Elektros tiekėjai deklaruoja uždirbantys šimtamilijoninius pelnus. Tačiau daug jų klientų skundžiasi, kad šiuos pelnus jie sukrauna tiekėjams už elektrą mokėdami drakonišką kainą. Kai kurios įmonės santykius su elektros tiekėjais jau aiškinasi ir teismuose.
Energetikos ministras Kreivys jau ima žadėti įstatymo pataisas, kurios elektros tiekėjams uždraustų už elektrą reikalauti nesąžiningos kainos.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Mėsos produktų gamyba ir prekyba besiverčiančią „Rokiškio mėsinę“ smaugia sutartis su elektros tiekėju. Įmonė net teisme bylinėjasi su „Enefit“, skųsdamasi turinti mokėti nepagrįstai didelę kainą už elektrą.
Prieš dvejus metus per elektros kainų piką tvyrant panikai, įmonė ryžosi pasirašyti fiksuotos kainos sutartį dešimčiai metų ir mokėti po 23 centus už kiekvieną kilovatvalandę. Dabar rinkoje elektra kainuoja 3–4 kartus pigiau.
„Per mėnesį permokame beveik 40 tūkst. eurų, per metus beveik 0,5 mln. eurų permokame“, – teigia „Rokiškio mėsinė“ direktorius Justinas Kanopa.
Kenčia didžioji rinkos dalis
Anot įmonės advokato, reikalaudama mokėti nepagrįstai dideles kainas už elektrą, „Enefit“ žlugdo ne tik šią, bet ir daugybę kitų įmonių, per kainų piką fiksavusių elektros kainas. Advokatas piktinasi, kad taip elgiasi elektros tiekėjas, deklaruojantis šimtamilijoninius pelnus.
„Matome skaičius 68 proc., 46 proc. pelningumas. Įmonės išbalansuotos, disbalansas didelis“, – teigia advokatas Justas Vilys.
Nuo tų jų pelnų kenčia didžioji rinkos dalis.
„Vieni bando išgyventi, kiti lobsta. Matome, kad „Enefit“ pelningumas keli šimtai milijonų eurų, kai mes bandome išgyventi ir atsilaikyti, vertinimas neigiamas. Elektros tiekėjai lobsta iš šios situacijos“, – sako J. Kanopa.
Visgi „Enefit“ aiškina, esą viešai jos pačios skelbiami šimtamilijoniniai pelnai nėra objektyvūs, mat esą apima dar nerealizuotus ateities finansinius sandorius. O tikrasis, normalizuotas pelnas esą yra daug kuklesnis ir užpernai neviršijo 3 milijonų eurų, o pernykščius pelnus įmonė žada paskelbti per mėnesį: „2022 normalizuotas mūsų pelnas buvo 2,5 mln. eurų – tai realus pelnas. Užpernai buvo minus 3 mln. eurų, turėjome nuostolį iš savo veiklos“.
Ruošia įstatymo pataisą
Ne vienai verslo įmonei skundžiantis kenčiant nuo elektros tiekėjų, reikalaujančių mokėti už elektrą anksčiau fiksuotomis aukštomis kainomis, jau ir energetikos ministras žada padėtį spręsti įstatymo pataisomis.
„Yra pataisos parlamente pateiktos mūsų, kurios sako, kad sutartys turi atitikti protingumo, sąžiningumo kriterijus“, – tikina ministras Dainius Kreivys.
Visgi šimtamilijoniniai energetikos įmonių pelnai ministro nestebina.
„Į jų apskaitos plonybes neįlįsiu, įmonė turi ir daugiau veiklų, ne tik tiekimo, reikėtų detalesnio gilinimosi ir gal reguliatoriaus. Jei pažiūrėsite „Ignitį“, jis dengia tiekimo veiklos nuostolį iš kitų veiklų“, – teigia D. Kreivys.
Ne tik „Enefit“ rodo šimtamilijoninius pelnus. Štai „Ignitis“ grupė skelbia pernai uždirbusi 320 mln. eurų grynojo pelno. Tikina, esą šis pelnas – ne iš buitinių vartotojų, o tik iš verslo ir kitos veiklos.
„Bendrame „Ignitis“ portfelyje sprendimų klientams segmente elektros energijos tiekimo veikla verslo klientams pelninga, bet ją net keletą kartų atsveria nuostolis, kurį generuoja privatūs klientai. Paskutinių 3 mėn. rezultatas – nuostolis 8,4 mln. eurų“, – teigia „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.
Pasak „Ignitis“ atstovės, ir be įstatymų keitimų galima susitarti su sunkioje padėtyje atsidūrusiais klientais dėl anksčiau fiksuotų kainų. Įmonė esą sutinka peržiūrėti per kainų piką pasirašytas sutartis ir tarifus apmažinti.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše: