Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 26 d. 11:22
Prenumeratoms – vidutiniškai 700 eurų per metus: kaip jas pagaliau atšaukti?
Gruodžio 25 d. 11:23
Tyrimas atskleidė, kad dėl DI autoriai gali netekti beveik ketvirtadalio pajamų
Gruodžio 24 d. 11:13
Kaip šventiniu laikotarpiu apsipirkti saugiau?
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Kolegijų vertinimas: kriterijai tie patys – rezultatai skirtingi

Publikuota: 2024-04-21 14:13
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Mokslo ir studijų įstatymas patikslino kolegijų paskirtį ir misiją, kuriose akcentuojami taikomieji moksliniai tyrimai, eksperimentinė plėtra ir meno veikla (MTEP). Kasmetinis MTEP ir meno veiklos vertinimas ir būsimas šios veiklos ekspertinis vertinimas kelia nemažai diskusijų kolegijų akademinėse bendruomenėse.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Mokslo ir studijų įstatymas patikslino kolegijų paskirtį ir misiją, kuriose akcentuojami taikomieji moksliniai tyrimai, eksperimentinė plėtra ir meno veikla (MTEP). Kasmetinis MTEP ir meno veiklos vertinimas ir būsimas šios veiklos ekspertinis vertinimas kelia nemažai diskusijų kolegijų akademinėse bendruomenėse. Susidariusią situaciją pristato Lietuvos kolegijų direktorių konferencijos (LKDK) Mokslo taikomosios veiklos komiteto pirmininkė dr. Nijolė Zinkevičienė.

Kolegijų vertinimas: kriterijai tie patys – rezultatai skirtingi

– Paskutiniu metu koleginis sektorius išgyvena labai daug pokyčių. Kaip šią situaciją mato pačios kolegijos?

Vyksta Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos inicijuota sektoriaus reforma: siekdamos atliepti Mokslo ir studijų įstatymo keliamus reikalavimus, vienos kolegijos jungiasi tarpusavyje, kitos savo ateitį mato drauge su universitetais, o dar kitos nusprendė augti savarankiškai.

Vienas svarbiausių iššūkių, pareikalausiančių iš kolegijų didelio susitelkimo, išmintingų įžvalgų ir strateginių sprendimų, yra 2028 metais vyksiantis ekspertinis mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei meno veiklos vertinimas, kuriame tarptautiniai ekspertai pirmą kartą vertins Lietuvos kolegijų MTEP ir meno veiklos kokybę, socialinį ir ekonominį poveikį ir perspektyvumą. Nuo to, ar joms pavyks įrodyti tinkamą MTEP ir meno veiklos lygį, priklauso, ar jos galės tapti taikomųjų mokslų universitetais ir pradėti vykdyti profesinės magistrantūros studijas.

– Ką iki 2028 metų turi spėti pasirengti kolegijos, norėdamos konkuruoti tiek nacionaliniu, tiek Europos lygiu?

Kolegijos turės sustiprinti savo mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei meno veiklos pajėgumus. Tai apima investicijas į mokslinių projektų vykdymą, infrastruktūrą, ir mokslinio potencialo augimą. Būtina užtikrinti, kad kolegijų vykdomi tyrimai būtų prasmingi, kokybiški ir konkurencingi nacionaliniame ir tarptautiniame kontekste. Tam labai svarbu sukurti ir stiprinti ryšius su regiono ir šalies verslu ir nevyriausybinėmis, visuomeninėmis organizacijomis.

Kolegijos turės pristatyti savo viziją ir ilgalaikę strategiją, kaip jų moksliniai tyrimai, eksperimentinė plėtra ir meno veikla gali prisidėti prie šalies ateities plėtros Reikės įrodyti, kad kolegijų moksliniai tyrimai ir meno veikla turi teigiamą socialinį ir ekonominį poveikį. Tai gali būti pasiekiama demonstruojant, kaip kolegijos projektai prisideda prie šalies ekonomikos augimo, darbo vietų kūrimo, regionų plėtros ir socialinės gerovės.

Kolegijos turi aktyviai siekti tarptautinio bendradarbiavimo su kitomis aukštojo mokslo institucijomis, siekdamos geriausių rezultatų MTEP ir meno veikloje.

Tose kolegijose, kuriose taikomieji moksliniai tyrimai, eksperimentinė plėtra ir meno veikla iki šiol nebuvo pakankamai išvystyta, gali prireikti ir institucinės reorganizacijos, įsteigiant naujus, į šią veiklą orientuotus padalinius, stiprinti akademinį personalą mokslo darbuotojais, gerinti infrastruktūrą.

– Kolegijų vykdomos MTEP ir meno veiklos kasmetinis vertinimas atliekamas jau eilę metų. Nors vertinimo kriterijai buvo tie patys, kaip ir ankstesniais metais, įvertinimo rezultatai stipriai skyrėsi. Kaip manote, kodėl?

Iki 2022 metų vertinimą atlikdavo LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos sudaryta komisija. Joje dalyvaudavo ir Lietuvos mokslo tarybos (LMT) atstovai. 2023 metais pirmą kartą kolegijų MTEP vertino Lietuvos mokslo taryba. Šįkart rezultatai stipriai skyrėsi. Kartu su LMT ir ŠMSM buvo aiškinamasi dėl vertinimo ir grįžtamojo ryšio vėlavimo, dėl pasitaikiusių klaidų, ką reikia tobulinti, kad padėtis keistųsi ir Lietuvos kolegijos galėtų įgyvendinti joms MSĮ numatytą misiją.

Pagrindinė ekspertų pastaba - kolegijų pateiktoms veikloms trūko naujumo. Šis argumentas nepagrįstas, nes kolegijos nekuria fundamentalių mokslo žinių, jos taiko jau sukurtas mokslines žinias konkretaus ūkio subjekto kontekste. Kolegijų MTEP ir meno veikla orientuota į ūkio subjektų (dažniausiai smulkaus ir vidutinio verslo įmonių) užsakymų vykdymą ir rezultatų naujumas yra užsakovo lygmens.

Jautėsi ekspertų nuostata vertinti kolegijų MTEP taip pat kaip ir šią veiklą universitetuose. Kadangi Mokslo ir studijų įstatymas įpareigoja universitetus atlikti tarptautinio lygmens fundamentaliuosius ir taikomuosius tyrimus, o kolegijas – taikomuosius tyrimus (pagal kolegijų misiją – orientuotus į ūkio subjektų užsakymų vykdymą), akivaizdu, jog rezultatai ir jų naujumas universituose ir kolegijose turi būti skirtingi.

Mokslo ir studijų įstatymas nurodo ir skirtingą akademinio personalo orientaciją: universitetai orientuojami į reikšmingą mokslininkų ir pripažintų menininkų dalį, o kolegijos – į praktinę patirtį turinčius dėstytojus. Taigi, universitetų ir kolegijų akademinio personalo mokslinis potencialas yra skirtingas. Vertinant aukštųjų mokyklų MTEP ir meno veiklą reikia atsižvelgti į šiuos skirtumus ir nesistengti kolegijų MTEP ir meno veiklos „suuniversitetinti“.

Kolegijos turi siekti, kad jų akademinės bendruomenės nuosekliai dirbtų stiprindamos strateginę partnerystę su įmonėmis ir organizacijomis, sudarytų sutartis su ūkio subjektais, kokybiškai atliktų jų užsakymus, teiktų užsakovams grįžtamąjį ryšį atliktų darbų pristatymams susitikimuose, konferencijose ir kituose renginiuose, rengtų mokslines publikacijas apie pasiektus rezultatus ir pateiktų jas aktualiose duomenų bazėse, nuolat informuotų visuomenę apie pasiektus rezultatus. Tai ir reikėtų kasmet įvertinti.

– O kokia yra tarptautinė praktika?

Lietuvoje trūksta valstybinio požiūrio į veiklos pasaulio ir kolegijų bendradarbiavimą. Skirtingai nuo daugumos ES šalių, Lietuvoje neturime tokio bendradarbiavimo tradicijos, veiklos pasaulis neskatinamas remti aukštąjį mokslą. Kolegijos šioje situacijoje yra prašytojo vaidmenyje.

Verslo įmonėms sunkokai suprantamos kolegijų iniciatyvos siūlyti savo taikomųjų mokslinių tyrimų paslaugas, tuo labiau už finansinį atlygį. Smulkaus ir vidutinio verslo įmonės ne visada išgali mokėti už atliktus tyrimus. Jei šalyje veiktų veiklos pasaulio skatinimo mechanizmai abipusiai naudingam kolegijų ir verslo bendradarbiavimui mokslinėje veikloje, tikėtina, kad situacija pasikeistų.

– Ar yra dar nerimą keliančių kriterijų?

Kasmetiniame kolegijų MTEP ir meno veiklos vertinime nevertinamos veiklos, atliktos užsakovui be finansinio atlygio. Kyla klausimas, ar finansiškai atlygintas įmonės užsakymo atlikimas yra prasmingesnis už atliktą be finansinio atlygio nevyriausybines ar socialiai jautrias visuomenės grupes vienijančios organizacijos ar fizinio asmens užsakymu? Kokiu pagrindu finansinis atlygis tampa esminiu tinkamos veiklos įrodymu? Galbūt reikėtų vertinti pagal sutarčių su ūkio subjektais įveiklinimą, užsakovų refleksijas ar kokį nors kitą kriterijų, akcentuojantį atliktos veiklos kokybę, socialinę, o ne tik finansinę vertę.

Kolegijos pageidauja, jog kasmetiniame MTEP ir meno veiklos vertinime į ekspertų sudėtį būtų įtraukti ir kolegijų atstovai. Kolegijose dirba daug mokslinį laipsnį turinčių dėstytojų ir pripažintų menininkų, kurie po LMT mokymų galėtų būti puikiais TMTEP ir meno veiklos ekspertais. Šiuo metu kolegijos jau gavo kvietimą pateikti Lietuvos mokslo tarybai ekspertų kandidatūras.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama