Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 25 d. 20:25
Elektrinis sunkvežimis „Renault Trucks E-Tech T“ viena įkrova nuvažiuos 600 km
Lapkričio 25 d. 17:22
„Sony“ pristato pirmąjį „G Master“ standartinį priartinantį objektyvą su pastovia F2 diafragma
Lapkričio 25 d. 14:49
Apsaugokite savo namus: gyventojų klaidos, kurios traukia vagis, ir ekspertų sprendimai
Lapkričio 25 d. 11:20
Iš proto varanti senutė: kaip DI kovoja su telefoniniais sukčiais?
Lapkričio 25 d. 08:34
Kaip ištrinti fono paveikslėlį „iPhone“
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Saulės moduliai ant stogo. Nauda žinoma, o rizika?

Publikuota: 2023-11-29 14:23
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Profesionalams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Šiandien pasaulis aplink mus keičiasi kaip niekada greitai. Žmonės darosi sąmoningesni, suvokia, kad būtina mažinti energijos suvartojimą ir, kaip tik įmanoma plačiau, naudoti atsinaujinančios energijos išteklius. Tokiu būdu galima tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens, o ne naudojant iškastinį kurą.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Šiandien pasaulis aplink mus keičiasi kaip niekada greitai. Žmonės darosi sąmoningesni, suvokia, kad būtina mažinti energijos suvartojimą ir, kaip tik įmanoma plačiau, naudoti atsinaujinančios energijos išteklius. Tokiu būdu galima tvariai su minimaliai neigiamu aplinkai poveikiu gaminti energiją iš atsinaujinančių šaltinių: saulės, vėjo ir vandens, o ne naudojant iškastinį kurą. Šiuos ir kitus klausimus praėjusią savaitę kėlė šalies inžinerinė bendruomenė, projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociacijos inicijuotojoje konferencijoje „Saulės moduliai ant stogo. Nauda žinoma, o rizika?“.

Saulės moduliai ant stogo. Nauda žinoma, o rizika?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Konferencijoje dalyvavo savo srities ekspertai: Nacionalinės gaisrinės saugos asociacijos prezidentas Martynas Matulevičius kalbėjo apie fotovoltikos gaisrus ir jų efektą plokštiems stogams, apie gesinimo ypatumus , UAB „Rockwool“ techninis vadovas Andrius Buska susirinkusius kvietė diskutuoti apie tai ar stogai paruošti saulės modulių montavimui, saulės baterijų įrengimo praktika bei patirtimi dalinosi Lietuvos saulės energetikos asociacijos prezidentas Andrius Karazinas. Apie saulės elektrines ant stogų, apie rizikas ir rizikų valdymą draudimo pagalba pasakojo UADBB „Rizikos cesija“ verslo klientų plėtros grupės vadovas Rokas Kalendra, o UAB „Statybos projektų ekspertizės centro“, statybos projektų ir statinio ekspertizės vadovė Jelena Čepulėnienė pasakojo apie pagrindinius iš šūkius įrenginėjant Saulės baterijas ant stogų .

Prieš daugelį dešimtmečių atsinaujinančios energijos era pradėta naudojant hidroenergiją. Šiandien ši sritis jau pasiekusi tokį lygį, kad liko mažai augimo galimybių. Pastaruosius 20 metų vis plačiau plėtojama ir naudojama vėjo ir saulės energija. Panašu, kad artimiausiu metu šios sritys turėtų dar smarkiau suklestėti. Saulės energija yra bene dažniausiai naudojamas atsinaujinantis energijos šaltinis. Tai puikus būdas gauti „švarios“ energijos kaip tik ten, kur jos reikia.

Kalbant apie jau pastatytus pastatus žinome, kad jie sunaudoja nemažai energijos ypač šildymui šaltuoju metų periodu, tačiau pastebėta jog ir vasarą energijos poreikis nuolat didėja dėl patalpų vėsinimo poreikio siekiant išvengti perkaitimo.

Teisinė aplinka

Pasauliniu mastu atsinaujinančių energijos išteklių poreikis nuolat auga – ypač Europoje, kurioje intensyviai kuriama teisinė aplinka, siekiant užtikrinti efektyvų atsinaujinančių energijos išteklių naudojimą, ką daugelis šalių ir skatina. Kai kuriose iš jų atsiranda ir teisės aktų aiškiai reguliuojančių šią sritį, kitose šalyse yra privačių iniciatyvų, pavyzdžiui: gaisrinės saugos asociacijos ir draudimo įmonės. Žinoma, iniciatyvos yra labai geras reiškinys, tačiau pavieniai veiksmai gali sukelti ir tam tikrų problemų, ypač kai valstybėse narėse pradeda skirtis reikalavimai ir įgyvendinimo tvarka.

Siekiant sukurti vienodas sąlygas išleistos rekomendacijos (gairės), vadovaujantis iniciatyva „REPowerEU“ ir parengta Europos Sąjungos (ES) saulės energijos strategija. Vienas jų tikslų – siekti, kad statytojai būtų teisiškai įpareigoti pastatuose įrengti įrenginius gaminančius energiją iš saulės.

Į ES pasiūlymą įtrauktas saulės modulių, dar vadinamų fotovoltinėmis plokštėmis, įrengimas ant pastatų stogų:

  • Visų naujų visuomeninės ir komercinės paskirties statinių, kurių stogo plotas viršija 250 m2 – nuo 2027 m.;
  • Visų esamų visuomeninės ir komercinės paskirties statinių, kurių stogo plotas viršija 250 m2 – nuo 2028 m.;
  • Visų naujų gyvenamosios paskirties statinių – nuo 2029 m.

Reikalavimas įrengti saulės modulius yra tik dalis minėtos strategijos. Strategijoje numatytos ir tokios priemonės kaip išmetamo anglies dioksido mažinimas pramonės srityje, dujų tiekimo diversifikavimas ir keitimas, vandenilio energijos naudojimo plėtra.

Saulės energijos rinkos tendencijos

Vėjo ir saulės energija sudaro apie 40 procentų atsinaujinančiosios energijos rinkos. Saulės energijos rinkos dalis auga sparčiausiai.

2020 m. pabaigoje sumontuotų saulės jėgainių galia pasauliniu mastu siekė maždaug 800 GW. Šis pajėgumas auga maždaug po 140 GW per metus. Europoje sumontuotų saulės jėgainių galia 2020 m. pabaigoje buvo apie 136 GW.

Nauja iniciatyva siekiama gerokai padidinti per metus sumontuojamų jėgainių galią: iki 320 GW 2025 m., ir iki 600 GW – 2030 m. Tam, kad būtų lengviau suvokti saulės energijos rinkos mastą, verta prisiminti, jog vienas šiuolaikinės atominės elektrinės branduolinis reaktorius kasmet pagamina apie 1,5 GW.

Lietuvos statistika

Gaminančių vartotojų skaičius pastaruosius du metus Lietuvoje auga eksponentiškai. Absoliuti dauguma jų naudojasi valstybės skiriamomis dotacijomis. Palyginimui, 2021 m. pabaigoje gaminančių vartotojų buvo 18,8 tūkst., pernai metų pabaigoje – jau virš 42 tūkst., o per tris pirmuosius šių metų mėnesius jų skaičius jau viršija 50 tūkstančių. Visų jų saulės elektrinės sugeneruoja kiek daugiau nei 550 MW elektros energijos.

Tad įrengiamų saulės elektrinių kiekis nuolat auga, o kartu ir iš atsinaujinančių šaltinių pagaminamos energijos kiekis.

Naudos žinomos – o rizikos?

Sparčiai augant elektros energijos kiekiui gaminamam saulės modulių sistemomis kyla ir gaisrų atvejų susijusių su tokių sistemų eksploatavimu. Dėl populiarumo ir įrengimo mastų problema tik didės, ir kai kurių šalių priešgaisrinės ir gelbėjimo tarnybos jau pradėjo rinkti tam tikrus duomenis ir statistiką apie gaisrus, susijusius su tokių sistemų gaisrais.

Tarptautinės energetikos agentūros paskelbtų turimų duomenų analizė parodė, apie 51 % gaisrų kilo dėl elektrinio komponento gedimo susijusio su saulės modulio sistemos gedimu (pvz. inverteriai, jungtys ir izoliatoriai). Tai dažniausia lėmė montavimo klaidos – arba taip vadinamas „žmogiškasis faktorius“ . Likusius 49 % gaisrų sukėlė dėl nežinomo komponento arba uždegimo šaltinis, nesusijęs su sistema.

Verta paminėti, kad kaip ir sistemose naudojamų statybos produktų gaisrinio pavojingumo vertinimo srityje Europos Sąjungoje vis dar nėra sukurta vieningos metodikos, ta pati situacija ir su saulės modulių įrengimo ant pastatų ar jų konstrukcijose. Kiekviena šalis tvarkosi pati, kuria metodikas arba nieko nedaro, nes nėra įvykę skaudžių nelaimių. Laukti nereiktų ir verta sukurti vieningą standartizuotą metodiką kaip saugiai saulės moduliai turi būti įrengti ir eksploatuojami, nekeliant rizikų.

Kaip pavyzdžius šalių kuriose reglamentavimas jau numatytas galime paminėti: Italiją ir Prancūziją, o daugelyje kitų šalių yra įvairių asociacijų parengtos ir patvirtintos rekomendacijos. Galima rasti ir atskirų draudimo įmonių taisykles susijusias su rizikos vertinimu.

Visos konferencijos metu, temą lydėjo esminis klausimas, jog šalyje saulės elektrinių temos klausimui itin trūksta aiškaus teisinio reglamentavimo. Taip pat buvo išgryninti kiti bendruomenei aktualūs klausimai:

  • Sukurti ir pradėti sistemingai rinkti duomenis apie gaisrus susijusius su atsinaujinančios energijos gamybos įrenginiais. Nes dabar ko gero fiksuoti atvejai priskiriami „Elektros įrangos įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimams“;
  • Inicijuoti saugaus įrengimo ir eksploatavimo taisyklių parengimą, numatant konkrečias schemas ar sprendimus mažinančius gaisro kilimo ar išplitimo rizikas;
  • Remiantis kitų šalių ar organizacijų patirtimis parengti rekomendacijas kaip saugiai įrengti saulės elektrines ant stogų;
  • Informuoti visuomenę apie galimas problemas ir sprendimo būdus, metodiškai mokyti specialistus kaip saugiai montuoti ir eksploatuoti įrenginius.

Konferencijos iniciatorius buvo projektų ekspertizės ir gaisro saugos įmonių asociacija (PEGS ĮA).




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama