Net 17 Lietuvos įmonių, atstovaujančių lazerių sektorių, dalyvavo vienoje didžiausioje, specializuotoje, milžiniško susidomėjimo sulaukiančioje parodoje „Photonics West“, San Franciske (JAV).
PRISM AWARDS apdovanojimų akimirka. Manto Zamžicko nuotr.
Šiemet sausio pabaigoje vykusioje „Photonics West“ parodoje Lietuvos lazerių sektorių atstovavo „Altechna“, „Ekspla“, „Eksma Optics“, „Standa“, „Direct Machining Control“, LIGHT CONVERSION, „Litilit“, „Optoman“, „Quantum Light Instruments“, „Integrated optics“, „Optogama“, „ADOS-TECH“, FEMTIKA, „Lidaris“, „QS Lasers“, „3photons“ ir „Workshop of Photonics“. Šalies įmonės parodos lankytojams pristatė naujausias technologinio taikymo sritis, gaminamas lazerines sistemas, komponentus ir kitus sprendimus.
Lazerių asociacijos nariai – įvertinti pasauliniu mastu
Kasmet rengiamos trijų dienų „Photonics West“ parodos kulminacija – iškilminga „Prism Awards“ apdovanojimų ceremonija, kuri lazeristų dažnai yra vadinama „oskarais“. Dėl garbingų „Prism Awards“ apdovanojimų ir pripažinimo kasmet varžosi pažangiausios įmonės iš viso pasaulio. „Prism Awards“ apdovanojimas įteikiamas lazerių, fotonikos ar optikos įmonėms už jų inovatyviausiais pripažintus metų gaminius. Šiemet buvo pateikta 120 paraiškų. Į „Prism Awards“ finalą pateko ir apdovanojimui nominuotos net dvi Lietuvos lazerių sektoriaus įmonės – „Direct Machining Control“ ir „Litilit“.
Lietuvos lazerių sektoriaus atstovai. Manto Zamžicko nuotr.
Šarūnas Vaškelis, programinę įrangą lazerinėms sistemoms kuriančios „Direct Machining Control“ pardavimo vadovas, džiaugiasi, kad įmonė, nors ir nelaimėjo, pateko į lazerių ir fotonikos specialistų itin vertinamų apdovanojimų finalą.
„Esame laimingi, kad buvome nominuoti kartu su tokiais fotonikos industrijos grandais kaip „Zemax“, inovatoriais „Meetoptics“. Mūsų pristatyta technologija pasaulyje yra unikali ir leidžia kompanijoms paprasčiau kurti 5 ašių lazerines sistemas. Vertiname šį pripažinimą, kuris, tikimės, garsins Lietuvos technologijas visame pasaulyje“, – sako „Direct Machining Control“ pardavimo vadovas.
Šarūnui Vaškeliui antrina ir Nikolajus Gavrilinas, „Litilit“ direktorius. Šios įmonės ultratrumpųjų impulsų generatoriaus lazeris „Neolit“ finale varžėsi dėl apdovanojimo industrinių lazerių kategorijoje.
„Didžiuojamės patekę tarp stipriausiųjų finalininkų ir džiaugiamės, kad buvome pastebėti industrijos ekspertų dėl Lietuvoje kuriamų inovacijų“, – sako „Litilit“ direktorius.
Šiemet „Prism Awards 2022“ rengėjai paskelbė nominantus apdovanojimams dešimtyje kategorijų: išplėstinė ir virtualioji realybė (angl. augmented & virtual reality), autonominis transportas, programinė įranga, lazeriai pramonei ir mokslui, biomedicinai skirti fotonikos prietaisai ir kt.
Kol kas vienintelį „Prism Awards“ apdovanojimą 2011 m. yra pelniusi UAB „Ekspla“ mokslinių lazerių kategorijoje.
Po pertraukos – kokybiškesnis renginys
Parodos „Photonics West“ akimirkos. Manto Zamžicko nuotr.
Parodą aplankė Lietuvos Respublikos generalinė konsulė Los Andžele Laima Jurevičienė kartu su komercijos atašė JAV Mantu Zamžicku. Anot diplomato, džiugina tai, jog „Photonics West“ renginyje kasmet dalyvauja vis gausesnis Lietuvos lazerinių technologijų ir komponentų gamintojų būrys.
„Šiemet daugelis dalyvavusių kompanijų pastebėjo, kad po karantininių metų išaugo parodos kokybė, padaugėjo tikslinių kontaktų. Kalbintos įmonės labai teigiamai vertina parodą ir džiaugiasi turėjusios galimybę po pertraukos grįžti į gyvus susitikimus su potencialiais klientais ir partneriais“, – pasakoja komercijos atašė Mantas Zamžickas.
Lazerių gamintojų teigimu, JAV išlieka viena iš prioritetinių rinkų, į kurias eksportuojami Lietuvoje kuriami lazeriai ir jų sistemos. Paskutinius kelerius metus į JAV buvo eksportuojama apie 20 % Lietuvos lazerių sektoriaus produkcijos. Artimesniam darbui su partneriais ir klientais grupė Lietuvos įmonių JAV planuoja atidaryti bendrą atstovybę, o tai skatintų dar didesnius pardavimo mastus vienoje konkurencingiausių pasaulio rinkų.