Elektronika.lt
 2024 m. gruodžio 26 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Gruodžio 26 d. 11:22
Prenumeratoms – vidutiniškai 700 eurų per metus: kaip jas pagaliau atšaukti?
Gruodžio 25 d. 11:23
Tyrimas atskleidė, kad dėl DI autoriai gali netekti beveik ketvirtadalio pajamų
Gruodžio 24 d. 11:13
Kaip šventiniu laikotarpiu apsipirkti saugiau?
Gruodžio 23 d. 17:33
Mobilieji ir kompiuteriniai žaidimai: būdas kovoti su šventiniu stresu?
Gruodžio 23 d. 11:31
Dirbtinio intelekto sprendimai kibernetiniam saugumui užtikrinti VU Kauno fakultete
Gruodžio 22 d. 11:24
Energetikos sektoriaus laukia pokyčiai – alternatyvų yra, bet ar užteko laiko pasiruošti?
Gruodžio 21 d. 11:33
Kokį elektronikos įrenginį dovanoti, kad jis vėliau neišaugintų elektros sąskaitos?
Gruodžio 20 d. 17:12
KTU mokslininkai sukūrė nanolazerį – sidabro nanokubus panaudojo šviesos generavimui
Gruodžio 20 d. 14:28
Lietuvių kalba ir technologijos: VU mokslininkų projektas LIEPA-3 atvers naujas galimybes
Gruodžio 20 d. 11:49
Stacionarūs kompiuteriai: koks jų vaidmuo nešiojamųjų kompiuterių eroje?
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

„TikTok“ karas arba kodėl tikime melagienomis?

Publikuota: 2022-06-04 11:20
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Kiekvieną dieną mus užplūsta daugybė naujienų, kurios varžosi dėl mūsų dėmesio ir apima viską – nuo politikos, sveikatos, sporto, klimato kaitos iki karo Ukrainoje. Informacijos srautas, pasiekiamas naujienų puslapiuose, socialinėse medijose, televizijoje, radijuje ir kituose kanaluose nejučia įtraukia kiekvieną mūsų. Ar verta stebėtis, kad darosi vis sunkiau susidoroti su informacijos perkrova ir net atskirti faktus nuo melagienų?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Kiekvieną dieną mus užplūsta daugybė naujienų, kurios varžosi dėl mūsų dėmesio ir apima viską – nuo politikos, sveikatos, sporto, klimato kaitos iki karo Ukrainoje. Informacijos srautas, pasiekiamas naujienų puslapiuose, socialinėse medijose, televizijoje, radijuje ir kituose kanaluose nejučia įtraukia kiekvieną mūsų. Ar verta stebėtis, kad darosi vis sunkiau susidoroti su informacijos perkrova ir net atskirti faktus nuo melagienų?

„TikTok“ karas arba kodėl tikime melagienomis?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Pastaruoju metu didžioji naujienų dalis pagrįstai skirta konfliktui Ukrainoje. Viskas prasidėjo nuo palydovinių kariuomenės judėjimo vaizdų, įspėjančių apie galimą Rusijos invaziją, o pirmomis vasario 24 d. valandomis Ukrainos piliečiai socialiniuose tinkluose ėmė skelbti šokiruojančius vaizdo įrašus ir nuotraukas, kuriose matyti į gatves įvažiuojantys tankai ir iš dangaus krentančios raketos. Nuo to laiko visi savo telefonuose stebime „tiesioginę“ vykstančio karo transliaciją. Ne veltui jis pramintas „pirmuoju TikTok karu“. Ukrainos gyventojai naudojasi tokių platformų kaip „Twitter“, „TikTok“, „Facebook“ ir „Instagram“ pasiekiamumu ir dalinasi su pasauliu, ką jie išgyvena. Tačiau svarbu nepamiršti, jog prieigą prie socialinių tinklų turi abi karo pusės. Taip milijonai žmonių visame pasaulyje nepastebimai įtraukiami į skaitmeninį mūšio lauką, galimą dezinformacijos bei karo propagandos skleidimą, kuris daro įtaką kiekvieno sekėjo suvokimui ir nuomonei.

Tai, kuo tikime, nebūtinai yra tikra

Remiantis 2018 m. paskelbtais MIT tyrimais, kuriuose buvo analizuojamos „Twitter“ tinkle naudotojų pasidalintos naujienos, teigiama, jog melas sklinda greičiau ir plačiau nei tiesa, net pašalinus netikras anketas ir atsižvelgus tik į tikrų žmonių ryšius. Rezultatai stulbinantys: melagingomis žiniomis pasidalinama 70 % dažniau nei tikra informacija.

Nors paprastai apsupame save žmonėmis, kurių pasaulėžiūra, vertybės sutampa su mūsų, socialinėse medijose ši tendencija dar labiau išryškėja. Tokiu būdu internete mums pateikiama filtruota realybė, sukurta algoritmo, kuris formuoja suasmenintą skaitmeninę aplinką ir dažnu atveju palaiko mūsų įsitikinimus. Socialinėse medijose esame savo pačių sukurtame burbule, kuriame dažnai jaučiamės teisūs.

Kognityvinio šališkumo sąlygomis galime tapti nekritiški, nematyti situacijos iš skirtingų požiūrio kampų, tikėti informacija, kuri, mūsų įsitikinimu, yra teisinga, bet nėra įrodyta. Aiškus pavyzdys – dviejų žmonių, esančių skirtingose karo Ukrainoje pusėse, pokalbis – abi pusės mano, kad elgiasi racionaliai, žino tiesą, ir kaltina viena kitą šališkumu bei tikrovės nesuvokimu. Kiekviena jų pasąmoningai matys tik tas naujienas, kurios patvirtina jų požiūrį – net jei tos naujienos yra netikros. Ir tai galime pritaikyti kiekvienam iš mūsų, net ir patiems akyliausiems.

Ar visada žinome, kas slypi po mūsų matoma informacija?

Netikra informacija, melagingos naujienos taip pat gali tapti pagalbine kibernetinių sukčių veiklos priemone. IT saugumo sprendimus kuriančios kompanijos konferencijoje „ESET World 2022“ buvo pateiktas vienas tokių pavyzdžių – APT įsilaužėlių grupuotės Lazarus veikla Europoje ir Brazilijoje, naudojantis socialiniu tinklu „LinkedIn“. Nusikaltėliai, imituodami naujo darbo pasiūlymo galimybę, susisiekdavo su darbuotoju „LinkedIn“ platformoje ir kartu su darbo aprašymu atsiųsdavo kenkėjiškus komponentus, sutrikdančius aukos įrenginio veiklą. „Programišiai, nusiuntę virusą, gali ne tik pakenkti kompiuteriui, bet ir pasiekti asmeninius duomenis – nuotraukas, privačias žinutes ir kt. Gavus prieigą prie privačių susirašinėjimų, sukčiai gali šantažuoti aukas, šnipinėti įmones, ištrinti / pakeisti kontaktus arba paviešinti privačią informaciją“, – įvykį komentuoja „ESET Lietuva“ IT inžinierius Lukas Apynis. Lazarus grupuotės apsimetėliai labai tiksliai atkartojo įdarbinimo kampanijų elementus, pavyzdžiui, naudojo tokias programėles kaip „WhatsApp“ ar „Slack“, kad sukurtų palankų įvaizdį ir būtų sudėtinga atskirti, jog tai yra netikra.

Kibernetinis saugumas ir netikros naujienos turi ir daugiau bendrų sąsajų. Melagingų žinių plitimą lengvai galima palyginti su sukčiavimo apsimetant (angl. phishing scam) virusais, kuomet užkrėsta vartotojo paskyra socialiniuose tinkluose žinutėmis toliau platina kenkėjišką nuorodą, raginančią pateikti prisijungimo duomenis netikrame puslapyje, norint pamatyti „įspūdingą“ turinį ir pan., taip sukurdama nenutrūkstančią užkrėstų paskyrų ir įrenginių grandinę. Toks melagienų skleidėjų – internetinių trolių ir botų darbas – dažnai yra apmokamas, skirtas formuoti socialinių tinklų vartotojų nuomonę ir sustiprinti vieną ar kitą požiūrį, kurstančias nesantaiką idėjas, bet ši medija dažnai tampa palankia terpe veikti ir kibernetiniams nusikaltėliams.

Kaip tai suvaldyti?

Sunkiau nei sužinoti, kas yra netikrų naujienų kūrėjai, suprasti, ką galime padaryti, kad suvaldytume interneto platformose skelbiamą turinį. 2019 m. „The New Yorker“ rašė, jog „Facebook“ nusimetė nuo savęs atsakomybę už turinio filtravimą, o svetainę traktavo kaip tuščią erdvę, kurioje žmonės gali dalintis informacija. Nuo to laiko netikros naujienos ne tik daro poveikį rinkimų rezultatams, bet ir atneša tiesioginės žalos žmonėms realiame gyvenime dėl dezinformacijos.

„Twitter“, „Telegram“ ir „YouTube“ taip pat buvo smarkiai kritikuojami dėl savo požiūrio į klaidinantį turinį. 2022 m. sausio mėn. faktų tikrinimo svetainės iš viso pasaulio atviru laišku kreipėsi į „YouTube“ ir įspėjo, kad reikia imtis ryžtingų veiksmų, paneigiant patalpintą melagingą informaciją ir pateikiant kontekstą, o ne tiesiog trinant vaizdo įrašų turinį. Laiške taip pat kalbama apie būtinybę suvaldyti pakartotinius pažeidėjus.

Socialiniams tinklams kratantis nuo savęs atsakomybę, norėdami apsaugoti save ir kitus, turime kritiškai žiūrėti į informaciją ir vengti impulsyvių sprendimų. „ESET Lietuva“ IT inžinierius L. Apynis rekomenduoja prieš dalinantis informacija su kitais, patikrinti ją žinomuose, patikimuose informacijos šaltiniuose, saugiose interneto svetainėse. „Svarbu atkreipti dėmesį į įtartinas nuorodas, jokiu būdu jų nespausti, o pastebėjus socialiniuose tinkluose virusą pasigavusį draugą, jį apie tai įspėti ir paraginti pasikeisti slaptažodį. Norint apsaugoti savo paskyrą nuo įsilaužimo svarbu naudoti saugius slaptažodžius ir dviejų veiksnių autentifikaciją, o įrenginiuose – mobiliajame telefone, planšetėje, kompiuteryje, būtinai naudoti antivirusinę programą“, – teigia specialistas. Turėdami galvoje, jog šiuo metu vykstančio karo Ukrainoje akivaizdoje melagienos ir kibernetiniai virusai plinta kur kas didesniu tempu, turime būti labai atsargūs.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2024 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama