Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 25 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 24 d. 15:39
Interneto greitis: kaip suprasti, kokio iš tikrųjų reikia?
Lapkričio 24 d. 11:39
Lietuvos ekranų tendencijos
Lapkričio 23 d. 15:27
„Garmin“ pristato pirmąjį didelio formato nardymo kompiuterį „Descent X50i“
Lapkričio 23 d. 11:37
Išmani vaikystė: ekspertė apžvelgia, kokius įgūdžius ugdo programavimas, robotika ir dirbtinio intelekto naudojimas
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Teisės sritis, atsidūrusi ties esminių pokyčių slenksčiu

Publikuota: 2023-09-13 10:19
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

„Teisininko technologijos neišstums, tačiau teisininkas privalės išmanyti technologijas“, – įsitikinusi Vilniaus universiteto Teisės fakulteto mokslininkė dr. Neringa Gaubienė. Teisininkė pažymi, kad keisti teisinę sistemą įpareigojo klientų poreikiai ir sparti technologijų pažanga.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

„Teisininko technologijos neišstums, tačiau teisininkas privalės išmanyti technologijas“, – įsitikinusi Vilniaus universiteto Teisės fakulteto mokslininkė dr. Neringa Gaubienė. Teisininkė pažymi, kad keisti teisinę sistemą įpareigojo klientų poreikiai ir sparti technologijų pažanga.

Teisės sritis, atsidūrusi ties esminių pokyčių slenksčiu
DI sugeneruota asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Pasaulyje viskas tobulėja, ne išimtis ir teisės sritis. Kaip ji keičiasi?

Pokyčius teisės srityje daugiausia lėmė besikeičiantys klientų lūkesčiai teisinių paslaugų teikėjams, didelės teisinių paslaugų kainos. Keičiantis laikams, klientų problemos tapo sudėtingesnės, natūralu, kad jie ir tikisi daugiau. Vis dėlto noriu pabrėžti, kad teisėje daug dalykų pasikeitė būtent dėl technologijų. Automatizavimo įrankiai leidžia greičiau, pigiau ir lengviau pasiekti teisinę informaciją, kartu gaunant ir teisinę paslaugą. Dirbtinis intelektas sparčiau ir tiksliau apdoroja bei analizuoja duomenis. Džiugu, kad teisinių paslaugų teikėjams atsiranda skaitmeninių konkurencingų alternatyvų, kurios labiau atliepia klientų poreikius.

Teisinių paslaugų pokyčius labiausiai lėmė duomenys – šių prieinamumas, kiekis ir galimybė juos analizuoti. Kita svarbi pokyčių sritis – išaugęs efektyvumas automatizuojant pasikartojančias ir daug laiko reikalaujančias užduotis, pavyzdžiui, dokumentų kūrimą ar klientų aptarnavimą. Automatizuodami šias užduotis teisės specialistai gali sutelkti dėmesį į didesnės vertės darbą.

Ar pokyčiai technologijų rinkoje daro įtaką teisės paslaugų rinkai?

Visoje Europos Sąjungoje labai trūksta skaitmeninių ekspertų, kibernetinio saugumo ar duomenų analitikų. Atsiranda naujų didelę paklausą turinčių specialybių. Labai paklausūs dirbtinio intelekto inžinieriai. Galima drąsiai sakyti, kad greitai išaugs dirbtinį intelektą ir kitas technologijas išmanančių teisininkų poreikis. Tai jau aktualu užsienyje. Teisės sritis reaguoja į kitų sričių pokyčius. Tiek reguliuoti skaitmenizacijos sritis, tiek taikyti atsakomybę, jeigu žala kyla skaitmeninėje erdvėje, tenka teisininkams.

Ar teisinių paslaugų rinkai reikia pokyčių?

Žinoma. Įtakingas JAV skaitmeninės teisės tinklaraštininkas Kolinas Levis kviečia atsakyti į klausimą: ar teisės industrija vėl pasiekė kritinį tašką ir stovi prie esminių pokyčių slenksčio? Jis yra pateikęs nemažai įžvalgų apie teisinių paslaugų rinkos pokyčius. Pirmiausia, vis daugiau teisinių įmonių ir departamentų diegia naujas technologijas, siekdami efektyvesnio darbo su klientais; vis plačiau naudojamas duomenimis pagrįstas sprendimų priėmimas; vis daugiau ieškoma į technologijas orientuotų teisininkų. Duomenų analitika ir juos mokantys „skaityti“ teisininkai tampa šių dienų teisinių įmonių siekiamybe. Žinoma, minėti pokyčiai nebuvo savaiminiai. Kaip minėjau pokalbio pradžioje, juos lėmė pakitę klientų lūkesčiai. Žmonės nori greitesnių ir pigesnių paslaugų. Jos gali būti suteiktos būtent naudojantis technologijomis.

Ar pati teisė spėja su technologijų pažanga?

Technologijos, ypač dirbtinis intelektas, keičiasi taip greitai, kad teisei sureaguoti tikrai pritrūksta laiko. Štai vakar kalbėjome apie dirbtinį intelektą, šiandien vis plačiau kalbama apie generuojančius dirbtinio intelekto modelius, kuriuos vaizdžiai galima vadinti kuriančiu dirbtiniu intelektu. Pavyzdžiui, „ChatGPT“, naudojantis didelius kalbos modelius. Regis, generuojantys dirbtinio intelekto modeliai nėra trumpalaikė mada, veikiau tai – naujas skaitmeninės evoliucijos etapas, lemsiantis tolesnes teisines paslaugas. Technologijos yra smarkiai įsiskverbusios į mūsų kasdienybę. Nėra nė metų, kai „ChatGPT“ technologija pradėta plačiai naudoti, tačiau ji itin greitai išplito, ypač tarp studentų. Jau dabar aktyviai diskutuojama, kiek leisti ir ar rasti būdų uždrausti šia technologija naudotis universitetuose.

Papasakokite daugiau apie šią technologiją. Ar ji plačiai paplitusi tarp studentų? Kaip sekasi organizuoti mokymosi procesą, kai studentai pasitelkia technologijas?

„ChatGPT“ studentai pasitelkia ieškodami atsakymų į įvairius klausimus, programa veikia pokalbio principu. Tarp studentų naujovės plinta ypač greitai, tik ne visada jos panaudojamos su studijų reikalavimais suderinamais tikslais. Dėstytojai gana greitai įvertino technologijų panaudojimo grėsmes, todėl dauguma studijų procesą sutvarkė taip, kad būtų galima patikrinti tikrąsias studentų žinias. Kol kas anksti daryti išvadas, galiu pasidalyti tik savo įžvalgomis, ir tik teisės srityje. Su technologijų pažanga kovoti beprasmiška. Tikrasis uždavinys yra pritaikyti jas žmonių gerovei.

Mano manymu, pirmiausia turėtų būti skatinama pažinti dirbtinio intelekto technologiją, o mes, dėstytojai, turėtume būti pasirengę padėti studentams efektyviai ir tinkamai naudoti generuojančio dirbtinio intelekto įrankius mokymosi metu. Akivaizdu, kad mums patiems reikia susipažinti su šia technologija, kad galėtume formuoti užduotis ir organizuoti mokymosi procesą. Todėl ne atskirai kiekvienas fakultetas, o visa akademinė bendruomenė turėtų reaguoti į technologijų pokyčius (kurie tikrai nesibaigė „ChatGPT“ atsiradimu) ir ieškoti tinkamiausių sprendimų.

Esate Vilniaus universiteto Teisės fakulteto mokslininkė. Kokias su teise ir technologijomis susijusias sritis tyrinėjate?

Teisės fakultete kuriasi teisininkų bendruomenė, kuri domisi technologijų daroma įtaka teisei. Tyrinėjamos labai plačios sritys, pradedant privatumu, kriptoturto reguliavimu, žmogaus teisių apsauga skaitmeniniame amžiuje, dirbtinio intelekto technologijos panaudojimu teismo procese, baigiant technologijų taikymo etiškumu. Teisė su kai kuriomis išimtimis paprastai yra konkrečios valstybės tyrimų laukas. Technologijų teisė ir jos problematika yra globalios, būtent todėl labai prasminga analizuoti ir stebėti pažangą pasaulio mastu.

Kaip teisės mokslas Lietuvoje padeda įveikti technologijų iššūkius?

Mokslininkai pirmieji pajaučia pokyčius teisinėje aplinkoje ir suka galvas, kaip mokslas galėtų padėti rasti sprendimus. Be to, itin svarbus teisininkų bendruomenės, orientuotos į teisę ir technologijas, subūrimas. Trečias, tačiau ne mažiau svarbus aspektas yra plati diskusija ir keitimasis žiniomis. Mes siekiame visada būti priekyje. Jau šį rudenį, spalio 12 d., Vilniaus universiteto Teisės fakultetas organizuoja pirmąją tarptautinę konferenciją „Skaitmeninio turto revoliucija: galimybės ir iššūkiai“ („Digital Asset Revolution: Opportunities and Challenges“). Jos tikslas yra aptarti esmines mokslines ir praktines šių dienų problemas, susijusias su skaitmeninio turto samprata teisėje, esamu bei kuriamu reglamentavimu, skaitmeninių technologijų nulemta specifika. Pranešimus skaitys kolegos iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Nyderlandų Karalystės, Italijos, Lenkijos, įdomu bus išgirsti ir žymiausius Lietuvos tyrėjus, analizuojančius skaitmeninius iššūkius teisėje.

Kas padėtų įveikti technologijų keliamą nerimą?

Kaip įvardija mano minėtas Kolinas Levis, didžiausias išbandymas teisinei sistemai yra susijęs su neišvengiamais teisinės kultūros pokyčiais. Technologijos ir toliau darys įtaką teisininkų darbui, tačiau, norint pasiekti daugiau pokyčių ir platesniu lygmeniu, reikės keisti kultūrą. Norint pakeisti kultūrą, reikės daugiau švietimo apie naujus veiklos būdus ir jų veikimą. Diegiant vis naujų technologijų, keičiasi teisininkų darbas, rutininį darbą nuosekliai išstumia technologijos. Beprasmiškai skamba ilgas valandas trunkantis žodžių perrinkimas pagal raktinius žodžius, tiesa? Naudojantis technologijomis tą galima padaryti keliais mygtukų paspaudimais. Technologijos gali suvaldyti ir analizuoti didelius duomenų kiekius, joks teisininkas to nepadarys greičiau. Pati blogiausia mintis būtų bandyti priešintis technologijų taikymui teisės srityje ir eikvoti savo jėgas siekiant pralenkti nepralenkiamą. Technologijos, ypač generuojantys dirbtinio intelekto modeliai, yra pažangus darbo įrankis. Jį pasitelkus darbą galima padaryti geriau, efektyviau ir sumaniau.

Ar technologijos kada nors galėtų pakeisti pačius teisininkus?

Technologijos teisininkų nepakeis, tačiau teisininkus pakeis kiti teisininkai, išmanantys ir gebantys naudotis technologijomis. Taigi naujoves pasitikime drąsiai. Žinoma, teisininkų bendruomenei visada bus svarbūs privatumo klausimai, tokie kaip asmens duomenų naudojimas ir saugojimas.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama