Nors Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) kvietimo teikti paraiškas paramai saulės elektrinėms gauti Lietuvos gyventojai laukė dar nuo pernai, sausio 30 dieną, paskelbta galimybė nuvylė. Kompensacijos suma yra tik 8 milijonai eurų, kurie dar yra padalinti į keturis atskirus kvietimus. „Skaičiuojant, kad vienas gaminantis vartotojas statistiškai įsirengia apie 9 kW galios saulės elektrinę, paskelbtos paramos pakaks vos apie 2800 gyventojų. Per šešias pirmas valandas paskelbus kvietimą jau 75 proc. sumos kompensacijoms rezervuota“, – sako Deiminta Noreikienė, saulės energijos bendrovės „Saulės grąža“ direktorė. Anot jos, pažeidusi vartotojų teisėtus lūkesčius APVA turi užtikrinti, kad jie gaus paramą.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Toks paramos dydis yra neproporcingai mažas. Jis neatitinka realaus poreikio. Pernai birželį paskelbus kvietimą teikti paraiškas kompensacijoms už nuosavas saulės elektrines APVA sulaukė daugiau nei 15 tūkst. paraiškų, o prašomos paramos suma siekė 40 mln. eurų. Šiemet paskelbtos kompensacijos suma – penkiskart mažesnė. Ji nepatenkins vartotojų, kurie sudarė preliminarias sutartis ar jau įsigijo saulės elektrines, poreikių“, – teigia D. Noreikienė.
Vartotojai – prie suskilusios geldos
Anot D. Noreikienės, didelė dalis patikėjusių Energetikos ministerijos pažadais, jog įsirengusieji saulės elektrines gaus paramą atėjus laikui, liko prie suskilusios geldos.
„Saulės elektrinės įsirengimas reikalauja investicijų. Daugeliui šalies gyventojų parama yra paskata pradėti vartoti tvarią elektros energiją. Pernai vasarą įvesti pokyčiai paragino žmones įsigyti saulės elektrines anksčiau nei APVA pakvietė teikti paraiškas. Natūralu, kad vartotojai turėjo lūkesčių. Tačiau kvietime numatyto paramos dydžio tikrai neužteks visiems norintiems, tą rodo pirmosios valandos paskelbus APVA paramą, kai daugiau nei 2 100 norinčiųjų pateikė paraiškas. Taip pažeidžiama Konstitucinio teismo suformuluota doktrina dėl teisėtų lūkesčių apsaugos, – sako D. Noreikienė. – Be to, kompensacijai skirta suma prieštarauja energetikos strategijoje iškeltiems tikslams skatinti vietinių ir atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą, didinti atsinaujinančių energijos išteklių dalį Lietuvos vidaus energijos gamyboje.“
2023 m. liepą buvo paskelbti paraiškų dėl paramų saulės elektrinėms teikimo pokyčiai. Jie nurodė, kad nebūtina laukti kvietimo – galima įsigyti saulės elektrinę, o jau vėliau, kai APVA paskelbia kvietimą teikti paraiškas, kreiptis dėl kompensacijos ir atgauti dalį sumos – 323 eur/kW įsirengiant naują saulės elektrinę ar 243 eur/kW didinant jau turimos elektrinės galingumą.
Kaip užtikrinti negavusiems?
Nors paskelbtame kvietime nurodyta, kad gyventojai paraiškas gali teikti šešis mėnesius – net iki 2024 m. liepos 30 dienos, jau 75 proc. kompensacijoms skirtos sumos rezervuota, sako „Saulės grąžos“ direktorė. Todėl, pasak jos, APVA privalo užtikrinti galimybę gauti paramą visiems vartotojams, kurie nusprendė įsirengti ar jau įsirengė saulės elektrines po energetikos ministro Dainiaus Kreivio patvirtintų pokyčių dėl paraiškų paramai teikimo.
„Tam, kad būtų galima maksimaliai apginti Lietuvos gaminančių vartotojų teises galimi du keliai: skirti papildomą paramos sumą jau paskelbtame kvietime arba į rezervinį finansavimo sąrašą įtraukti visus saulės elektrinę įsirengti ketinančius vartotojus ir ieškoti finansavimo. Taip būtų užtikrinama, kad šie vartotojai ateityje, kaip jiems ir buvo žadėta, gaus paramą“, – variantus, kaip spręsti susidariusią situaciją akcentuoja D. Noreikienė.
Apie APVA kvietimus
Sausio 30 d. paskelbti 4 kvietimai: 1) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Sostinės regione (naujai įrengiama saulės elektrinė); 2) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Sostinės regione (didinantiems jau esamos elektrinės galią); 3) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione (naujai įrengiama saulės elektrinė); 4) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione (didinantiems jau esamos elektrinės galią).