Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 21 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
Lapkričio 21 d. 16:45
5 tendencijos 2025-iesiems: žmonės ieško pusiausvyros tarp technologijų ir realybės, vis labiau vertina autentiškumą
Lapkričio 21 d. 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
Lapkričio 21 d. 12:29
Palygino IT ir automobilių gigantus: į akis krenta sudėtinga problema
Lapkričio 21 d. 10:12
Elektronikos prekių pardavimai per Juodąjį penktadienį: taupysime ne tik dėl akcijų
Lapkričio 21 d. 08:20
Ką turime nuveikti šiandien, kad taptume konkurencingesni ateities inovacijų srityje?
Lapkričio 20 d. 20:21
Su vietos trūkumu susiduria daugelis „Gmail“ naudotojų: pateikiame paprastas gudrybes, kurios leis išspręsti opią problemą
Lapkričio 20 d. 17:34
Sukčiai platina netikras nuorodas, prisidengdami Lietuvos prekių ženklais
Lapkričio 20 d. 14:31
Odos vėžio nustatymas naminiams gyvūnams – KTU doktorantė siekia sukurti diagnostinę metodiką pasitelkiant DI
Lapkričio 20 d. 11:49
Sukčiai vis intensyviau taikosi į pirkėjus: kaip atpažinti netikras akcijas ir apsaugoti savo finansus?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

KTU mokslininkas apie DI ir automatizacijos paradoksą: pakeisdamos žmogų, jos kuria naujas darbo vietas

Publikuota: 2024-11-04 17:23
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Kauno technologijos universitetas

Dirbtiniam intelektui ir robotikai vis labiau įsigalint mūsų kasdienybėje, kyla natūralus klausimas: ar šios technologijos taps pagalba, ar iššūkiu? Kiekvieną dieną sparčiai tobulėjančios technologijos automatizuoja procesus, kuriuos anksčiau atlikdavo žmonės, taip keisdamos įprastus darbo ir gyvenimo modelius.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Dirbtiniam intelektui (DI) ir robotikai vis labiau įsigalint mūsų kasdienybėje, kyla natūralus klausimas: ar šios technologijos taps pagalba, ar iššūkiu? Kiekvieną dieną sparčiai tobulėjančios technologijos automatizuoja procesus, kuriuos anksčiau atlikdavo žmonės, taip keisdamos įprastus darbo ir gyvenimo modelius.

Asociatyvi DU sugeneruota nuotr.
Asociatyvi DU sugeneruota nuotr.

„Į DI žiūriu ne tik kaip į programinį kodą, bet ir kaip į mechanizmą su elektromechaniniu „kūnu“, kuris yra fiziškai apčiuopiamas ir gali manipuliuoti daiktais laike bei erdvėje, atsižvelgdamas į gamybos poreikius“, – sako Kauno technologijos universiteto Elektros ir elektronikos fakulteto (KTU EEF) profesorius, DI kompetencijų centrą kuriančio „SustAInLivWork“ projekto narys ir DI srities ekspertas Vidas Raudonis.

Jis teigia, kad DI ir robotika gamyboje ne tiek pakeičia žmogų, kiek praplečia jo galimybes. Automatizuodamos pasikartojančias užduotis, šios technologijos mažina darbuotojų nuovargį, klaidų tikimybę ir perima pavojingas užduotis, taip gerokai sumažindamos nelaimingų atsitikimų riziką.

Nepaisant vyraujančių baimių, kad DI gali pakeisti žmones, iš tiesų šios technologijos leidžia dirbti greičiau, efektyviau ir saugiau. Ateitis, kurioje gamyklos veikia be tiesioginio žmogaus įsikišimo, o sudėtingi gamybos procesai modeliuojami virtualioje erdvėje, jau tampa realybe.

Skaitmeniniai dvyniai

DI srities ekspertas prof. Vidas Raudonis
DI srities ekspertas prof. Vidas Raudonis

V. Raudonio teigimu, DI, įskaitant mašininį mokymąsi, tampa neatsiejama skaitmeninių dvynių kūrimo dalimi. Skaitmeninis dvynys – tai virtuali realaus fizinio objekto ar proceso kopija, atspindinti visus fizikos dėsnius, veikiančius tikrąjį objektą ar procesą.

„Įsivaizduokite, kad sukuriate skaitmeninę produkto repliką, fiziškai nepajudinę nė vieno varžtelio realiame pasaulyje“, – sako jis.

Pasitelkiant skaitmeninius dvynius gamybos srityje, virtualioje erdvėje galima simuliuoti visą gamybos liniją, kurioje, kaip ir realiame pasaulyje, vyksta visi etapai – nuo žaliavų tiekimo iki galutinio produkto pakavimo.

Anot KTU mokslininko, tai didina gamybos lankstumą, nes leidžia identifikuoti galimus trikdžius gamybos procese ir įvertinti jų poveikį proceso efektyvumui bei našumui.

„Skaitmeninė gamybos proceso replika leidžia apmokyti naujus darbuotojus dirbti su pavojingais sveikatai įrenginiais, fiziškai prie jų neprisiliečiant. Naujų darbuotojų apmokymui naudojamos virtualios realybės (VR) technologijos ir lytėjimo įrenginiai, imituojantys fizinį kontaktą su virtualiais objektais“, – papildo „SustAInLivWork“ projekto narys.

Pasak jo, šiandien sukurti pilnavertį gamybos proceso skaitmeninį dvynį yra sudėtinga. Tačiau pasaulinės kompanijos, tokios kaip „Siemens“ ir „Nvidia“, siūlo išmanius sprendimus pramonės sektoriui. Pavyzdžiui, produktas „Industrial Metaverse“ atkartoja fizinio pasaulio elementus –realius įrenginius, gamyklas, pastatus, miestus ir kitą infrastruktūrą – bei padeda klientams kurti skaitmenines replikas.

Tamsiųjų gamyklų revoliucija

V. Raudonis teigia, kad DI technologijos leidžia kurti vadinamąsias „tamsiąsias gamyklas“ (angl. dark factories) – visiškai automatizuotas gamyklas, kuriose nėra darbuotojų ir kurioms nereikia apšvietimo.

„Kadangi nėra darbuotojų, nėra ir poreikio apšviesti gamyklos patalpas. Tokio pobūdžio gamyklose gamybos procesas yra efektyvus ir našus. Jo neveikia šventinės dienos, streikai ar kiti žmogiškieji veiksniai“, – sako jis.

KTU mokslininkas pasakoja, kad pasaulyje jau veikia visiškai automatizuotos gamyklos, kurias valdo tokios kompanijos kaip „Lego“. Įdomu tai, jog įjungus šviesą gamykloje, iškart suveikia pavojaus signalas. „Šio proceso kontekste kyla klausimas, kokia yra žmogaus vieta tokioje aplinkoje? Tai tampa dideliu iššūkiu ne tik pramonei, bet ir visam žmogaus socioekonominiam gyvenimui“, – pastebi jis.

Pasak V. Raudonio, automatizacija ir ateityje paveiks daugybę darbo vietų, ypač tas, kuriose atliekamos pasikartojančios užduotys, tokios kaip „paimk ir padėk“ tipo veiksmai.

„Žmonėms belieka pasinaudoti DI technologijų atveriamomis galimybėmis. Šios technologijos atlaisvina žmonių rankas nuo rutininių, dažnai sveikatai pavojingų darbų, suteikdamos galimybę plėtoti naujas veiklas, reikalaujančias gilesnių kognityvinių gebėjimų“, – aiškina jis.

Aukštos kvalifikacijos specialistams atleidimai negresia

KTU mokslininkas pažymi, kad Vokietijos gamybos pramonėje nuolat didėja DI ir robotikos integracija, tačiau tai nereiškia, jog darbuotojų poreikis mažėja. Priešingai – automatizacija vyksta dėl darbuotojų trūkumo.

Nors automatizuoti procesai reikalauja aukštos kvalifikacijos specialistų, jų trūkumas stabdo spartesnę DI ir robotikos diegimo pažangą, todėl gamyba vis dar priklauso nuo fizinio darbo.

„Vokietijoje daugiau nei pusė darbuotojų teigiamai vertina pramoninius robotus, kurie padeda atlikti sunkias užduotis ir leidžia vyresniems darbuotojams ilgiau išlikti darbo rinkoje. Vokiečiai kultūriškai palankiai žiūri į technologijų diegimą, nes automatizacija padidina saugumą ir sumažina pavojingų darbų kiekį. Vis dėlto net trečdalis gamybos įmonių teigia, kad trūksta specialistų, gebančių dirbti su naujomis technologijomis“, – sako V. Raudonis.

Vokietijos vyriausybė skatina darbuotojų kvalifikacijos kėlimą, siūlydama dvigubą mokymosi ir praktikos atostogų programą bei teikdama finansinę paramą darbdaviams pagal Kvalifikacijos galimybių įstatymą (angl. Qualification Opportunities Act). Ši iniciatyva suteikia darbuotojams galimybę mokytis ir įgyti naujų kompetencijų.

Privačios įmonės taip pat investuoja į savo darbuotojų tobulėjimą, todėl, anot KTU mokslininko, aukštos kvalifikacijos specialistams atleidimai negresia.

„Nors tikėtasi, kad DI, taip pat kaip ir automatizacija, atlaisvins žmones nuo kasdienių darbų ir suteiks galimybę kūrybiškai atsiskleisti, realybė dažnai yra priešinga. Dabartiniai DI algoritmai sėkmingai automatizuoja kognityvines užduotis, tokias kaip tekstų rašymas ir vaizdų generavimas, tačiau vis dar nepajėgia spręsti fizinių kasdienybės užduočių, pavyzdžiui, indų plovimo ar batų raištelių rišimo“, – pastebi „SustAInLivWork“ projekto narys.

Jis teigia, kad didelės bendrovės, veikiančios kognityvinių technologijų srityje, dėl spartėjančios automatizacijos sumažins darbuotojų skaičių. Tačiau kol neturime robotų, galinčių atlikti visus fizinius darbus, žmogaus darbo jėgos poreikis išlieka svarbus. Todėl daugelis darbuotojų turės įgyti naujų įgūdžių ir persikvalifikuoti, kad sėkmingai prisitaikytų prie kintančios darbo rinkos.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama