Lietuvoje rugpjūčio 8-9 dienomis lankėsi vienos svarbiausių Europos dirbtinio intelekto (DI) organizacijų – Vokietijos dirbtinio intelekto asociacijos – generalinis direktorius Daniel Abbou. Vizito metu jis susitiko su augančiais šalies startuoliais, su kuriais kalbėjosi apie Lietuvos poziciją tarptautinėje dirbtinio intelekto rinkoje. Susitikęs su „Vinted“ dirbtinio intelekto ir technologijų specialistais, D. Abbou aptarė įmonės galimybes bendradarbiauti su daugiau kaip 400 narių Europoje jungiančia asociacija Vokietijoje, talentų trūkumą ir kylančius iššūkius.
Lietuvai dar trūksta ryžto
Vilniuje viešėjęs Vokietijos dirbtinio intelekto asociacijos ir Europos dirbtinio intelekto forumo vadovas D. Abbou susitiko su didžiausios Europoje internetinės naudotų mados prekių tarpusavio prekybos platformos „Vinted“ atstovais. Vienas susitikimo tikslų buvo pasikalbėti apie iššūkius ir galimybes būnant Europos dirbtinio intelekto ekosistemos dalyviais.
Pasak D. Abbou, Baltijos šalys yra svarbi ir neatsiejama Europos dirbtinio intelekto ekosistemos dalis, tačiau Lietuvai trūksta pasitikėjimo savimi. „Lietuva turi puikių idėjų, tačiau nepasitiki savimi ir nepakankamai reklamuojasi. Estija Europoje vadinama skaitmenine valstybe, o Lietuvai reikia dėti daugiau pastangų, kad būtų vertinama taip pat. Drąsiame skaitmeniniame pasaulyje Lietuva yra pernelyg kukli“, – pastebi jis.
Specialistas pabrėžia, kad norint pasiekti didesnę pažangą, Lietuva susiduria su universaliais ir visoje Europoje aktualiais iššūkiais, pavyzdžiui, finansavimo, investicijų ir talentų pritraukimo sunkumais. Anot jo, siekdama pažangos ir dalyvaudama ES dirbtinio intelekto ekosistemoje Lietuvos skaitmeninė ekosistema turi suprasti, kad turi būti ryžtinga politiniu lygmeniu ne tik šalies viduje, bet ir tarp sprendimų priėmėjų Briuselyje.
„Didžiausia problema – Europos dirbtinio intelekto aktas. Tai svarbiausias teisinis aktas, svarstomas Briuselyje. Juo siekiama klasifikuoti dirbtinio intelekto algoritmus pagal didelės ir mažos rizikos atvejus. Pavyzdžiui, dirbtinis intelektas ir sveikatos priežiūra – didelė rizika. Ar yra tikimybė, kad dirbtinis intelektas gali pakenkti žmonėms? Taip, rizika yra didelė. Kai kurie politikai viską, kas susiję su žmonėmis, įskaitant rinkodarą ir žmogiškuosius išteklius, nori priskirti prie „didelės rizikos“. Jei taip padarysime, tai sulėtins Europos skaitmeninę transformaciją, paskandins mus teisės aktuose, o JAV ir Kinija garsiai juoksis, nes patys uždarysime savo duris pažangai“, – įsitikinęs D. Abbou.
Lietuva atsiduria DI žemėlapyje
D. Abbou ir „Vinted“ susitikime dalyvavo „Vinted“ technologijų vadovas Mindaugas Mozūras, Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos prezidentas ii „Vinted“ mašininio mokymosi komandos vadovas Dovydas Čeilutka, taip pat „Vinted“ vyresnysis duomenų mokslo ir analizės direktorius Manuel de Francisco.
„Susitikimas su šiuo svarbiu Europos dirbtinio intelekto bendruomenės lyderiu padeda mums didinti Lietuvos ir „Vinted“ žinomumą šioje srityje ir geriau pristatyti save kaip įmonę, aktyviai dalyvaujančią duomenų mokslo ir analitikos srityje. Be to, šis susitikimas gali padėti mums užmegzti gilesnius ryšius svarbiomis dirbtinio intelekto temomis ir diskusijose dėl dirbtinio intelekto reglamentavimo visoje Europoje“, – sako M. de Francisco.
Pasak jo, Europa turi unikalią galimybę plėtoti dirbtinio intelekto kompetencijas: „Vinted“ nori pasidalyti savo žiniomis apie mašininio mokymosi taikymą, kad pagerintų savo klientų patirtį, taip pat bendradarbiaudama su akademine bendruomene ir kitomis organizacijomis keltų dirbtinio intelekto talentų kartelę Europoje. Siekiame tai daryti paraleliai su savo įmonės vertybėmis ir pastangomis tvarumo bei įvairovės ir įtraukties srityse.“
Susitikime su sektoriaus atstovais – komplimentai
„Vinted“ biure Vilniuje apsilankęs ir su įmonės atstovais kalbėjęsis D. Abbou po susitikimo sakė, kad Lietuva neatsilieka nuo pažangiausių Europoje naudojamų praktikų: „Naudojant futbolo analogiją galima sakyti, kad „Vinted“ tikrai žaidžia Čempionų lygoje. Jų dirbtinio intelekto sprendimas aptarnauja 63 mln. naudotojų visoje Europoje. Kalbant apie duomenų analizę ir mašininį mokymąsi, skirtumo tarp Lietuvos ir likusios Europos nėra, naudojama daug geriausios praktikos pavyzdžių. „Vinted“ yra labai geras pavyzdys, kaip net iš mažos šalies galima išplėsti savo verslą ir pasitelkiant dirbtinį intelektą spręsti realią problemą.“
Pasak svečio, geru keliu eina ir Lietuvos dirbtinio intelekto asociacija: „Joje dirba puikūs žmonės. Vokietijos asociacija gyvuoja tik ketverius metus, taigi ji nėra daug senesnė ar labiau patyrusi. Turime būti partneriai ir dirbti kartu, nes dirbtinis intelektas negali veikti valstybių ribose. Norėdama turėti galimybę konkuruoti su Kinija ir JAV, Europa turi dirbti išvien.“
D. Abbou pabrėžė, kad drauge turi būti sprendžiama ir dar viena opi sektoriaus problema – talentų stygius. Pasak jo, tai didžiausias iššūkis verslams visoje Europoje. „Viena įmonė Vokietijoje neseniai pasamdė 3 duomenų mokslininkus iš Kubos. Sunku patikėti, bet juos lengviau rasti Kuboje nei čia. Mūsų švietimo sistema neturi paskatų keisti mokymo programas. Šiandien jauni moksleiviai jau pradeda kalbėti apie programavimą, skaitmeninimą, todėl mokymo įstaigos turi tenkinti jų poreikius, siekti, kad būtų daugiau skaitmeninį išsilavinimą turinčių studentų. Mokymo programos turi būti labiau pritaikomos ir į jas turi būti įtraukti nauji modeliai, kad neatsiliktų nuo besikeičiančio sektoriaus ir didėjančių IT specialistų poreikių. Mums reikia mažiau teisininkų ir daugiau duomenų mokslininkų“, – įsitikinęs D. Abbou.