Elektronika.lt
 2025 m. sausio 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 12 d. 13:40
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
Sausio 11 d. 13:28
Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?
Sausio 10 d. 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Sukčiai lietuviams padarė žalos už 15 mln. eurų

Publikuota: 2021-02-08 20:46
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Mėgėjams
Autorius: Raminta Rakauskė
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Pernai sukčiai gyventojams iš viso padarė žalos už 15 mln. Eur, informavo Lietuvos policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis. Pasak jo, pastebima, kad šiuo metu imamasi vis naujų sukčiavimo schemų, kurios aplink pirštą apvynioja ne tik vyresnio amžiaus gyventojus, tačiau ir stambių įmonių vadovus.

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Pernai sukčiai gyventojams iš viso padarė žalos už 15 mln. Eur, informavo Lietuvos policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis. Pasak jo, pastebima, kad šiuo metu imamasi vis naujų sukčiavimo schemų, kurios aplink pirštą apvynioja ne tik vyresnio amžiaus gyventojus, tačiau ir stambių įmonių vadovus. Tiesa, pasak ekspertų, susigrąžinti prarastus pinigus, šansų nedaug, ir tik labai retu atveju jie gali būti grąžinami tikrajam jų šeimininkui.

Sukčiai lietuviams padarė žalos už 15 mln. eurų
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Pandemijos metu atvejų mažėjo

Lietuvos policijos duomenimis, sukčiavimų 2020-aisiais, lyginant su 2019-aisiais, nepaisant pandemijos, mažėjo apie 10 proc. Kaip teigė R. Matonis, 2020-aisiais buvo pradėti 2877 ikiteisminiai tyrimai, o 2019 tokių buvo 3159.

„Kaip matome, ta tendencija tokia, kad sukčiavimų mažėja, bet pastebime naujų jų formų, kurios yra susijusios su pandemija, su įvairiais karantino reikalavimais, yra naujesnės, įdomesnės“, – įspėjo jis ir sakė, kad nemaža schemų dalis šiandien yra persikėlusi į internetinę erdvę, kai gyventojams siūloma investuoti į neaiškius dalykus, apgaudinėjama pasitelkiant elektroninius laiškus.

„Didžiausia rizika patekti į sukčių pinkles yra atidarinėjant įvairius elektroninius laiškus, spausti ant neaiškių iškrentančių nuorodų, patekti į kitą platformą, kur pradėjus domėtis žmogui aptemsta protas, jis patiki, kad gali kažką užsidirbti, praturtėti.

Taip pat tie patys elektroniniai pirkimai, kai žmonės pradeda pirkti iš neaiškių el. parduotuvių, kur yra žemos kainos, didžiulės nuolaidos. Žmonės patiki, kad kokybiškų daiktų galima gauti pigiai, tada perveda pinigus, o daiktų negauna“, – įspėjo jis.

Kaip tikino, dažniausiai nukentėję būna ne tik vyresnio amžiaus ar finansiškai mažiau išprusę asmenys, tačiau dažnai ant sukčių kabliuko pasimauna ir stambių įmonių vadovai, buhalteriai.

„O sumos būna labai įvairios, pradedant keliais šimtais, baigiant keliasdešimt ar net šimtais tūkstančių.

Apskritai, žiūrint statistiką, pernai įvairiais sukčiavimais padaryta žala yra daugiau nei 15 mln. Eur. Tai ji yra pakankamai įspūdinga“ , – skaičiavo R. Matonis.

Paklaustas, ar, jei buvo apgauti, žmonės noriai ir visada kreipiasi į teisėsaugą, R. Matonis pasakojo, kad būna visko.

Kaip teigė, policijos, kaip taisyklė, dažniausiai vengia tie asmenys, kurie sukčių buvo pričiupti patys darantys nusikaltimą, tarkime, norintys nelegaliai įsigyti vairuotojo pažymėjimą, bei tie, kuriems gėda prisipažinti, kad jie buvo naivūs ir ant tokio kabliuko apskritai užkibo.

„Pastaruoju atveju žmonės dažnai numoja ranka ir nesikreipia į teisėsaugą ir pinigus nurašo į nuostolius. Mes kalbame apie oficialią statistiką, bet tokių atvejų gali būti ir daugiau, apie kuriuos net nežinome“, – teigė jis ir pridūrė, kad į policiją kreiptis būtina, mat kuo daugiau apie vieną ar kitą sukčiavimo būdą kalbama, tuo greičiau jis nebėra taikomas, nes apie jį sužino daug žmonių ir sukčiai yra priversti keisti taktiką.

R. Matonio teigimu, pernai policija ištyrė 60 proc. visų sukčiavimų, kurie buvo tirti, o paprašytas nupiešti sukčių paveikslą teigė, kad dažnai sukčiavimu užsiima ir asmenys, esantys įkalinimo įstaigoje, taip pat gyvenantys užsienio šalyse.

Praranda šimtus tūkstančių

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) Finansinių nusikaltimų prevencijos komiteto pirmininkas Audrius Šapola taip pat pastebėjo, kad jei šiandien nutinkančias sukčiavimo apgavystes lygintume su tuo, kokia situacija buvo prieš 10-15 metų, matytume akivaizdžius skirtumus.

„O to priežastys yra labai akivaizdžios, nes vis daugiau dalykų šiandien darome internete. Jame perkame pieną, bendraujame su draugais, dirbame, pavedimai persikėlė į išmanius įrankius, o visi pokyčiai lemia ir tai, kad keičiasi sukčiavimas“, – teigė jis.

LBA duomenimis, gyventojai pernai dėl sukčių prarado 4,5 mln. Eur, tačiau ar su metais ši suma didėja, ar mažėja, A. Šapola pasakyti negalėjo, nes asociacija tokius skaičiavimus, kaip aiškino, vykdo neseniai.

„Nelabai turime su kuo palyginti, tačiau teigti, kad tai – galutinė suma, kurią Lietuvos gyventojai prarado dėl finansinių sukčių, taip nėra, nes tai tik asociacijos narių duomenys, o yra ir kitos įmonės, įtaigos, kiti paslaugų teikėjai.

Palyginimui, štai, Estijoje, policija informavo visuomenę, kad gyventojai nuo telefoninių ir internetinių sukčių prarado apie 12 mln. Eur. Lietuva, kaip žinia, yra gerokai didesnė šalis, tai mūsų skaičiai (4,5 mln. Eur-red.), tik ledkalnio viršūnė, o tikrasis nuostolis yra gerokai didesnis“, – sakė jis.

Kaip tikino, pagrindine sukčiavimo schema, šiuo metu aktyviausiai platinama šalyje, galima laikyti investicinį sukčiavimą, kai gyventojai įkalbami investuoti savo pinigus į tam tikrus finansinius instrumentus ir nors iš pradžių pervedamos mažos sumos, vėliau jos didėja.

„Žmonės tiesiog atiduoda savo pinigus sukčiams, juos pervesdami į sukčių kontroliuojamas banko sąskaitas, o pastarieji fiktyviose investavimo platformose parodo, kad žmonių pervesti pinigai generuoja didelę grąžą, o žmonės patikėję, kad tai – realus investavimas – jie investuoja dar daugiau pinigų, o tie nuostoliai kartais gali būti įspūdingi. Gali būti kelios dešimtys, šimtatūkstantinės sumos“, – vieną iš schemų atskleidė A. Šapola.

Atgauti pinigus – tikimybė maža

LBA atstovas taip pat tikino, kad bankai turi saugiklius ir kasdien mato vykdomus stambius pavedimus, tačiau dažnai bankų klientai paprasčiausiai bankų darbuotojų įspėjimų dėl sukčių nepaklauso.

„Mes susiduriame su tokia bėda, ir, ypatingai, kai kalbame apie investicinį sukčiavimą, romantinį sukčiavimą, kad žmonės išklausę banko perspėjimo, kad žmogus galimai yra sukčių pinklėse, jie labiau yra linkę tikėti sukčiais, o ne banko darbuotojais ir toliau tuos pinigus pervedinėja.

Yra galybė atvejų, kuomet bankų darbuotojai skambina ir klientas sako, kad viskas tvarkoje, jog perspėjo, bet aš vis tiek noriu atlikti tą pavedimą. Tai būdinga romantiniams sukčiavimams, kai žmogus tiki, kad kažkur turi draugą, su kuriuo galbūt turės bendra gyvenimą. Tai taisyklė, kai devyniais iš dešimties atvejų žmonės toliau pervedinės tuos pinigus sukčiams“, – sakė jis.

A.Šapola taip pat teigė, kad gyventojui atgauti sukčiams pervestus pinigus tikimybė yra labai maža ir siekia vos 10-15 proc., o tai lemia yra dvi priežastys.

„Pinigai tarp banko sąskaitų juda labai greitai, tik kelios sekundės ir pavedimas įskaitomas į gavėjo sąskaitą, nebent gavėjas bankas, gavęs sąskaitos turėtojo sutikimą, sutiks tuos pinigus grąžinti, tai tik tuo atveju pinigai gali sugrįžti atgal.

Kita priežastis, sukčiai gautų pinigų nelaiko banko sąskaitose. Jie arba yra persiunčiami toliau arba išgryninami, o daugelio sukčiavimo atvejų laikas tarp pavedimo padarymo ir banko informavimo, kad tapo sukčiaus auka, yra didelis, gali būti mėnesiai, savaitės. O kai bankai kreipiasi į bankus gavėjus, ten tų pinigų nebūna, todėl nebėra galimybės kažką susigrąžinti“, – aiškino jis.

Sukčių tik daugės

IT ekspertas Marius Pareščius taip pat teigė, kad sukčiai bendrai vis atranda naujų schemų ir sukčiavimų.

„Man tenka stebėti, kas dedasi Europoje, kas vyksta Rytų šalyse, tai pas juos tam tikros schemos buvo naudojamos jau seniai. Tai gal tiesiog sukčiai ir vagys tapo sumanesni ir išmoko vieni nuo kitų kopijuoti tuos dalykus“, – svarstė jis.

M. Pareščius taip pat įspėjo ir tuos, kurie internete yra linkę pildyti įvairiausias anketas, dalyvauti įvairiose loterijose.

Jo teigimu, savo duomenų atskleisti nereikėtų niekam, mat niekada negali būti tikras, kur tavo duomenys bus panaudoti vėliau.

„Jūs negalite būti tikri, kas su ta svetaine bus po mėnesio, metų ar kelių, nes dažnai būna, kad tokių duomenų turėtojai nelabai rūpinasi jų saugumu, o nulaužus svetainę, jūsų asmeniniai duomenys nutekės ir bus naudojami kaip papildomi duomenys, kuriuos sukčiais jau turės. Rekomenduoju tokių formų išvis nepildyti, o jei pildyti, tai pildyti nuasmenintus ir pateikti kuo mažiau informacijos“, – sakė jis.

Bendrai jis aiškino kad internetas – lyg gatvė, tad jei į gatvę išėjęs nemosuoji savo pasu, asmeniniais duomenimis, lygiai taip pat derėtų elgtis ir internete.

„Sukčių ateityje daugės keleriopai, todėl mes turime pasiruošti ir kasdien apie tai galvoti, kad mūsų duomenys nebūtų niekur paviešinami, informacija būtų kiek galima slepiama ir saugoma tų institucijų, kurioms mes juos patikime“, – įspėjo M. Pareščius.


Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama