Elektronika.lt
 2025 m. sausio 28 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 27 d. 20:33
„MHEV plus": nauja hibridinių „Audi“ modelių karta
Sausio 27 d. 17:44
Kada laikas keisti „Mac“ kompiuterį?
Sausio 27 d. 14:01
Vyriausybės susiduria su beprecedentėmis kibergrėsmėmis: didžiausia apsauga tampa DI
Sausio 27 d. 11:46
Daugiafunkciai jutikliai medicinoje – ligas diagnozuoti taps lengviau?
Sausio 27 d. 08:29
Sužinokite, kaip išmaniajame telefone lengvai ir greitai užblokuoti erzinančias reklamas
Sausio 26 d. 17:40
Kartu su VDU studentais studijas pradės ir 200 moksleivių iš visos Lietuvos
Sausio 26 d. 11:18
Patarė, kaip išsirinkti saulės elektrinę savo namams: įvertinkite poreikius ir atlikite namų darbus
Sausio 25 d. 17:23
Ryškiausi technologijų lyderiai įvertinti prestižiniais „Vilnius TechFusion Awards 2024“ apdovanojimais
Sausio 25 d. 11:48
Verslininkas Laurynas Boguševičius: „Tu nežinai, kad tau to reikia, kol pats nepabandai“
Sausio 24 d. 20:23
Mokslininkas: „DI nereikia priešintis, jį reikia išnaudoti“
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

IRT sektorius 2030 m. gali sudaryti 20 proc. Lietuvos BVP

Publikuota: 2024-10-11 18:16
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Lietuva privalo siekti tapti Europos informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriaus lydere ir traukos centru talentams bei kapitalui – IRT sektoriaus sukuriama pridėtinė vertė 2030 m. turi potencialo sudaryti 20 proc. šalies BVP, sako „Unicorns Lithuania“.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Lietuva privalo siekti tapti Europos informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektoriaus lydere ir traukos centru talentams bei kapitalui – IRT sektoriaus sukuriama pridėtinė vertė 2030 m. turi potencialo sudaryti 20 proc. šalies BVP, sako „Unicorns Lithuania“.

IRT sektorius 2030 m. gali sudaryti 20 proc. Lietuvos BVP
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Pirmadienį asociacija „Unicorns Lithuania“, vienijanti daugiau kaip 120 aukštos pridėtinės vertės technologijų sektoriaus bendrovių, pristatė viziją Lietuvai ir konkurencingumo didinimo bei ekonominio augimo galimybes. Koncentruotis siūloma į talentų pasiūlos ir kokybės auginimą, verslo aplinkos gerinimą bei atsako geopolitinėms grėsmėms užtikrinimą.

„Pirmaujančios Lietuvos vizija yra ambicinga, tačiau nėra neįgyvendinama. Realizuoti ją galime iš lyderiaujančių valstybių perimtu švietimo sistemos modeliu, lanksčia talentų auginimo, pritraukimo ir motyvavimo politika, konkurencingiausia verslo plėtros aplinka ir valingomis pastangomis šalies saugumui didinti. Pasiūlymų įgyvendinimas ne tik ugdytų ir padėtų į Lietuvą pritraukti naujus talentus, turinčius ateičiai reikalingų įgūdžių, bet kartu skatintų startuolių kūrimą, investicijų pritraukimą ir spartų tarptautiniu mastu konkurencingų technologijų įmonių skaičiaus augimą. Lietuvai svarbu globoti ir jau išaugintus startuolius – sudaryti konkurencingas sąlygas IT sprendimais grįstiems verslams sėkmingai plėsti aukštą pridėtinę vertę kuriančias veiklas“, – sako „Unicorns Lithuania“ vadovė Gintarė Verbickaitė.

Startuolių sektorius Lietuvoje sukuria jau daugiau nei 18,5 tūkst. darbo vietų, per metus sumokėdamas 372 mln. eurų mokesčių (2023 m.), o įmonėse dirbančių specialistų vidutinė alga yra dvigubai didesnė už vidutinį atlyginimą Lietuvoje (4,5 tūkst. Eur, lyginant su 2,2 tūkst. Eur). Lietuvoje išauginome 4 vienaragius, o bendrai su Lietuva siejami 9 vienaragiai.

Švietimo sistema – pritaikyta ateities poreikiams

Pasak „Unicorns Lithuania“ atstovų, aukšta pridėtine verte grįstos ekonomikos klestėjimas gali būti įmanomas tik su pirmaujančia švietimo sistema, o esama Lietuvos ugdymo sistema susiduria su tęstiniais iššūkiais įvairiose srityse: tinklo, finansavimo, ugdymo programų.

„Lietuvos švietimo sistema turi tapti lyderiaujančia Europoje pagal PISA (Programme for International Student Assessment) reitingą. Viena iš priemonių tam pasiekti – keisti švietimo modelį į „6+3+3“, kai 6 m. skiriami pradiniam išsilavinimui, 3 m. – pagrindiniam išsilavinimui, ir 3 m. – viduriniam išsilavinimui. Globalaus PISA reitingo rezultatai atspindi švietimo sistemos kokybės ir valstybės ekonomikos augimo perspektyvas, o 6 metų pradinio mokymo modelio privalumai: geresnis mokinių parengima, aukštesni akademiniai pasiekimai, tvirtesni soc. pagrindai. 6 m. pradinio ugdymo sistema spręstų mokyklų tinklo iššūkius, sudarytų geresnes sąlygas mokyklų pasiekiamumui bei padėtų spręsti mokytojų trūkumo iššūkius“, – sako Rytis Laurinavičius, „Unicorns Lithuania“ valdybos narys ir „Omnisend“ vadovas.

Antra kryptis – mokyklose užtikrinti kokybišką STEM ir IT įgūdžių vystymą, kiekvienam Lietuvos moksleiviui įdiegti praktinius finansinio raštingumo ir antreprenerystės įgūdžius. Kartu siūloma siekti atnaujinti mokytojų karjeros ir atlygio modelį, kuriame pareigos ir atlyginimas priklausytų nuo pasiekimų, kompetencijų ir darbo rezultatų.

Talentai, dirbantys ir kuriantys Lietuvai

„Siekiant aukštos vertės ekonomikos Lietuvoje potencialo įgalinimo, greta vietos talentų ugdymo bei įtraukimo taps itin svarbu sėkmingai pritraukti ir užsienyje gyvenusius, patirtį kaupusius išeivius iš Lietuvos bei užsienio talentus. Tam būtina įvairiapusė, tęstinė aukštos kvalifikacijos talentų pritraukimo ir išlaikymo strategija. Todėl siūlome įtvirtinti talentų iš diasporos bei užsienio šalių pritraukimo modelį: itin aukštos kvalifikacijos darbuotojams, persikėlusiems į Lietuvą dirbti, mažinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) iki 15% penkeriems metams“, – kitą pasiūlymų kryptį pristato Mantas Mikuckas, „Unicorns Lithuania“ valdybos narys ir „Vinted“ bendraįkūrėjas. Jis aiškina, kad šiuo metu Lietuvoje galioja keli GPM tarifai – 15 proc., 20 proc., 32 proc., tačiau 32 proc. tarifas taikomas uždirbantiems per 60 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) – toks mokestinis režimas tiek vietos, tiek užsienio talentams yra nepatrauklus, todėl ilgalaikėje perspektyvoje Lietuvai nenaudingas.

Kitas siūlomas sprendimas startuolių įkūrėjų iš užsienio šalių pritraukimui – startuolio viza bei su ja teikiamos papildomos paslaugos (pvz. įtraukimas į ekosistemą), kurie turėtų tapti Lietuvos vizitine kortele, o Lietuva turėtų siekti tapti pasaulinių startuolių traukos centru. Prastėjant demografiniams rodikliams ir didėjant STEM talentų poreikiui, taip pat turime kurti finansines priemones universitetams pritraukti ir išlaikyti gabiausius studentus Lietuvoje.

Pažangi inovacijų ir rizikos kapitalo ekosistema

Vienas iš sprendimų užtikrinti rizikos kapitalo prieinamumą visose inovatyvių verslų plėtros stadijose, ypač – ankstyviausiuose etapuose, nes čia kapitalo trūkumas jaučiamas stipriausiai, siūlo „Unicorns Lithuania“, gali būti aukštųjų technologijų verslų finansavimo fondas, kuris sumažintų priklausomybę nuo ES struktūrinių fondų priemonių cikliškumo.

Kartu taip pat turėtume skatinti technologijų vystymą, inovacijas ir investicijas į ateities proveržio sektorius, sudaryti galimybę įmonėms dalį patirtų MTEP sąnaudų atgauti išmokos forma. Tai reiškia, ne tik sudaryti galimybę įmonėms dalį patirtų MTEP sąnaudų atgauti išmokos forma, bet ir užtikrinti kryptingą valstybės investavimo į prioritetines sritis (pvz. kibernetinio saugumo, giliųjų technologijų) strategiją, kuri įgalintų Lietuvoje kurti ir komercializuoti globaliai konkurencingas inovacijas.

„Papildomai matoma proveržio galimybė – skatinti investicijas į verslų plėtrą Lietuvoje, įvedant paskirstytojo pelno mokesčių modelį, kai reinvestuojant pelną jam būtų taikomas nulinis tarifas. Esant dabartinei geopolitinei situacijai, kapitalo pritraukimas ir išlaikymas Lietuvoje tapo itin aktualus ir reikalingas toliau kuriant ekonomiškai stiprią valstybę. Reinvestuojamo pelno neapmokestinimas Lietuvą padarytų konkurencinga pritraukiant užsienio kapitalą ir paskatintų Lietuvos įmones daugiau investuoti į verslo plėtrą vietos rinkoje. Ilgainiui paskirstyto pelno mokesčio sistema turėtų reikšmingą poveikį kapitalo išlaikymą šalyje ir kurtų ekonominę naudą per verslo sektoriaus augimą, investicijas į technologijas bei naujų darbo vietų kūrimą“, – aiškina Agnė Selemonaitė, „Unicorns Lithuania“ valdybos narė, buvusi „ConnectPay“ valdybos pirmininkė ir strategijos vadovė.

Saugi aplinka žmonėms, verslui ir kapitalui

Savo ruožtu „Unicorns Lithuania“ valdybos pirmininkas Arnas Stuopelis atkreipia dėmesį, kad valstybės investicijos į krašto apsaugą yra prioritetas ir visuomenei, ir verslui investuojant Lietuvoje, todėl dabar svarbiausia – saugumas. Lietuva turi tapti viena iš didžiausių BVP dalių – bent 4 proc. kasmet – gynybai skiriančia NATO šalimi.

„Nuoseklios valstybės pastangos gynybos stiprinimo srityje, gebėjimas užtikrinti fizinį investicijų saugumą net kritiniais laikotarpiais išsaugo visuomenės ir verslo pasitikėjimą. 4 proc. gynybai nuo BVP kasmet – pirmas žingsnis. Tačiau tam, kad ilgalaikėje perspektyvoje būtume ne tik gynybos produktų ir paslaugų pirkėjai, bet ir kūrėjai, turime tęsti ir plėsti finansavimą, priemones ir gynybos struktūrų įtraukimą į sprendimų vystymą, pritaikymą bei jų įsigijimus Lietuvoje. O kartu – vykdyti aktyvias tarptautines komunikacijos kampanijas apie valstybės atliekamus veiksmus užtikrinant saugią ir stabilią investicinę aplinką. Aktyvus valstybės komunikavimas apie krašto apsaugos stiprinimą ar naujas iniciatyvas saugumo srityje siunčia signalą tarptautinei bendruomenei, kad šalis pasirengusi apsaugoti savo piliečius, verslą ir infrastruktūrą nuo išorinių grėsmių“, – sako A. Stuopelis.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

„Mokslo sriuba“

www.matuok.lt - Interneto spartos matavimo sistema

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama