Elektronika.lt
 2025 m. sausio 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 12 d. 13:40
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
Sausio 11 d. 13:28
Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?
Sausio 10 d. 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

VU astrofizikas apie Rusijos grasinimus dėl TKS ir joje palikto astronauto: jie gali tik laidyti kandžias replikas

Publikuota: 2022-03-16 14:24
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Patricija Kilminavičienė
Inf. šaltinis: LRT.lt

Rusų valstybinės žiniasklaidos „RIA Novosti“ vaizdo įrašas, patalpintas „Telegram“ platformoje prieš daugiau nei savaitę, sukėlė nerimą dėl NASA astronauto TKS. Minėtame įraše, kuriuo pasidalino ir NASA, matyti, kad rusams priklausantis stoties modulis neva atsiskiria, o astronautas Markas Vande Hei paliktas likusioje TKS dalyje.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Rusų valstybinės žiniasklaidos „RIA Novosti“ vaizdo įrašas, patalpintas „Telegram“ platformoje prieš daugiau nei savaitę, sukėlė nerimą dėl NASA astronauto Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS). Minėtame įraše, kuriuo pasidalino ir NASA, matyti, kad rusams priklausantis stoties modulis neva atsiskiria, o astronautas Markas Vande Hei paliktas likusioje TKS dalyje.

VU astrofizikas apie Rusijos grasinimus dėl TKS ir joje palikto astronauto: jie gali tik laidyti kandžias replikas
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Astronautas turi grįžti namo pagal planą

Tvyrant įtampai tiek Žemėje, tiek kosmose, žibalo į ugnį šliūkštelėjo ir Rusijos kosmoso agentūros „Roskosmos“ direktorius Dmitrijus Rogozinas, publikavęs kelis įrašus tviteryje apie TKS partnerystę po to, kai buvo paskelbta nemažai tarptautinių sankcijų Rusijai dėl jos karinės invazijos į Ukrainą.

Kaip šeštadienį skelbė BNS, pasak D. Rogozino, sankcijos, kurių dalis buvo įvesta dar prieš naujausią karo Ukrainoje etapą, gali sutrikdyti Rusijos erdvėlaivių ir krovinių kapsulių, aptarnaujančių TKS, darbą. Dėl to gali būti paveiktas stoties rusiškasis segmentas, padedantis koreguoti komplekso orbitą, ir 500 tonų sverianti TKS gali „nukristi į jūrą arba ant sausumos“. Taip agentūros „Roskosmos“ vadovas parašė „Telegram“.

Be to, D. Rogozinas dar vasario 26 d. interviu Rusijos televizijai teigė, kad „kosmoso pramonėje dirbantys profesionalai yra labai susirūpinę [dėl sankcijų] ir nežino, kur tai nuves toliau“.

Kai kurios žiniasklaidos priemonės šį vaizdo įrašą bei D. Rogozino komentarus interpretuoja taip, kad „Roskosmos“ galbūt planuoja palikti M. Vande Hei arba padaryti kažką panašiai neatsakingo su TKS. Tačiau galbūt šiuo metu šis nerimas nėra visiškai pagrįstas, nes NASA pabrėžė, kad TKS partnerystė tęsiasi kaip įprastai, rašo „Space“.

O pats D. Rogozinas neseniai pasakė, kad M. Vande Hei grįš namo pagal planą, atmesdamas „isteriškas“ istorijas, teigiančias kitaip.

M. Vande Hei antradienį pagerino JAV vieno skrydžio į kosmosą rekordą – jame jis išbuvo net 340 dienų. Kovo 30-ąją jis kartu su dviem rusais erdvėlaiviu „Sojuz“ turi grįžti į Žemę ir nusileisti Kazachstane. Tuomet iš viso kosmose jis bus išbuvęs 355 dienas. Pasaulio rekordas – 438 dienos – priklauso Rusijai, rašo „The Guardian“.

NASA, kaip ir Europos, Japonijos ir Kanados kosmoso agentūros, nori, kad kosminė stotis veiktų iki 2030 m. Rusai neįsipareigojo ilgiau nei pradinė 2024-ųjų pabaigos data.

Nėra taip paprasta perskirti TKS

Kaip LRT.lt aiškino Vilniaus universiteto (VU) astrofizikas Vidas Dobrovolskas, šurmulys dėl TKS kilo po D. Rogozino žinutės tviteryje, kurioje jis pagrasino, kad jeigu Rusija pasitrauks iš kosminės stoties, ši gali nukristi ir ar kas nors nori rizikuoti. Tačiau, pasak mokslininko, svarbūs keli dalykai.

„Mažas trupinėlis tiesos tame yra, nes TKS sudaro du pagrindiniai segmentai: Rusijos, kuriam priklauso 6 skirtingi moduliai, ir JAV, kuriam priklauso 10 modulių. Rusų segmentas atsakingas už kosminės stoties valdymą erdvėje, variklius, pakėlimą orbitoje. Bet, kas buvo nutylėta: rusai negali visiškai savarankiškai pasitraukti, nutraukti savo dalyvavimą stotyje ar įjungti variklius ir daryti su TKS ką tik panorėję.

Visas modulių valdymas tarpusavyje yra stipriai susijęs. Tiek rusai priklausomi nuo amerikiečių, tiek JAV segmentas priklauso nuo Rusijos dalies. Vienpusiški veiksmai yra neįmanomi. Kita svarbi detalė yra ta, kad net jeigu rusai užsispiria ir tuoj pat trenkia durimis, nieko ten nebedaro, TKS turi mažiausiai 2–3 metus, o greičiausiai galima kalbėti ir apie 5–6, kai kiltų pavojus jai nukristi ant žemės. T. y. net jeigu dabar niekas nieko nebedarytų, nustotų valdyti kosminę stotį, ji puikiausiai skrietų mažiausiai kelerius metus“, – sakė V. Dobrovolskas.

Astrofizikas teigė, kad rusams perduoti TKS valdymą buvo sugalvota kone nuo pat pradžių, dar nuo 2000-ųjų, kai stotis dar tik buvo pradėta konstruoti. Laikui bėgant daug kas keitėsi, amerikiečiai dabar turi galimybę savo kosminiais laivais, kuriais gabenami kroviniai ir žmonės į TKS, kontroliuoti stotį. Vasario 19 d., dar prieš karą, į kosmosą pakilo kosminis laivas „Cygnus“, kuris turės atlikti bandomąjį kosminės stoties pakėlimą į aukštesnę orbitą. Dar viena JAV alternatyva yra „SpaceX“ erdvėlaivis „Crew Dragon“, kuriuo tiek astronautai, tiek kroviniai gabenami į TKS. „Crew Dragon“ varikliai taip pat pakankamai pajėgūs, kad galėtų pakelti kosminę stotį. Vien tai rodo, kad rusų pareiškimas nėra toks tvirtas, kaip bandoma pavaizduoti.

„Pagąsdinimas, kad TKS nukris kažkur kitur, o ne ant Rusijos, taip pat nėra tiesa. Kosminės stoties orbita pasvirusi 52 laipsniais į Žemės pusiaują. Tai reiškia, kad TKS praskrieja virš visų teritorijų, kurių platuma yra tarp 52 laipsnių Šiaurės ir 52 laipsnių Pietų platumos. Apytiksliai, jeigu kalbame apie Šiaurės pusrutulį, tai yra riba tarp Baltarusijos ir Ukrainos sienos. Jeigu mes tą horizontalią liniją pratęstume į Rytus, galima pamatyti, kad nors nedidelę, bet Rusijos teritorijos dalį kliudo. Jeigu kalbėsime apie baisiausią scenarijų, TKS gali nukristi ir ant Rusijos. Tačiau čia yra labiau hipotetinis, o ne realus scenarijus“, – dėstė mokslininkas.

„Batutas“ ir „šluotos“ veikia

V. Dobrovolskas atkreipė dėmesį, kad D. Rogozinas pagarsėjęs aštresnėmis žinutėmis. Kai 2014-aisiais Rusija aneksavo Krymą ir buvo paskelbtos pirmosios gana švelnios sankcijos Rusijai, jau buvo sustabdyta amerikiečių „Shuttle“ pilotuojamų skrydžių į TKS programa, o „SpaceX“ dar tik konstravo erdvėlaivį „Crew Dragon“.

Tada D. Rogozinas paskelbė savo garsią žinutę, kad jeigu bus nutrauktas technologijų tiekimas Rusijai, amerikiečiai galės naudotis batutu, kad patektų į TKS. „Kai 2020 m. įvyko pirmoji astronautų misija erdvėlaiviu „Crew Dragon“ į kosminę stotį, Elonas Muskas atrašė D. Rogozinui jau dabar legenda tapusią žinutę, kad „batutas veikia“.

Vėliau D. Rogozinas paminėjo, kad amerikiečiai galės ant šluotos skraidyti į TKS. Kai visai neseniai buvo paleisti „Starlink“ palydovai, skrydžio starto metu, kai atskaita pasiekė nulį ir įsijungė varikliai, kontrolieriai taip ir pasakė: „Startuoja amerikietiška šluota ir kelia palydovus.“

Reziumuojant šias kalbas galima pasakyti, kad tai greičiau yra propagandinės žinutės arba noras įgelti amerikiečiams, Europos kosmoso agentūrai, o ne kažkokį pagrindą turinti informacija“, – pastebėjo astrofizikas.

Jis pasiūlė į visą šią situaciją pažvelgti dar kitaip. Jeigu rusai nutartų pasitraukti iš TKS, tai reikštų, kad visa jų pilotuojamų skrydžių programa būtų panaikinama.

„Rusija neturi jokios kitos alternatyvos. Aš labai abejoju, kad tarp jų su Kinija būtų kažkoks bendradarbiavimas. Kinijos konstruojama stotis yra skirta būtent jiems, yra dalis jų nacionalinio pasididžiavimo, čia alternatyvos nėra. Kitaip tariant, praktiškai visa rusų kosminė programa yra sunaikinama. Žinoma, stebint visus šiuos įvykius ir matant, kad Rusija yra anapus logikos, nežinau, ar apskritai kas nors galėtų prognozuoti, kaip bus iš tikrųjų, tačiau kol kas bendradarbiavimas kosminės stoties srityje vyksta. Artimiausiu metu iš TKS į Žemę kapsule „Sojuz“ grįžta trys astronautai, tad kol kas be kandžių žinučių nepanašu, kad tai eskaluosis į tikrą Rusijos pasitraukimą.

TKS likimas yra jau nulemtas dabar. Sausį JAV paskelbė, kad 2031 m. ši programa baigiasi. Bet kuriuo atveju kosminė stotis bus „numesta“ iš orbitos, taigi dar turime apytiksliai 9 metus, iš kurių nemažą laiko dalį bus galima TKS kontroliuoti JAV erdvėlaiviais, todėl Rusija nelabai turi, ką daugiau padaryti, išskyrus laidyti kandžias replikas“, – apibendrino mokslininkas V. Dobrovolskas.


LRT



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama