Lapkričio pabaigoje Kauno technologijos universiteto (KTU) studentų organizacija „BEST Kaunas“ jau 9-tąjį kartą surengė „JuniorBEC“ moksleivių inžinerines varžybas. Šiais metais renginio konceptas pakito: siekiant užtikrinti moksleivių saugumą, inžinerinės varžybos vyko kiek neįprastu, mišriu būdu – derinant tiek kontaktinį, tiek nuotolinį bendravimą ir bendradarbiavimą, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Moksleiviams į mokyklas buvo išsiųsti siuntiniai su visomis reikalingomis medžiagomis bei įrankiais, skirtais inžinerinei užduočiai atlikti. Komandos, sudarytos iš keturių moksleivių, savose mokyklose konstravo pateiktą inžinerinę užduotį, o gautą rezultatą pristatė universiteto bei įmonių atstovų sudarytai komisijai virtualioje aplinkoje.
Net dvidešimt moksleivių komandų iš skirtingų Lietuvos mokyklų susirungė KTU Elektros ir elektronikos, Mechanikos inžinerijos ir dizaino, Statybų ir architektūros fakultetų atstovų pateiktoje inžinerinėje užduotyje. Jaunieji inžinieriai, derindami kūrybiškumą bei technines žinias, turėjo sukonstruoti veikiantį fontano prototipą. Atliktą darbą moksleiviai demonstravo kompetetingai vertinimo komisijai, kurią sudarė KTU fakultetų bei bendrovių „Dematic“ ir „Mars Lietuva“ įmonių atstovai.
„Inžinerinį išsilavinimą svarbu ugdyti jau nuo mažų dienų. Kasdienės užduotys taptų sunkiai įveikiamos, jei neturėtume gebėjimų ir suvokimo, kaip naudotis išmaniaisiais prietaisais ir šiuolaikinėmis technologijomis. Jau dabar mažamečiai vaikai puikiai prisitaiko prie išmaniųjų įrenginių ir galime tik nuspėti, kiek naujų idėjų ir klausimų jiems kils jų tolimesnėje raidoje. Lygai taip pat ir su inžinieriais: jei turime visas galimybes, tikrai reikia jomis naudotis kiek galima anksčiau“, – teigia „Mars Lietuva“ atstovas Žilvinas Purtokas.
Pasak „Dematic“ atstovės Gintarės Stanikūnienės, inžinieriais ne gimstama, o tampama, todėl supažindinimas su inžinerija, įtraukimas ir paskatinimas būtinas kuo anksčiau.
„Įmonėms tai yra investicija į ateitį – šie moksleiviai gali būti jų ateities darbuotojai, o kuo jie daugiau susipažinę, įsitraukę į sritį, tuo geresnes idėjas gali atsinešti ir prisidėti prie įmonės tobulėjimo“, – pastebi „Ignitis Lietuva“ atstovė Miglė Narbutaitė.
„Tribe payments“ atstovė Rūta Kairytė tikina, kad dalyvavimas tokiuose renginiuose suteikia moksleiviams galimybę tiesiogiai susipažinti su įmonės vykdoma veikla. „Kartais užmegztas ryšys gali tapti labai stiprus ir neretai padeda ateityje apsispręsti dėl karjeros“, – R. Kairytė pritaria, kad inžinerija gali tapti dažno moksleivio ateities specialybe.
Nors šiomis dienomis vis dar sklando daug mitų apie inžineriją ir jos specialistus, įmonės „Hollister Lietuva“ generalinis direktorius Michael Brennan drąsina moksleivius rinktis šią profesiją.
„Jaunam žmogui itin svarbu paaiškinti apie šią sritį ir padėti atrasti inžineriją. Tai neabejotinai yra viena perspektyviausių ateities specialybių. Talentų poreikis auga kasmet dėl sėkmingai regione besiplečiančių gamybinių įmonių“, – teigia M. Brennan.
„JuniorBEC“ moksleivių inžinerinėse varžybose apdovanotos net šešios komandos. Renginio nugalėtojais tapo Klaipėdos Baltijos gimnazijos „Sėkmės projektuotojai“ ir Kauno Varpo gimnazijos „Delta“ komandos. Antroji vieta atiteko Klaipėdos Baltijos gimnazijos „KBG“ ir Šv. Juozapo mokyklos „Fizika – ne rizika“ komandoms, trečioji – Raseinių r. Ariogalos gimnazijos „Keturguba jėga“ bei Rumšiškių Antano Baranausko gimnazijos „9 sriubos“ komandoms.