Pokyčiai artėja ─ jau nuo liepos 1 d. visoje Europos Sąjungoje (ES) nebelieka PVM lengvatos mažavertėms siuntoms, kurios Bendriją pasiekia iš trečiųjų šalių. Tai reiškia, kad tokios siuntos mums ne tik brangs, bet jas dar turėsime deklaruoti. Tam Muitinės departamentas (MD) žada parengti savitarnos portalą, tačiau siuntų gabentojai perspėja – portalo rengimas vėluoja ir todėl sunku prognozuoti kas bus su mūsų siuntomis prasidėjus pokyčiams.
Lietuvos gyventojai pamėgo apsipirkti užsienio, ypač Kinijos, internetinėse parduotuvėse. Kasdieną Lietuvą pasiekia net kelios dešimtys tūkstančių mažaverčių siuntų, atkeliaujančių iš už ES ribų. Po pusantro mėnesio kiekvieną tokią siuntą turėsime deklaruoti patys arba šitą paslaugą užsisakyti iš siuntų gabentojų muitinės tarpininkų.
Tačiau tai tik planai. Siuntų vežėjai perspėja, kad MD pokyčiams ruošiasi labai vangiai ir dėl to nuo liepos 1 d. gali prasidėti didžiulė sumaištis.
Plano B nėra
„Pokyčiai dideli, jie palies ne tik verslus, bet ir daugybę šalies gyventojų ir kol kas panašu, kad sklandaus perėjimo prie naujos tvarkos Lietuvoje nebus“, ─ sako Skubių siuntų gabentojų asociacijos (SSGA) vadovė Rasa Čėsnienė.
Jos teigimu, kitos ES šalys, pavyzdžiui, Vokietija ar Švedija, jau turi pasiruošusios planus nenumatytiems atvejams ir todėl žinoma kas bus daroma, jeigu įvykiai nesiklostys kaip suplanuota. Tuo metu Lietuvoje ne tik tokių planų nėra, bet net neaišku kaip naujoji sistema veiks ir ar ji veiks iš viso.
Siuntų gabentojai nori pasiruošti pokyčiams ir kuo greičiau susipažinti su portalu, kad prie jo galėtų priderinti savo sistemas bei laiku sužinoti, kad klientas siuntą deklaravo ir ją galima perduoti į pirkėjo rankas. Jiems kyla ir daugybė kitų techninių klausimų į kuriuos MD atsakyti kol kas nepavyksta, todėl į liepos 1 d. žvelgiama su dideliu nerimu.
Už biurokratines kliūtis mokėsime iš savo kišenės
Pasak SSGA vadovės, diskusijose su MD daug iečių laužoma ne tik dėl stringančio portalo projekto, bet ir dėl departamento reikalavimo pateikti atsisiunčiamų prekių aprašus lietuvių kalba.
„Dėl galimų netikslumų automatinio vertimo programų pasitelkti negalime, todėl tam tektų samdyti žmones, kurie kasdien išverstų dešimtis tūkstančių siuntų aprašų į lietuvių kalbą. Akivaizdu, kad tai didins siuntos savikainą, juolab, kad netiksliai versti negalima, mat už tai numatyta atsakomybė.
Regis visi suinteresuoti už siuntas mokėti mažiau – tiek užsienyje apsiperkantys Lietuvos gyventojai, tiek kainomis konkuruojantys siuntų gabentojai. Tačiau MD nusprendė, kad turi būti kitaip. Ir net negali aiškiai pagrįsti tokios pozicijos. Tai – dirbtinė biurokratinė kliūtis dėl kurios gyventojai už siuntas mokės daugiau, nors galėtų to nedaryti“, ─ įsitikinusi R. Čėsnienė.
Jos teigimu, iki liepos 1 d. laiko lieka vis mažiau, klausimų – vis daugiau. Augant neapibrėžtumui, sudėtinga numatyti ko gyventojai gali tikėtis prasidėjus pokyčiams. Tačiau akivaizdu, kad jau dabar reikėtų pasipildyti ne tik pinigines, bet ir kantrybės atsargas.