Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 22 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
Gruodžio 20 d. 08:14
„DS Automobiles“ pristato naujausią savo elektrinį flagmaną – „DS N°8“ kupė
Gruodžio 19 d. 20:18
Naudingi patarimai, kurie padės maksimaliai padidinti jūsų elektrinio automobilio priemonės įveikiamą atstumą
Gruodžio 19 d. 17:27
Žaidybinimas: efektyvus švietimo įrankis ar bėgimas nuo tikrovės?
Gruodžio 19 d. 14:27
Orkaitės darbymetis prasideda: 5 paprasti patarimai, kurie kalėdinius kepinius leis paruošti elektrą naudojant taupiau
Gruodžio 19 d. 11:15
Proveržis magnetų tyrimuose: ištisas savaites tarnaujanti telefono baterija ir 1000 kartų didesnė jo sparta
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Lietuvių įmonės sukurta programa kosmoso sistemoms pripažinta geriausia Europoje

Publikuota: 2024-07-16 18:44
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Lietuvos įmonės, kuriančios technologijas kosmoso pramonei, yra tarp lyderių Europoje. Kai gegužės 28 d. Europos kosmoso agentūros vadovai sukvietė geriausius Europos kosmoso inžinerijos kūrėjus į Brėmeną, Juozas Vaicenavičius, UAB „Sensmetry“ vadovas, buvo pakviestas pakilti į sceną. Lietuvių sukurto produkto, leidžiančio patikimiau valdyti palydovus, pristatymas pripažintas geriausiu Europoje.

 Rodyti komentarus (0)  

Lietuvos įmonės, kuriančios technologijas kosmoso pramonei, yra tarp lyderių Europoje. Kai gegužės 28 d. Europos kosmoso agentūros vadovai sukvietė geriausius Europos kosmoso inžinerijos kūrėjus į Brėmeną, Juozas Vaicenavičius, UAB „Sensmetry“ vadovas, buvo pakviestas pakilti į sceną. Lietuvių sukurto produkto, leidžiančio patikimiau valdyti palydovus, pristatymas pripažintas geriausiu Europoje. Po mėnesio, liepos 2–6 dienomis, Dubline vykusioje didžiausioje pasaulinėje sistemų inžinerijos konferencijoje „Sensmetry“ technologija ir produktai sulaukė didžiulio industrijos lyderių susidomėjimo ir palaikymo. „Sensmetry“ stendas ir pranešimas konferencijos dalyvius traukė ne mažiau nei industrijos gigantai „IBM“, „Siemens“ bei kitos pasaulinės bendrovės.

„Sensmetry“ komanda: Juozas Vaicenavičius, Žygimantas Gelbūda, Rimantas Vaicenavičius, Simonas Draukšas INCOSE IS 2024 parodoje Dubline. Pranešimo autorių nuotr.
„Sensmetry“ komanda: Juozas Vaicenavičius, Žygimantas Gelbūda, Rimantas Vaicenavičius, Simonas Draukšas INCOSE IS 2024 parodoje Dubline. Pranešimo autorių nuotr.

Jau buvome įpratę girdėti kitos Lietuvos bendrovės – UAB „Kongsberg NanoAvionics“, sukūrusios pirmuosius lietuviškus kosminius palydovus, vardą, o dabar regime dar vieną sėkmės istoriją. „Kongsberg NanoAvionics“, dabar tapusi norvegų kapitalo bendrove, buvo įkurta 2014 m. ir tiekė mažųjų palydovų komponentus partneriams Europoje bei JAV. „Sensmetry“, nors turi filialą ir Švedijoje, išlieka lietuviška bendrove.

Patys sukūrė kosmosui dirbančią įmonę

Antrąją pagal veiklos mastą Lietuvos bendrovę, kuriančią unikalią programinę įrangą kosminiams palydovams, Juozas Vaicenavičius su bendraminčiais įsteigė 2019 m. Tuo metu Juozui dar nebuvo trisdešimties. Baigęs matematikos bakalauro ir magistro studijas Oksfordo universitete, jis įstojo į Upsalos universiteto doktorantūrą ir 2017-aisiais apsigynė daktarinę disertaciją. „Po matematikos mokslų Upsalos universitete dirbau Švedijos įmonėje, kur buvau atsakingas už automatizuoto vairavimo (angl. automated driving) neapibrėžtumų vertinimą ir elgesio numatymą. Man, jaunam mokslininkui, rūpėjo, ar įmanoma žymiai tobuliau valdyti neapibrėžtumus, ar įmanoma ženkliai pagerinti automobilių bei kitų sistemų saugumą bei patikimumą“, – pasakoja Juozas.

Noras gyventi ir dirbti Lietuvoje J. Vaicenavičių paskatino apsidairyti, kas rūpimoje srityje kuriama čia. „Tiesa, prieš tai susipažinau su Styvu Kynu (Steve Keen). Jis buvo baigęs studijas Kembridže, o aš – po studijų Oksforde, abu specializavomės artimose matematinio modeliavimo srityse. Styvas jau porą dešimtmečių buvo dirbęs su didžiausias automobilių gamintojais, ir mūsų požiūriai į tobulesnių robotinių sistemų ateitį buvo labai panašūs.“ Tuo metu nei Juozas, nei Styvas nerado Lietuvoje įmonės, kurioje galėtų realizuoti savo žinias ir idėjas, tad įkūrė savąją.

Įdomu tai, kad UAB „Sensmetry“, pradėjusi savo veiklą prieš penkerius metus be jokių išorinių investicijų ar paskolų, visada dirbo tik pelningai ir jau 2022-aisiais pasiekė 2 mln. eurų pardavimus. Įmonės klientams iš JAV bei Europos sukurti unikalūs inžinieriniai programiniai sprendimai padėjo sukaupti lėšų bei įdarbinti trisdešimt išskirtinių gabumų žmonių. Dauguma įmonės darbuotojų išsilavinimą įgijo geriausiuose pasaulio ir Europos universitetuose: Kembridžo, Oksfordo, ETH Ziuricho, Upsalos, Edinburgo, Mančesterio ar Delfto. Didžioji jų dalis dirba Vilniuje, o 4 darbuotojai įsikūrę Upsaloje. Vidutinis atlyginimas įmonėje siekia 5000 eurų.

„Sensmetry“ komandos negąsdina konkurencija su pasauliniais rinkos dalyviais. „Kapitalo dydis ne visada lemia sėkmingas inovacijas. Dažniau būna atvirkščiai: kuo daugiau kapitalo, tuo mažiau inovacijų. Ne visada didelės kompanijos yra inovacijų lyderės. Tačiau mažoms įmonėms sudėtingiau surasti kelius į pasaulines rinkas. Mums tai pavyko gana anksti“, – patirtimi dalijasi kitas įmonės darbuotojas, matematinės logikos mokslų daktaras Rimantas Vaicenavičius.

Iš pradžių – sprendimai automobiliams, vėliau – palydovams

Kaip ir kiekvienas verslas, „Sensmetry“ augo, įveikdama iššūkius, vyko sparti evoliucija. Iš pradžių įmonė dirbo su gamintojais, kuriančiais naujausias automatizuotas vairavimo sistemas.

Šiais laikais naujausi automobiliai yra valdomi kompiuterių (automobilio kompiuterinė dalis su programine įranga gali kainuoti daugiau, nei visos kitos jo dalys – variklis, ratai, korpusas etc.). Automobilių industrijos atstovams ypatingai svarbus jų patikimumas bei saugumas. Tad reikėjo programinės įrangos, kuri gebėtų prognozuoti neapibrėžtumus bei fiksuoti menkiausius inžinerinių sistemų sutrikimus. Pavyzdžiui, kaip turi veikti automobilio sistemos, kad riedant 130 km per valandą greičiu automatiškai sureaguotų į netikėtas, iš anksto nenumatytas situacijas ar kliūtis.

„Problema buvo ta, kad autonominės inžinerijos industrijoje vyravo informacinis chaosas, viskas buvo padrika“, – pastebi Juozas Vaicenavičius.

„Į kosmosą sukome labai natūraliai, palaipsniui. Tiek automobiliai, tiek kosminiai palydovai yra valdomi kompiuterių. Tik jei kompiuterių vairuojamus automobilius galime suvokti kaip robotus ant žemės, tai palydovai yra robotai orbitoje, virš žemės. Kosmoso inžinerija – tai sritis, reikalaujanti ypatingo tikslumo bei patikimumo – juk į orbitą negali nusiųsti inžinieriaus, kuris palydove ką nors pataisytų, – pasakoja Juozas. – Todėl patikimumo inžinerijos paslaugos kosmoso industrijoje labai paklausios. Jei palydovas per anksti sugestų, būtų prarasta visa sudėtinga skrydžio sistema. To niekas nenori, juolab kad dalis sutrikimų gali būti iš anksto nesunkiai pataisomi.“

J. Vaicenavičius – labai santūrus žmogus, tačiau šįsyk jis įsitikinęs, kad bendrovei pavyko sukurti patį geriausią programinį produktą pasaulyje. „Visų pirma dėl to, jog mūsų kurta programa „SysIDE“ geba sujungti moderniausią sistemų inžinerijos modeliavimo kalbą. Kitos įmonės dar nėra to padariusios. Todėl į tai ir atkreipė dėmesį Europos kosmosos agentūra. Palydovų gamintojai patenkinti – su mūsų programiniu produktu jie turi galimybę čia pat, žemėje, sumodeliuoti savo kosmines sistemas, jas ištestuoti, tad ir nustatyti potencialias problemas bei jas išspręsti“.

Norėdami supažindinti kosmoso srityje dirbančius Lietuvos, Europos bei JAV ekspertus su savo programos galimybėmis, Sensmetry komanda sukūrė ir nemokamą atviro kodo savo produkto versiją, kurią jau įsidiegė daugiau nei 2000 naudotojų lyderiaujančiose kosmoso, automobilių pramonės ir kitose įmonėse bei institucijose visame pasaulyje.

Kaip pavyksta užtikrinti saugų kosmoso palydovo skrydį?

Palydovas – tai kosmose skriejantis robotas, palaikantis ryšį su Žemėje esančiomis kompiuterinėmis sistemomis ir turintis sklandžiai atlikti savo paskirtį, t. y. jo misija turėtų vykti be menkiausių sutrikimų. Kita vertus, palydovo techninės dalys – kameros, radarai – sensta. Tad žemėje esančios kontrolės sistemos turi fiksuoti ir prognozuoti visus nežymius pokyčius.

„Sensmetry“ komanda sukūrė skaitmeninį dvynį (angl. digital twin), kuriame kaupiama informacija apie visas palydovo inžinierines sistemas iki smulkiausių detalių. Skaitmeninis dvynys leidžia ne tik išsaugoti informaciją, bet ir ją papildyti ar koreguoti. Per sukurtą inovatyvią programą palydovą valdantys kompiuteriai gali nuolat atsinaujinti. Tokiu būdu saugumo ir patikimumo kartelė iškeliama labai aukštai.

Sudėtingas kosmoso sistemas dar labiau komplikuoja tai, kad kosmose, kaip ir ant žemės, palydovų eismas kiekvienais metais intensyvėja. „Žinoma, kosmose vis dar yra žymiai daugiau erdvės, tačiau palydovuose neišvengiamai bus diegiamos tokios pat autonominės sistemos, kaip moderniuose automobiliuose, – galinčios reaguoti į eismo kliūtis“, – pastebi J. Vaicenavičius

Lietuvos kosmoso industrijos perspektyvos

Ekspertų skaičiavimu, pasaulinė kosmoso industrija per artimiausius 10 metų šoks į viršų. Šių metų balandžio mėn. McKinsey kompanijos parengtoje ataskaitoje prognozuojama, kad šios industrijos apimtys iki 2035-ųjų padidės nuo dabartinių 600 mlrd. iki 1,8 trilijono JAV dolerių. Kelios lietuvių įmonės jau yra pilnateisės kosmoso industrijos dalyvės, jų vardai žinomi tiek Europos, tiek JAV rinkose, jų sukurtų produktų pritaikymo perspektyvos yra tikrai didelės ir nuolat auga.

Lietuva siekia ambicingo tikslo – tapti kosmoso valstybe, nors kartais pristingama kvalifikuotų žmonių bei reikiamo finansavimo. Visos lyderiaujančios šalys remia kosmoso pramonę: net tris ketvirčius kosmoso pramonės paklausos lemia šalių vyriausybės (juk kosminis palydovas paprastam žmogui neįperkamas). Tad kosmoso pramonė stipri tose valstybėse, kuriose veikia skaidrios, efektyvios ir kosmoso pramonei dosnios vyriausybės.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama