Elektronika.lt
 2025 m. sausio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 22 d. 11:25
„ChatGPT“ darbe: leisti, riboti ar uždrausti?
Sausio 22 d. 08:25
„Xiaomi“ pristatė „Redmi Note 14“ išmaniųjų telefonų seriją – flagmano lygio technologijos tapo prieinamos plačiai auditorijai
Sausio 21 d. 20:18
Maršrutų planavimo modulis – kaip pasirinkti tinkamą sprendimą
Sausio 21 d. 17:39
2024-ųjų kainų svarstyklės elektros rinkoje: nuo 1,83 Eur iki 667,13 Eur už megavatvalandę
Sausio 21 d. 14:16
„Thinkdiag“ diagnostikos sistema – visos funkcijos ir privalumai jūsų automobiliui
Sausio 21 d. 11:30
Internetiniai žaidimai gali ir būti naudingi: psichologė įvardijo, kodėl vaikams jų drausti nereikėtų
Sausio 21 d. 08:53
Kamuoja namuose lėtai veikiantis internetas? Pateikiame 7 paprastus patarimus (1)
Sausio 20 d. 20:25
LG 2025 metais iš naujo apibrėš namų pramogas su pažangiomis naujovėmis
Sausio 20 d. 17:46
Dirbtinio intelekto klaidos versle – kas turi prisiimti atsakomybę? (1)
Sausio 20 d. 14:13
Rekomenduojami kontaktai dalinantis turiniu „iPhone“ ir „iPad“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Kokią bendrą ateitį gali turėti viešasis sektorius ir dirbtinis intelektas?

Publikuota: 2024-11-07 14:37
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Lietuvoje viešasis sektorius padedamas Inovacijų agentūros vis dažniau bendradarbiauja su startuoliais ir kitomis inovatyviomis įmonėmis. Šis bendradarbiavimas leidžia spręsti opias visuomenės problemas pasinaudojant galimybėmis, kurias kuria pažangios technologijos. Viena jų – dirbtinis intelektas.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Lietuvoje viešasis sektorius padedamas Inovacijų agentūros vis dažniau bendradarbiauja su startuoliais ir kitomis inovatyviomis įmonėmis. Šis bendradarbiavimas leidžia spręsti opias visuomenės problemas pasinaudojant galimybėmis, kurias kuria pažangios technologijos. Viena jų – dirbtinis intelektas. Ieškant daugiau būdų, kaip inovacijos galėtų dar labiau pasitarnauti viešajame sektoriuje, glaudžiai dirbame su kitomis šalimis, tarp kurių – svarbi partnerė Danija.

Kokią bendrą ateitį gali turėti viešasis sektorius ir dirbtinis intelektas?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Viešasis sektorius – atviras technologijoms

Anot Inovacijų agentūros „GovTech“ skyriaus vadovės Liucijos Sabulytės, viešasis sektorius yra atviras naujoms technologijoms ir siekia jas pasitelkti, spręsdamas aktualias visuomenės problemas, efektyvindamas vidinius procesus ir teikdamas kokybiškesnes paslaugas.

„Praktinių dirbtinio intelekto sprendimų viešojo sektoriaus problemoms spręsti paieškoms yra skirta Inovacijų agentūros kuruojama „GovTech smėliadėžė“. Tai programa, leidžianti inovatyvių idėjų turintiems startuoliams ir viešojo sektoriaus įstaigoms suvienyti jėgas išbandant naujus dirbtiniu intelektu grįstus įrankius. Šiemet joje jau dalyvauja 15 viešojo sektoriaus institucijų“, – sako L. Sabulytė.

Pavyzdžiui, Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra bendradarbiaudama su inovacijų kūrėjais išbando dirbtiniu intelektu paremtą darbo pokalbio simuliavimo įrankį, kuris gali padėti vyresniųjų klasių moksleiviams ugdyti sėkmingam karjeros startui reikalingus įgūdžius. Konkurencijos tarnyba testuoja įrankį, skirtą galimų kartelinių susitarimų identifikavimui. Higienos institutas su dirbtinio intelekto pagalba siekia efektyvesnės savižudybių prevencijos, užtikrinant, kad žiniasklaidos straipsniai šia tema atitiktų Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas.

„Dirbtinio intelekto viešajame sektoriuje potencialas tikrai didelis. Projektų ir idėjų netrūksta, tačiau įgyvendinant juos svarbu koncentruotis į vertės vartotojui kūrimą, apgalvoti ne tik praktinius, bet ir etinius technologijų diegimo klausimus. Tam siekiame mobilizuoti dirbtinio intelekto sprendimų kūrėjų bendruomenę, viešąjį sektorių bei kitas suinteresuotas šalis ir drauge kurti tvarios ateities su dirbtiniu intelektu koncepcijas“, – sako L. Sabulytė.

Ieško būdų tvariai technologijų plėtrai

Sėkmingam technologijų panaudojimui viešajame sektoriuje reikia toliau plėtoti inovacijų diegimo bei ateities įžvalgų kūrimo įgūdžius viešajame sektoriuje. Dėl to „GovTech smėliadėžės“ metu ne tik praktiškai testuojami skaitmeniniai įrankiai, bet ir kuriamos koncepcijos, nagrinėjančios sąsajas tarp viešajame sektoriuje vykstančių procesų ir kaip juos paveiks dirbtinio intelekto plėtra.

„Pastarųjų metų krizės parodė, kaip svarbu yra neapsiriboti vien einamaisiais darbais ir iššūkiais, tačiau ir aktyviai projektuoti galimus ateities scenarijus bei rengtis įvairioms aplinkybėms. Tam reikalingas skirtingų sričių – viešojo sektoriaus, akademinės bendruomenės, privataus verslo, kūrybinio lauko – atstovų įsitraukimas. Drauge reikia ieškoti atsakymų į klausimus – kokį pokytį į viešąjį sektorių galėtų ar turėtų atnešti dirbtinis intelektas, kaip ši technologija gali pasitarnauti kuriant vertę šalies gyventojams dabar ir ateityje. Šiuo tikslu inicijavome seriją renginių, kurių metu pasitelkiant skirtingų ekspertų įžvalgas ir gerąsias užsienio praktikas buvo gryninamos viešojo sektoriaus ir dirbtinio intelekto panaudojimo koncepcijos“, – sako L. Sabulytė.

Reikalingas naujas požiūris

Ieškant daugiau būdų, kaip inovacijos galėtų dar labiau pasitarnauti viešajame sektoriuje, glaudžiai dirbame su kitomis šalimis, tarp kurių – svarbi partnerė Danija. Dirbtinio intelekto naudojimo viešajame sektoriuje koncepcijų kūrime dalyvavusios organizacijos „Danish Design Center“ atstovė Christina Melander sako, kad problemos, su kuriomis susiduriama šiandien, tampa vis kompleksiškesnės, persipinančios ir apimančios skirtingas organizacijas, žmonių grupes bei institucijas. Dėl to jų sprendimui reikalingas tarpdisciplininis požiūris, skirtingų veikėjų įsitraukimas. Anot ekspertės, galimybių lauką riboja įsitvirtinusios šiandienos praktikos, reguliaciniai mechanizmai, socialinės struktūros ir normos. Tad norint tinkamai atliepti ateities iššūkius ir atverti naujas galimybes svarbu gebėti žvelgti anapus šiandienos apribojimų ir taikyti į ateitį orientuotus metodus.

„Tik turint omenyje norimos ateities viziją galima imtis į ją orientuotų projektų ir iniciatyvų įgyvendinimo. Taigi, visų pirma, yra svarbu įsivaizduoti mūsų pastangų vertus ateities scenarijus, tokiu būdu atveriant galimybę jiems materializuotis. Įsipareigojimas bendram tikslui leidžia atrasti tinkamus sprendimus ir daryti pasirinkimus, kurie nėra apibrėžti ir apriboti dabarties naratyvų ir imperatyvų, bet veikiau ateina iš pačios ateities. Tokia yra į ateitį orientuoto dizaino esmė“, – sako Ch. Melander.

Išplėtojo 4 alternatyvius ateities scenarijus

Ch. Melander įsitikinimu, dabartinė galios tarp viešojo ir privataus sektoriaus dinamika neretai užkerta kelią efektyviam abiejų sričių bendradarbiavimui, tačiau atsispiriant nuo bendros ateities perspektyvos, atsiveria erdvė produktyviai diskusijai, naujoms sąsajoms bei sąveikos ir kūrybos erdvėms.

„Skatiname į bendrą ateitį orientuotą požiūrį ir ieškome naujų bendradarbiavimo formatų. Vienas iš pavyzdžių – kartu su farmacijos ir draudimo bendrovėmis ir 5 ligoninėmis Danijoje įgyvendintas „Boxing Future Health“ projektas, kuriuo siekėme pažvelgti į sveikatos priežiūros sektoriaus ateitį. Norėdami paskatinti diskusiją išplėtojome 4 alternatyvius sveikatos apsaugos sektoriaus ateities scenarijus ir juos išmėginome praktiškai. Sukūrėme 4 būdeles, į kurias užėjus sutinkami tie patys trys žmonės, paaiškinantys savo situaciją kiekviename iš skirtingų scenarijų. Šias būdeles jau aplankė daugiau nei 400 tūkst. žmonių, o sprendimas Danijoje yra integruotos į ateities slaugytojų ruošimo programas“, – pasakoja Ch. Melander.

Svarbu, kad technologijos tarnautų žmonėms

Ch. Melander teigimu, trokštama ateitis yra tarytum misija, kurios siekiame. „Danish Design Center“ sukūrė specialų įrankį, pavadintą „Missions Playbook“. Jo tikslas – susieti į ateitį orientuotas misijas ir atitinkamus dizaino sprendimus. Tai tarsi prototipas, produktas nuolatinėje beta versijoje, nepaliaujamai kintantis ir įgalinantis sisteminius pokyčius per dizaino mąstymą, įrankius ir metodus. Šis įrankis yra skirtas padėti įgyvendinti misijas, turinčias ilgalaikį poveikį ir priartinančias prie siekiamos ateities.

Anot Ch. Melander, misijų įgyvendinimui pasitelkiant technologijas labai svarbu nepamiršti ir etikos klausimų. Technologijos turėtų būti orientuotos į žmogų, o ne būti savaiminiu tikslu ar tarnauti siauriems interesams. Dėl to reikia užtikrinti, kad viešajame sektoriuje technologijų naudojimas būtų skaidrus ir suprantamas vartotojams. „Su dirbtiniu intelektu persipynusios ateities kūrėjams svarbu užtikrinti, kad technologinėje aplinkoje būtų įdiegti reikiami saugikliai ir manipuliacijai kelią užkertantys mechanizmai. Tai tik išryškina nuoseklių bendros technologinės ateities vizijų išgryninimo poreikį“, – pasakoja Ch. Melander.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama