Elektros sąskaitų dydis stebina gyventojus. Žmonės piktinasi, kad jos vis didėja. Tačiau dar labiau Alytaus rajono gyventojas nustebo gavęs sąskaitą už pastatą, kuriame apskritai atjungta elektra, nėra net skaitiklio.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Sąskaitos už mėnesį siekė po 140 eurų, jų neapmokėjus su vyrus susisiekė ir skolų išieškojimo įmonė.
„Energijos skirstymo operatorius“ tikina, kad skaičiavo galios mokestį, kurį būtina mokėti, net ir atjungus elektrą.
Pastate viskas išmontuota, bet sąskaita atėjo
Alytaus medžiotojų draugijos atstovas portalui tv3.lt pasakojo, kad draugijos reikmėms rugpjūtį buvo nuspręsta įsigyti apleistą pastatą ir jį sutvarkyti.
„Jame nieko nebuvo, tačiau vos jį įsigijome, atėjo sąskaita už elektrą iš „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO), nors pastate nėra net elektros skaitiklio. Sąskaita už mėnesį siekė 140 eurų, buvo nurodyta, kad privalome mokėti už elektros galios rezervaciją.
Kreipiausi į ESO, nes pasirodė keista mokėti už paslaugas, kai neturime net elektros įvado. Tame pastate buvo viskas išmontuota, visi skaitikliai ir kiti elektros įrenginiai“, – aiškino vyras.
Jis pasakojo, kad iš pradžių rašė ESO laiškus, vėliau skambino.
„Atsiliepę specialistai tik gūžčiojo pečiais ir žadėjo pasikalbėti su kolegomis, išsiaiškinti situaciją. Žadėjo, kad per penkias dienas su manimi susisieks specialistas ir viską paaiškins, bet taip atėjo ir Naujieji metai. Ten visi tik skėsčiojo rankomis ir sakė, kad nereikia mokėti, jeigu tame pastate viskas demontuota. Tačiau sąskaitos toliau plaukė.
Nežinojau, ką daryti, sutarties su ESO nepasirašiau, bet kai nesumokėjau tų 140 eurų, jie mane perdavė skolų išieškojimo įmonei. Todėl buvau priverstas apmokėti tas sąskaitas“, – skundėsi vyras. Taip apmokėjau sąskaitas už 3 mėnesius. Vėliau įsivedėme elektrą, kaip naujas ESO klientas ir jau dabar mokame už savo sąskaitas“, – sakė vyras.
Jis piktinosi, kad tuos sumokėtus beveik 500 eurų ESO žadėjo kompensuoti, tačiau to nepadarė.
„Naujai pastate įvesti elektra kainavo 1 tūkst. eurų. ESO žadėjo, kad dalį sumos kompensuos už tuos sumokėtus 500 eurų, bet galiausiai niekas nieko nekompensavo, tuos pinigus tiesiog sumokėjome už nieką, už orą.
Ir niekas nesiteikia paaiškinti, kodėl siunčia sąskaitas iš oro, o kai jų neapmoki jau ir skolų išieškojimo įmones užsiundo“, – skundėsi vyras.
Už elektros galią būtina mokėti, nors elektra ir nesinaudoja
„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas pirmiausia pažymėjo, kad verslo klientams, kurie turi rezervavę elektros galios, reikia mokėti galios mokestį nepriklausomai nuo suvartotos energijos kiekio.
Būtent taip ir nutiko šiuo konkrečiu atveju.
„Kadangi buvo sudaryta verslo sutartis, galios dedamoji skaičiuojama nepriklausomai nuo elektros energijos vartojimo ar nevartojimo, ar elektros apskaitos prietaisas įrengtas ar ne. Tai galios kiekis, kurį ESO rezervuoja būsimam elektros energijos vartotojui ir esamam klientui.
Leistinosios naudoti galios dedamoji yra elektros energijos tarifo, patvirtinto Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) kainų ir energetikos kontrolės komisijos, sudedamoji dalis“, – komentavo P. Kalmantas.
Anot jo, tuo laikotarpiu, kai elektros energija nevartojama, vis tiek reikia mokėti už leistinąją naudoti galią.
„Kliento įrenginiai gali būti nepajungti prie elektros tinklo, bet jis kiekvieną mėnesį turės mokėti už visą sutartyje įformintą leistinąją naudoti galią.
Detalizuojant atvejį Alytaus rajone, skola (kuri jau yra apmokėta) ir susidarė už laiku nesumokėtą galios mokestį. Buvęs objekto savininkas sutiko, kad liktų įvadas be skaitiklio ir jis mokėtų galios dedamąją. Kai į ESO kreipėsi naujas savininkas, sutartis buvo sudaryti esamomis sąlygomis, t. y. kai reikėjo mokėti už galios dedamąją net ir nevartojant elektros. Naujasis savininkas spalio pradžioje kreipėsi dėl galios mažinimo, šie darbai buvo atlikti atlikome“, – pasakojo P. Kalmantas.
Pasak jo, kuo didesnė galia nustatyta, tuo daugiau už ją reikia mokėti.