Profesionalus elektrikas iš Kauno, panoręs viename sklype padidinti elektros galią, teigia už vieno iš būtinų komponentų – automatinio jungiklio keitimą – permokėjęs bent 65 eurais. Tačiau iš rangovo tokias paslaugas užsakantys „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) tikina, kad kaina – teisinga, o pagal taisykles klientas turi apmokėti 100 proc. surašytos sąskaitos.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Profesionalus elektrikas iš Kauno Dainius (pavardė redakcijai žinoma) kreipėsi į 15min dėl, jo nuomone, nepagrįstų įkainių, kuriuos, koreguojant elektros įvadą jo sklype, pritaikė ESO pasamdyti rangovai.
Dviem vyrui priklausantiems sklypams buvo priskirta galia po 15 kW. Prieš kurį laiką jis kreipėsi į ESO, kadangi norėjo šią galią perskirstyti – vienam sklypui būtų pridėti papildomi 15 kW, o kitame elektros įvadas automatiškai taptų nebereikalingas.
Pagal galiojančią tvarką tokius darbus gali atlikti tik patys ESO arba jų samdomi rangovai. Šiuo atveju darbus atliko rangovai UAB „Elektromontuotojas“.
Pačių darbų kokybei priekaištų pašnekovas neturėjo, tačiau vyrui įtarimų sukėlė vėliau atsiųsta sąskaita.
Anot Dainiaus, ESO sklypo savininkui pirmiausia atsiuntė išankstinį apmokėjimą – 363,19 euro. Tačiau šią sumą sumokėjus, vėliau vyras gavo dar vieną sąskaitą, kurioje reikalauta susimokėti papildomus 30,82 euro.
Užklausus ESO dėl tokios sąskaitos, vyrui buvo nurodyta, kad 153,37 euro sudarė automatinio jungiklio ir jo keitimo kaina, o „kapitalizuotas darbo užmokestis“ siekė dar 240,64 euro su pridėtinės vertės mokesčiu (PVM).
Prisijungimo sąlygų 4.1 punkte rašoma, kad klientas apmoka 100 proc. prisijungimo išlaidų.
Tokia situacija Dainių papiktino – jis teigė, kad, pavyzdžiui, jo sklype pakeisto automatinio C63 jungiklio kaina yra gerokai per aukšta – už šį komponentą jam buvo išrašyta 68,25 euro be PVM sąskaita (82,58 euro su PVM).
Elektriko kvalifikaciją turintis vyras teigia, kad rinkoje yra gerokai pigesnių kitų gamintojų, tačiau tokios pačios paskirties automatinių jungiklių. Jis su redakcija pasidalijo viena savo įmonės sąskaitų faktūrų, iš kurios matyti, jog vienoje parduotuvių vokiečių įmonės „Hager“ tripolis C63 jungiklis įsigytas už 16,19 euro, įskaitant PVM.
Dainiaus objekte UAB „Elektromontuotojas“ įtaisė „Schneider Electric“ įmonės gaminį. Šio jungiklio ir „Hager“ jungiklio kainos skirtumas yra apie 66 eurus.
„ESO yra valstybės įmonė. O tai yra apiplėšimas viduryje dienos“, – kalbėdamasis su 15min piktinosi jis.
Minėtoje sąskaitoje taip pat buvo nurodyta, kad jungiklio keitimas buvo vykdomas neatjungus elektros tiekimo („esant įtampai“).
Tačiau Dainius tikina, kad atvykus darbuotojams elektra laikinai visgi buvo atjungta.
„Susiskambinau su kaimynais, sakiau, kad atjungsim 20 minučių, sakė ne problema. Galiu paimti iš kaimynų rašytinius liudijimus, kad elektra buvo atjungta“, – 15min pasakojo vyras.
ESO: tai – mažiausia kaina
15min nusiuntus užklausą ESO, šios įstaigos atstovai buvo lakoniški – 82,58 euro su PVM buvo mažiausia tiekėjo konkurse pasiūlyta kaina.
„Projektavimo, rangos darbų ir medžiagų kainos yra nustatomos parenkant viešųjų pirkimų būdu ir sudarant sutartis su mažiausia kaina pasiūliusiu tiekėju“, – rašoma ESO atsakyme.
15min taip pat nusiuntė užklausą dėl šios situacijos ir UAB „Elektromontuotojas“. Įmonės darbuotojas telefonu sakė, kad dėl konfidencialumo ir sutarčių su ESO daug informacijos negali atskleisti, tačiau atkreipė dėmesį, kad minėtų jungiklių pasirinkimui taikomas ne tik amperažo, o ir daug kitų kriterijų.
Paklaustas, ar yra ir daugiau minėtus kriterijus atitinkančių kitų gamintojų jungiklių, kurie galėtų būti pigesni, „Elektromontuotojas“ atstovas teigė negalįs to pasakyti.
ESO atstovai taip pat neigė Dainiaus versiją, jog darbai Kaune esančiame sklype buvo vykdyti atjungus elektros energiją.
„Atjungus įtampą tokių darbų nevykdome. Atjungiant įtampą elektros energijos tiekimas būtų nutrauktas (atjungtas) ir kitiems vartotojams, o tai reiškia, kad darbai užtruktų ilgiau, turėtų dirbti daugiau žmonių, taigi ir sąskaita už darbus būtų didesnė. Be to, nepatogumų patirtų kiti gyventojai“, – rašoma gautame atsakyme.
Dėl pažeistų teisių galima kreiptis į ESO, jei atsakymas netenkina – į VERT
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) 15min paaiškino, kad įstaigai nėra suteikti įgaliojimai vertinti viešųjų pirkimų būdu ESO įsigytų rangovų paslaugų kainų atitikimo rinkos kainoms.
Vis dėlto, pabrėžiama atsakyme, teisės aktais įtvirtinta vartotojo, manančio, kad energetikos įmonė, vykdydama energetikos veiklą, pažeidė jo teises ar teisėtus interesus, susijusius su vartojimo sutartimi, pareiga pirmiausia raštu kreiptis į energetikos įmonę ir nurodyti savo reikalavimus.
„Tai reiškia, kad jei vartotojas nesutinka su ESO jam pateikta sąskaita už suteiktos leistinos naudoti galios didinimo ar galios mažinimo paslaugas ir mano, kad jo teisės ir teisėti interesai buvo pažeisti, apskaičiuojant suteiktos leistinos naudoti galios didinimo ar mažinimo įmoką, jis turi teisę kreiptis į ESO ir nurodyti savo reikalavimus. O ESO pateikus atsakymą, kuris vartotojo netenkina, kreiptis dėl jo pažeistų teisių į VERT“, – rašoma gautame laiške.
Pažymėtina, kad elektros įrenginių prijungimo įmokos gali būti apskaičiuojamos vadovaujantis VERT nustatytais prijungimo įkainiais arba pagal ESO patirtas faktines išlaidas.
„Tais atvejais, kai operatoriaus atliekamų darbų įmokos apskaičiuojamos pagal ESO patirtas faktines sąnaudas, taikomi ESO vykdomų darbų rangovų, kurie yra išrenkami viešųjų pirkimų būdu, nustatyti rangos darbų įkainiai, numatyti ESO sudarytoje sutartyje“, – aiškinama VERT atsiųstame atsakyme.