Pristatytas dešimties Lietuvos STEAM centrų tinklas. Jų tikslas – bendradarbiaujant mokslininkams, verslui ir kitoms institucijoms, mokinius supažindinti su mokslo inovacijomis. Tačiau kol kas visu pajėgumu dirba tik Šiaulių centras. Kai kurių veikla stringa, nes trūksta įrangos ir kvalifikuotų darbuotojų.
STEAM centras / Stop kadras
Pirmasis šalyje veiklą pradėjęs Šiaulių STEAM centras veikia jau pusantrų metų. Čia kasdien darbuojasi apie pusšimtį mokinių iš viso regiono. Centras skatina vaikus domėtis inžineriniais ir gamtos mokslais.
„Mes analizuojame biologines membranas, kurios būtų, kaip biologinis objektas, bet tos cheminės medžiagos, kurios keliauja pro membranas. Mes integruojame chemijos žinias, analizuojame ir tuo pačiu yra integruotos matematikos žinios į šitas veiklas, nes mums reikia ir suskaičiuoti“, – pasakoja mokslininkė dr. Ilona Kerienė.
Mokslininkai sako – susidomėjimas toks didelis, kad centras nepajėgus priimti visų norinčiųjų. Modernios laboratorijos labiausiai vilioja atokių rajonų mokyklas, kurios tokios įrangos įsigyti neišgali. Dalis mokinių tokius eksperimentus atlieka pirmą kartą.
„Mes mažai turime tų visų technologijų. O projektus ir tarptautinius projektus vykdome. Norim daug ką padaryti ir parodyti vaikams tas realias laboratorijas. Tai yra labai svarbu“, – pabrėžia Pakruojo mokyklos mokytoja Vita Gudonienė.
„Vaikas įgyja pasitikėjimo, noro mokytis, noro pažinti. Supratimą, kad mokytis įmanoma ir galima ne tik mokykloje. Mes mokomės visą gyvenimą iš įvairių patirčių. Taip, daliai tai duos apsispręsti teigiamą postūmį, kad man ta profesija patinka“, – aiškina Šiaulių mokyklos mokytoja Ingrida Donielienė.
STEAM centras / Stop kadras
Besikuriantys centrai, ypač per pandemiją, susiduria su iššūkiais. Nelengva rasti patalpų, įsigyti reikiamos įrangos. Šiauliuose veikia 5 laboratorijos, dirba 10 specialistų. Centras jų galėtų įdarbinti ir daugiau. Tačiau kvalifikuotų darbuotojų labai trūksta.
„Kada turi patalpas, tada labai svarbu įranga, turi įrangą – žmogiškieji ištekliai. Žmonės irgi ypatingai svarbu. Mes deklaruojame, kad dirbame su aukštos kvalifikacijos specialistais, o visi geri specialistai, kaip žinia, visuomet turi darbą“, – nurodo Šiaulių STEAM centro vadovė Violeta Šlekienė.
Su dar didesne darbuotojų problema susiduria atokesnių regionų, kuriuose nėra universitetų, STEAM centrai.
„Galvojame, kad ko mums trūks, mes tiesiog gal prisikviesime iš kitų rajonų. Iš Šiaulių, iš Klaipėdos gal mokslininkai atvažiuos pas mus“, – viliasi Telšių STEAM centro vadovė Rita Vargalytė.
Iš viso Lietuvoje planuojama atverti 10 tokių centrų, iš jų 7 – regioniniai.