Elektronika.lt
 2024 m. lapkričio 23 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Lapkričio 22 d. 17:37
Svečiai gali „pavaišinti“ virusais: kodėl namuose būtinas „Šlepečių Wi-Fi“?
Lapkričio 22 d. 14:36
Didelei daliai vyresnių žmonių skaitmeninės paslaugos – sunkiai prieinamos
Lapkričio 22 d. 11:21
Medžiodami nuolaidas išlikite budrūs: ekspertas pataria, kaip netapti sukčių auka perkant internetu
Lapkričio 22 d. 08:16
Failų bendrinimo technologijos: kaip jos prisitaiko prie augančių šiuolaikinio žmogaus poreikių?
Lapkričio 21 d. 20:39
Asfaltas klojamas, o ryšys stringa: kodėl infrastruktūros spragos stabdo skaitmeninę pažangą Lietuvoje?
Lapkričio 21 d. 18:37
Norite kalbėti vokiškai, itališkai ar kiniškai? „Microsoft Teams“ atnaujinimas pavers jus poliglotu
Lapkričio 21 d. 16:45
5 tendencijos 2025-iesiems: žmonės ieško pusiausvyros tarp technologijų ir realybės, vis labiau vertina autentiškumą
Lapkričio 21 d. 14:24
NKSC įspėja apie dažniausias Juodojo penktadienio apgavystes
Lapkričio 21 d. 12:29
Palygino IT ir automobilių gigantus: į akis krenta sudėtinga problema
Lapkričio 21 d. 10:12
Elektronikos prekių pardavimai per Juodąjį penktadienį: taupysime ne tik dėl akcijų
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Ką žinome apie priklausomybę nuo veiklų internete?

Publikuota: 2022-12-02 17:13
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Patricija Kilminavičienė
Inf. šaltinis: LRT.lt

Pandemija paliko daug pėdsakų visuomenėje, vienas labiausiai diskutuojamų – plataus masto vartotojų perėjimas iš realios į skaitmeninę erdvę. Biurų darbuotojai jau pamiršo, ką reiškia kiekvieną darbo dieną keliauti į darbą, o ir nuotolinis mokymas dabar jau nebeatrodo didelis iššūkis. Tiesa, tokie patogumai iki minimumo sumažina atstumą tarp mūsų ir išmaniųjų įrenginių, tampa vis sunkiau atsakyti sau į klausimą, ar dar nesame priklausomi nuo tam tikrų veiklų internete, ir nubrėžti raudonas linijas.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Pandemija paliko daug pėdsakų visuomenėje, vienas labiausiai diskutuojamų – plataus masto vartotojų perėjimas iš realios į skaitmeninę erdvę. Biurų darbuotojai jau pamiršo, ką reiškia kiekvieną darbo dieną keliauti į darbą, o ir nuotolinis mokymas dabar jau nebeatrodo didelis iššūkis. Tiesa, tokie patogumai iki minimumo sumažina atstumą tarp mūsų ir išmaniųjų įrenginių, tampa vis sunkiau atsakyti sau į klausimą, ar dar nesame priklausomi nuo tam tikrų veiklų internete, ir nubrėžti raudonas linijas.

Ką žinome apie priklausomybę nuo veiklų internete?
Asociatyvi „Pixabay“ nuor.

Pasikeitęs priklausomybės apibrėžimas

Lietuvoje viešėjęs JAV psichiatras, kurio specializacija yra priklausomybių psichiatrija, neuromokslų profesorius Marcas N. Potenza portalui LRT.lt aiškino, jog idėja, ar žmonės gali tapti priklausomi nuo interneto naudodamiesi įvairiomis programėlėmis ar tiesiog naršydami įvairiuose puslapiuose, yra plačiai aptarinėjama. Iš dalies tai priklauso nuo to, kaip žmonės apibrėžia priklausomybę.

„Tai, kaip apibrėžiame priklausomybę, per laiką pasikeitė. Priklausomybė dabar nebėra susijusi tik su kažkokių medžiagų vartojimu, tačiau prieš porą šimtų metų ji buvo siejama su perdėtu ir probleminiu alkoholio ir narkotikų vartojimu. 1980-aisiais ekspertų grupė pradėjo galvoti, kad priklausomybė galėtų būti apibrėžiama kaip impulsyvus medžiagų vartojimas.

Per pastaruosius keletą dešimtmečių žmonės diskutavo, kokie yra pagrindiniai priklausomybės elementai, pavyzdžiui, besitęsiantis elgesys, nepaisant neigiamų pasekmių, kompulsyvus įsitraukimas į kažką ar naudojimas, kontrolės praradimas, potraukis arba padidinta motyvacija tam tikru būdu elgtis. Jeigu mąstome apie tai kaip pagrindinius priklausomybės elementus, tuomet turime svarstyti apie didesnį spektrą įvairių elgesio modelių, įskaitant ir elgesį internete“, – teigė M. N. Potenza.

Kilo daug diskusijų, ar internetas pats savaime kelia priklausomybę, ar tam tikros programos, ar būdai, kaip ir kam žmonės naudoja internetą. Kadangi jis naudojamas labai įvairių veiklų metu, ne tik pramogoms, bet ir darbui bei mokslams, informacijai ieškoti, sunku viską priskirti vienai priklausomybei, nes žmonės, kurie turi problemų naudodamiesi viena programa, neturi problemų su kita.

„Bandymas suprasti būdus, kaip žmonės naudojasi internetu, ir naudojimosi modelius bei pasekmes, susijusias su tuo, yra svarbus. Turint omenyje skaitmeninių technologijų pokyčius, įvykusius per pastaruosius kelis dešimtmečius, iš dalies žaidžiame gaudynes, mėgindami suprasti, kas skatina problemas, susijusias su interneto naudojimu, – kaip tai veikia, kas labiausiai pažeidžiamas. Keičiantis technologijoms, keičiasi ir priežastys, tai dinamiška situacija“, – sakė mokslininkas.

Priklausomi nuo skirtingų veiklų

Pašnekovas teigė, kad internete vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems neigiamą įtaką ir žalą gali daryti skirtingi dalykai. Taip pat kaip ir internetas gali būti naudingas skirtingais aspektais. Skirtumų galima įžvelgti ne tik tarp įvairaus amžiaus žmonių, bet ir lyčių.

„Vyrai ir moterys turi skirtingus interneto naudojimo modelius, kurie gali būti probleminiai. Vienas mūsų atliktas tyrimas, kuriam surinkome duomenis iš 30 šalių, nukreiptas į su lytimi susijusius skirtumus ir probleminį interneto, vaizdo žaidimų ir socialinių tinklų naudojimą. Mes nustatėme, kad daugumoje šalių vyravo tendencija, jog moterys turi daugiau problemų su socialinių tinklų naudojimu, o vyrai – su kompiuteriniais žaidimais.

Tai svarbu mėginant suvokti skirtingus interneto naudojimo tipus ir kokios žmonių grupės gali būti pažeidžiamiausios, naudodamos specifines programėles ar kitokių veiklų internete metu“, – sakė M. N. Potenza.

Kaip pačiam nustatyti, kad interneto naudojimas tapo probleminis? Mokslininko teigimu, lošimai internete ir vaizdo žaidimai turi savo išskirtus kriterijus, galinčius simbolizuoti esamą problemą. Sukurti netgi specialūs įrankiai, kurie padeda žmonėms įsivertinti, ar veiklos, į kurias įsitraukiama internete, jau virto priklausomybe. Tinklalapyje www.internetandme.eu galima rasti daug naudingos informacijos, kaip atpažinti probleminį interneto naudojimą, ir praktinių patarimų bei rekomendacijų.

Su išmaniuoju kišenėje save kontroliuoti sunkiau

Tai, kaip žmonės naudoja skaitmeninius įrenginius, taip pat gali turėti įtakos jų sveikatai, teigė M. N. Potenza.

„Koks skirtumas tarp išmaniojo telefono ir stacionaraus kompiuterio? Kompiuteris yra vienoje fizinėje vietoje, o išmanųjį galima nešiotis, kur tik nori. Tam tikromis aplinkybėmis gali būti sunkiau reguliuoti elgesį su išmaniuoju, palyginti su stacionariu kompiuteriu. Pavyzdžiui, tėvų kontrolė sunkiau veikia, nes su išmaniuoju gali nueiti į tokią vietą, kur tėvų nėra. Tai viena iš priežasčių, kodėl tėvai turi gerai apmąstyti, kaip jų vaikai naudoja skaitmeninius prietaisus ir kaip jiems sukurti barjerus ar apribojimus“, – LRT.lt sakė mokslininkas.

Net ir suaugusiesiems sudėtinga save kontroliuoti, kai išmanieji visur ir visada keliauja kartu kišenėje.

„Kai kuriuose mūsų publikuotuose straipsniuose aiškinama, kaip išvengti probleminio interneto naudojimo COVID-19 pandemijos metu, nes žmonių naudojimasis internetu pasikeitė. Kai kurios rekomendacijos apima bandymą naudoti analoginius prietaisus. Pavyzdžiui, žmonės kartais telefonus naudoja tik tam, kad patikrintų laiką, tuomet juos tai gali paskatinti įsitraukti į kitas veiklas internete. Laiko stebėjimas gali būti vienas iš būdų sudaryti atstumą tarp savęs ir išmaniojo prietaiso“, – aiškino M. N. Potenza.

Ryšys su sveikata iki šiol nėra aiškus

Pasak pašnekovo, daugybė tyrimų, kuriuose buvo stebimas ryšys tarp išmaniųjų įrenginių naudojimo ir sveikatos, negali tiksliai pasakyti, ar patys prietaisai sukelia tam tikrų sutrikimų, ar yra naudojami dėl tų sutrikimų.

Kai kurie neseniai publikuoti tyrimai, kuriuose daugiau dėmesio buvo skirta interneto naudojimui pandemijos metu, atkreipė dėmesį į tai, jog moksleiviai tapo labiau įnikę į kompiuterinius žaidimus dėl emocinio nuovargio, o intensyvesnis išmaniųjų telefonų naudojimas kaip tik galėjo jį sukelti.

Pavyzdžiui, įprastai naudodamiesi telefonais žmonės pandemijos metu greičiausiai ieškojo informacijos apie rizikas sveikatai, tai galėjo kelti nerimastingus jausmus, o tuo metu žaidimai kaip tik padėjo žmonėms neprarasti ryšio su draugais ir kitais bendraminčiais esant socialinei izoliacijai.

„Tai spekuliacija, tačiau manau, kad tai verta apsvarstyti, jog turėtume būti sąmoningi dėl to, kaip šie ryšiai keičiasi, atsižvelgiant į situaciją ir laiką“, – svarstė mokslininkas.

Jo teigimu, kaip visuomenė turėtume susirūpinti, kaip žmonės naudojasi internetu, nes yra ir subtilesnis to poveikis.

„Pavyzdžiui, internetas pakeitė tai, kaip žmonės žiūri ir vartoja pornografiją. Yra duomenų, kurie rodo, jog vaikai ir paaugliai stebi pornografiją internete, dažniausiai be tėvų žinios. Pornografija internete laikui bėgant pasidarė labai „ekstremali“ ir sukurianti nerealius lūkesčius, o tai gali turėti vėlesnių pasekmių vaikams, kuriuos dar tik pradeda dominti romantiniai ir seksualiniai santykiai. Dalis jaunų vyrų praneša apie erekcijos sutrikimus esant vos 20-ies, o tai susiję su pornografijos žiūrėjimu.

Yra daugiau subtilesnių pasekmių, slypinčių už priklausomybės nuo interneto. Turėtume stengtis tai geriau suprasti. Pornografijos žiūrėjimas yra tik vienas iš elgesio tipų, yra daug daugiau: lošimai, vaizdo žaidimų žaidimas, socialinių tinklų naudojimas. Reikia įvertinti, kaip interneto naudojimas mus veikia, taip pat ir iš teigiamos pusės, nes tikrai yra pozityvių aspektų. Tiesiog mes nebuvome tokie sąmoningi, nemąstėme apie neigiamus padarinius. Šiuo metu interneto reguliavimas liko už nugaros, o turime kažkaip apsaugoti žmones, kurie gali susidurti su problemomis“, – sakė M. N. Potenza.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

GENERAL FINANCING BANKAS

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama