
---|
Dalyvavimas inžinerinėse varžybose – tai ne tik proga išbandyti savo konstravimo ir problemų sprendimo sugebėjimus, bet ir būdas pasiruošti ateities karjerai.
„Inžinerinių varžybų dalyviai turi puikią progą sustiprinti savo motyvaciją, tobulinti gebėjimą įsisavinti reikalingas žinias bei kūrybiškai jas pritaikyti techninių problemų sprendimui. Tai suteikia galimybę įgyti pradinės patirties, būtinos sėkmingam techninės karjeros startui“, – teigia Vadim Major, varžybų partnerio „Dematic“ EMEA inžinerinių resursų direktorius.
Nugalėtojų komandos nariai Emilis ir Dominykas savo patirtį varžybose sieja su platesniu energetikos sektoriaus kontekstu: „Pastebime, kad atsinaujinanti energetika šiandien yra tikrai svarbi. Kaip ir mūsų komandos projekte, svarbiausia, kad visus energetikoje dirbančius žmones vienytų bendra idėja.“
Renginio organizatoriai „BEST Kaunas“ dėkoja partneriams „Ignitis Grupė“, „Hollister Lietuva“, „Continental“, „Lemona Electronics“, „Dematic“, „Mantinga“, „Liūtukas ir Ko“, „Onutės šakočiai“, KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakultetui už galimybę įgyvendinti šį projektą, o moksleiviams ir jų mokytojams – už dalyvavimą varžybose.