Ar kas nors patikės, kad 6 valandų trukmės el. prekybos mokymai gali atverti rankdarbiams tiesiausią kelią į internetą, gali pastūmėti į verslą ir pakeisti gyvenimą?
Julitos Šiemaitės nuotr.
Šių metų kovo 17 dieną skuodiškė verslininkė Rasa Valinskienė klientus pakvietė į išskirtinių rankdarbių ir dovanų elektroninę parduotuvę Syvas.lt. O viskas prasidėjo nuo vieno el. paštu gauto laiško. „Likimas lėmė, kad vieną dieną elektroniniu paštu gavau pasiūlymą dalyvauti Skuodo rajono savivaldybės administracijos organizuojamuose elektroninės prekybos mokymuose. Šis kvietimas pakeitė mano gyvenimą“, – teigė R. Valinskienė, pridūrusi, jog per karantiną pasiūlyta galimybė, žmogiškas smalsumas ir noras mokytis naujų dalykų buvo tos dedamosios dalys, tądien atvedusios ją prie kompiuterio ir paskatinusios paspausti „Zoom“ platformos nuorodą. Beje, ponia Rasa iki tol neturėjo nieko bendro nei su elektronine prekyba, nei su elektroninės parduotuvės kūrimu. Pastarąją, padedama ilgametę el. prekybos patirtį turinčios konsultantės ir lektorės Almos Užusienės („Pradinis impulsas“), programuotojo Modesto Galčiaus („WebMode“) ir fotografės Julitos Šiemaitės („Griebk akimirką“) įkūrė greičiau nei per du mėnesius. Kurdama išskirtinių rankdarbių ir dovanų elektroninę parduotuvę Syvas.lt, ji siekė kuo daugiau žmonių paraginti puošti savo namus bei dovanoti vieni kitiems vertingas, rankomis kuriamas dovanas. Tuo pačiu palaikyti talentingus smulkiuosius Lietuvos kūrėjus.
Verslo pradžios iššūkiai
Julitos Šiemaitės nuotr.
Elektroninės prekybos verslo pradžios iššūkiai prasidėjo netrukus po mokymų ir pirmos individualios konsultacijos su jau minėta el. prekybos konsultante ir lektore. Nuo tos dienos, Rasa Valinskienė kasdien mokosi daugybės naujų dalykų. Prie jau turėtų keleto skirtingų veiklų (vertimo paslaugų teikimas, finansų konsultantės darbas gyvybės draudimo bendrovėje „Compensalife“) prisidėjus dar ir el. prekybos verslui, skuodiškei tenka viską daryti greičiau, mažiau miegoti, būti labiau organizuotai ir disciplinuotai. Peržiūrėti ne tik darbo dienų, bet ir savaitgalių dienotvarkę teko ne tik pačiai verslininkei, bet ir jos sutuoktiniui, kuriam vis dažniau tenka pasirūpinti buitimi, namais bei šešerių metų poros sūnumi. Įveikti naujai atsiradusius padidėjusio užimtumo iššūkius, padeda žinojimas, kad toks darbo krūvis verslo kūrimo pradžioje yra normalu. Vėliau viskas vyks paprasčiau, inertiškiau, nes verslo procesai automatizuosis.
Ponia Rasa prisipažįsta, kad šiame verslo gyvavimo etape judėti į priekį verčia smalsumas naujai atrastoms žinioms bei galimybėms. Kartu gimsta dėkingumas gyvenimui už naujas patirtis, sutiktus įdomius žmones, kūrėjus, kurie dosniai dalinasi tuo, ką turi geriausio.
Pagelbėjo gauta parama
Julitos Šiemaitės nuotr.
Kuriant verslą būna daug išlaidų, bet ponia Rasa teigia, kad didelių asmeninių lėšų investicijų neprireikė. Anot skuodiškės verslininkės, jai pasisekė, nes verslui kurti gavo daugiau nei 10 000 Eur paramą iš Skuodo miesto vietos veiklos grupės, įgyvendinančios projektą „Parama pradedantiesiems Skuodo miesto verslininkams“. Taip pat turėjo galimybę nemokamai konsultuotis su patyrusiais savo sričių specialistais, kuriant el. parduotuvę, ką daryti, kad ji taptų žinoma, kaip tvarkyti buhalterinę apskaitą, parengti sutartis ir t. t. Iš projekto lėšų įsigijo fotografavimui reikalingą įrangą, o fotografijos mokosi pas talentingą Skuodo fotografę J. Šiemaitę. Taip pat R. Valinskienė dalyvauja VšĮ „Versli Lietuva“ sukurtoje verslo mentorystės programoje, kur patyrę verslininkai, įvairių sričių specialistai, neatlygintinai dalijasi savo žiniomis ir patirtimi su augti bei tobulėti siekiančiais verslo atstovais Lietuvos regionuose įsikūrusiuose bendradarbystės centruose „Spiečius“. Mentoriai, sėkmingi Lietuvos verslininkai, nuosekliai, iki 1 metų, konsultuoja prie programos prisijungusius verslus.
Siekia auginti žinomumą
Svarbiausia šio savo verslo etapo užduotimi R. Valinskienė įvardija el. parduotuvės Syvas.lt žinomumą, matomumą, populiarumą ir rankų darbo gaminių mylėtojų gretų auginimą.
„Džiaugiuosi, kad įkūrusi el. prekybos verslą, darydama tai, kas man įdomu, galiu padėti ir kitiems. Mintis, kad kas nors galėtų padėti smulkiesiems Skuodo rajono kūrėjams realizuoti jų gaminamus rankdarbius, man buvo kilusi maždaug prieš 8 metus. Apie tai, kad tas „kas nors“ kažkada būsiu aš pati, nebuvau pagalvojusi. Rankų darbo gaminiai – ypatingi. Gimę iš didžiulio noro kurti, išmyluoti, nuglostyti, valandų valandas laikyti rankose, glausti prie širdies“, – įsitikinusi ji.
Neblėstanti meilė rankų darbo gaminiams
Rasa Valinskienė dainuoja Skuodo rajono kultūros centro liaudiškos muzikos kapeloje „Bartuva“
(vadovas Vidmantas Valinskis). Dalios Ragauskaitės nuotr.
Namuose kuriančių žmonių yra gyva galybė. Vien Skuodo rajone jų daugybė, ką jau kalbėti apie visą Lietuvą. Mūsų rankdarbininkų kūrybiškumo potencialas yra beribis, iš jo gimsta daug unikalių grožybių. Kartais atrodo, kad Lietuva yra talentingiausių žmonių šalis.
Dabartiniu pandemijos laikmečiu, žmonės, kuriantys namuose, neteko pagrindinių savo gaminių pardavimo kanalų – mugių, švenčių ir kt. Džiaugiuosi, kad įkūrusi el. prekybos verslą, darydama tai, kas man įdomu, galiu padėti ir kitiems.
Mane labai įkvepia mintis, kiek daug kartu galime padaryti. Mes visi sujungti nematomais bendrystės saitais. Apsupdami save išskirtiniais rankų darbo gaminiais, galime padėti sau ir talentingiems bei nagingiems Lietuvos gamintojams. Pirkdami iš savų, padedame savo šalies ūkiui augti ir klestėti. Jeigu drugelio sparnai gali sukurti nedidelius pokyčius atmosferoje, kurie gali pakeisti tornado kelią, užlaikyti, pagreitinti ar net sutrukdyti jo atsiradimą tam tikroje vietovėje, kas žino, ką galime mes?