1995 metais Lietuvos švietimo ir mokslo ministerijos Mokslo ir studijų departamentas pasiūlė Lietuvos mokinių darbus pristatyti Europos jaunųjų mokslininkų konkurse. Jau 1996 metais buvo organizuoti du respublikiniai konkursai (RMTKR ir LJGC), kurių nugalėtojai vyko į Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkursą. Darbų atrinkimas į tarptautinius konkursus, žinoma, ne pagrindinis tikslas. Svarbiausia naujų talentų paieška, mokinių ir pedagogų triūso įvertinimas. Šiuose konkursuose mokiniai bei jų pedagogai turi puikią galimybę pasisemti naujos patirties, pabendrauti su bendraminčiais, pasidalinti savo mintimis, palyginti darbo metodus. Tokiuose konkursuose jaunimas pratinasi diskutuoti, ginti savo idėjas, įgauna daugiau pasitikėjimo savimi. Kasmet Nacionaliniame jaunųjų mokslininkų konkurse dalyvauja apie 400 mokinių iš visos Lietuvos.
Šiais metais Respublikiniuose moksleivių techninės kūrybos rūmuose (RMTKR) dalyvavo apie 115 moksleivių, kurių amžius iki 19 metų. Konkursas buvo suskirstytas į atskiras sekcijas: informatikos, fizikos, astronomijos, inžinerijos ir elektronikos inžinerijos. Elektronikos inžinerijos konkursas vyko balandžio penktą dieną, antradienį. Jame buvo pristatyta tikrai neblogų darbų:
- 4.1 akustinės sistemos „BLASTER AS01“, automobilinis ekvalaizeris „BLASTER E02“, programatorius „AMTEL 8051“, daugiakanalis universalus galios stiprintuvas „BLASTER A03“ – Šarūnas Šutavičius, 12 klasė.
- Stereo stiprintuvas su šviesos efektais – Rytis Dzirka, 10 klasė.
- Efektingas elektros energijos generatorius – Gustas Sagaitis, 8 klasė.
- Ultragarso panaudojimas autonominių sistemų kūrime – Edgaras Vaitkevičius ir Karolis Leonavičius, 10 klasė.
- Elektroninis laikrodis – Matas Misiūnas, 8 klasė.
- Lazeriniai šviesos efektai – Paulius Jurkštas, 9 klasė.
- Elektrinių impulsų perdavimas vienu laidu – Petras Jasinskas, 11 klasė ir Paulius Fokas, 8 klasė.
- Bekontaktė spyna – Oleg Potraškov, 11 klasė.
- D klasės režimo žemo dažnio stiprintuvo energetinių ir kitų parametrų tyrimas – Edvardas Bielskis, 10 klasė.
- Vėjo greičio tyrimai kompiuteriniu matuokliu – Julius Morkūnas, 10 klasė.
Elektronikos darbus pristatę jaunieji mokslininkai:
Darbus vertinę komisijos nariai netik išklausė darbų pristatymus, bet ir diskutavo, dalino gerus patarimus bei idėjas, paaiškino kas negerai, ką vertėtų pakeisti ir pan.
Elektronikos inžinerijos darbus vertino:
- Dr. Aleksandr Konin, Puslaidininkių fizikos instituto vyr. mokslinis bendradarbis (kairėje).
- Dr. Jevgenij Simonson, UAB „SCANPRINT“ direktorius (dešinėje).
- Vladas Juška, KTU Metrologijos instituto Metrologinės priežiūros laboratorijos vedėjas.
Gerų darbų autoriai apdovanoti švietimo ir mokslo ministerijos pagyrimo raštais, antrųjų ir trečiųjų vietų laimėtojai – simboliniais prizais bei Švietimo ir mokslo ministerijos diplomais. Pirmųjų vietų laureatams įteikti kvietimai į antrąjį konkurso etapą, kuriame paaiškės kas vyks į Europos masto konkursą.
Daugiau informacijos apie Nacionalinį jaunųjų mokslininkų konkursą: www.njmk.smm.lt, http://euro2005.ru.