Elektronika.lt
 2025 m. sausio 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 12 d. 13:40
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
Sausio 11 d. 13:28
Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?
Sausio 10 d. 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Dirbtinio intelekto tendencijos: ko tikėtis 2021?

Publikuota: 2021-01-02 10:17
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Mėgėjams
Inf. šaltinis: Pranešimas žiniasklaidai

Šiandien DI technologijos yra naudojamos kuriant vakciną nuo COVID-19, sprendžiant su vakcina susijusius logistinius iššūkius, matuojant žmonių nuotaikas, dezinfekuojant patalpas be žmogaus dalyvavimo. Kokių naujovių ateinančiais metais galime tikėtis iš DI technologijų?

 Rodyti komentarus (0)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

2020 metais, pandemijos akivaizdoje, dirbtinis intelektas pasiūlė sprendimų sudėtingiausiems iššūkiams ir atsidūrė dėmesio centre. Šiandien DI technologijos yra naudojamos kuriant vakciną nuo COVID-19, sprendžiant su vakcina susijusius logistinius iššūkius, matuojant žmonių nuotaikas, dezinfekuojant patalpas be žmogaus dalyvavimo. Kokių naujovių ateinančiais metais galime tikėtis iš DI technologijų? Ar 2021 metais jos prisidės sprendžiant opiausias pasaulio problemas? Apie tai dirbtinio intelekto ekspertai diskutavo MITA iniciatyvos AI BOOST virtualiame renginyje „Dirbtinio intelekto tendencijos 2021: ko tikėtis?“.

Dirbtinio intelekto tendencijos: ko tikėtis 2021?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Investicijos ir susidomėjimas auga

Visame pasaulyje žinomas dirbtinio intelekto ekspertas Andrew Ng prognozuoja, jog artimiausiu metu DI palies beveik visas didžiausias pasaulio industrijas – sveikatos apsaugą, švietimą, transportą, prekybą ir daugelį kitų. Tikimąsi, jog DI padės optimaliau ir efektyviau naudoti įmonių, visuomenės ir gamtos išteklius. Visa tai leis ne tik taupyti, gyventi tvariau, bet atvers galimybes kurti ir įgyvendinti naujas idėjas, verslo modelius ir paslaugas, apie kurias šiandien net neįsivaizduojame.

Domas Janickis, „Satalia“ operacijų kokybės ir Lietuvos padalinio vadovas, pastebi, jog dirbtinio intelekto tema šiuo metu jaučia pakylėjimą bei visuomenės interesą, kas teigiamai veikia šią ekosistemą. Susidomėjimas skatina verslų ir net vyriausybių investavimą į dirbtiniu intelektu paremtas technologijas. Skaičiuojama, jog per artimiausius ketverius metus, iki 2024 m., investicijos į dirbtinį intelektą didės dvigubai, nuo 50 mlrd. iki 100 mlrd. eurų visame pasaulyje.

Lietuvos investicijos į dirbtinį intelektą taip pat didės ateinančias metais. Lietuvos ateities ekonomikos DNR plane iki 2022 metų į DI technologijų vystymą yra numatyta investuoti beveik 17 mln. eurų. Iš jų 3.7 mln. bus skirti lietuvių kalbos technologinių išteklių kūrimui, 10.7 mln. – DI startuolių finansavimui ir 2.44 mln. DI transformacijoms versle.

D. Janicko teigimu, ateinančiais metais svarbu skirti dėmesį dirbtinio intelekto paaiškinamumui, sąžiningumui ir teisiniam reguliavimui, fokusuotis į atsakingesnio DI sistemų kūrimą. Pašnekovas pabrėžia, kaip svarbu kurti etiškus dirbtinio intelekto modelius: „Perkelti kompanijos vertybes ir etiką į kasdienines operacijas. Kad DI atspindėtų jūsų veiklos principus ir galėtų automatiškai jų laikytis“, – sako D. Janickis.

Dirbtinio intelekto etiškumo klausimas yra prioretizuojamas ir Europos Sąjungos lygmeniu. ES siekia kurti ne tik efektyvias, bet ir etiškas DI technologijas, kurios tarnautų žmonėms ir atneštų naudos. Pagrindiniais prioritetais DI srityje ES įvardija technologinę lyderystę, pasirengimą socio-ekonominiams pokyčiams ir DI technologijų etiškumą užtikrinantį reguliavimą. Programos „Horizon 2020” rėmuose ES planuoja padidinti investicijas į DI 70 proc.

„Vyksta globali kova dėl dirbtinio intelekto lyderystės. Europa varžosi su JAV ir Kinija, kurios jau yra smarkiai pažengusios šioje srityje ir demonstruoja liberalesnį požiūrį į asmens duomenų apsaugą. Tačiau mūsų tikslas Europoje yra kurti ne tik efektyvų, bet ir etišką dirbtinį intelektą, todėl yra daug diskutuojama apie tai, koks reguliavimas būtų tinkamiausias ir kokius saugiklius turime uždėti, kad technologijos mums tarnautų, o ne kenktų“, – sako Gintas Kimtys, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros vadovas. Jis priduria, kad ateinančiais metais ES planuoja peržiūrėti 2018 parengtą DI veiksmų planą, kurio siekis – koordinuoti šalių narių veiksmus DI srityje.

Kalbos modeliai, naujos programavimo kalbos ir kvantiniai kompiuteriai

Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos prezidentas Dovydas Čeilutka išskiria pagrindines tendencijas, kurios vyraus DI srityje ateinančiais metais.

Pirmoji prognozė – universalių kalbos modelių evoliucija ir praktinis panaudojimas. „Jau dabar esami kalbos modeliai kuriantys tekstus iki 200 žodžių yra genialūs – praktiškai neatskiriami nuo straipsnių parašytų tikrų žmonių“, – sako D. Čeilutka. Antroji prognozė – tyrimų institucijų įsitraukimas į industrijos problemų sprendimą. „Galime tikėtis, jog didžiosios pasaulio korporacijos, kaip „OpenAI“ ir „DeepMind“, aktyviau prisidės prie realaus pasaulio problemų sprendimo, kad jų kuriami dirbtinio intelekto modeliai bus dažniau tiesiogiai panaudojami praktinėms problemoms spręsti“, – teigia Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos prezidentas Dovydas Čeilutka.

Taip pat, ekspertas atkreipia dėmesį į tai, kad didžiosios korporacijos, tokios kaip „Facebook“ ir „OpenMind“, kuria atvirų duomenų bibliotekas, atsižvelgiant į jautrų duomenų apsaugos klausimą. Šių bibliotekų sukūrimas pasitarnaus privačių duomenų panaudojimui mokant mašininio mokymosi modelius. D. Čeilutka taip pat prognozuoja, kad netolimoje ateityje galime išvysti naujų programavimo kalbų atsiradimą, kurios galėtų sudaryti konkurenciją populiariajai Pitono programavimo kalbai. „Pitono kalba yra labai populiari DI srityje ir yra smarkiai atitrūkusi, tačiau turinti ir nemažai trūkumų. Ją vejasi kitos programavimo kalbos, tačiau joms reikia dar daug kartų augti, jog galėtų pralenkti ar bent pasiekti Pitono kalbą“, – sako D. Čeilutka.

Duomenų mokslininkas ir mašininio mokymosi inžinierius Marius Vileiniškis prognozuoja, jog kvantinis kompiuteris bus viena ateities technologijų, tačiau ateinančiais metais didelio proveržio neverta tikėtis. Didžiosios pasaulinės korporacijos, kaip „Google“, „IBM“ sparčiai dirba prie kvantinio kompiuterio kūrimo bei atviro kodo bibliotekos, kuri suteiktų didžiulį pranašumą didžiųjų duomenų panaudojime. Pastebima prasidedančios įmonių lenktynės, kuriose dėl konkurencijos laimės vartotojai. „Kvantinis skaičiavimas mums padės įveikti sudėtingus skaičiavimus, kurių dar negalime įveikti, bet tas nutiks dar tikrai ne rytoj, ir turbūt net ne kitais metais“, – įžvalgomis dalinasi duomenų mokslininkas.

Panaši ateitis prognozuojama ir skatinamojo mokymo sričiai. Paulius Šarka, DI technologijų įmonės „Trys trečiosios“ bandraįkūrėjas teigia, kad skatinamojo mokymo algoritmai artimiausiu metu nepatobulės tiek, kad galėtų įžengti į realų pasaulį, bet panašu, kad realus pasaulis technologijų plėtros dėka sugebės įžengti į simuliatorių pasaulį. „Įdomios praktinės problemos kelsis į simuliatorių, kur giliojo mokymo proveržiai ir paskatinamojo mokymo metodai sugebės jas išspręsti“, – prognozuoja „Trys trečiosios“ bandraįkūrėjas.

5G ryšys – prieinamas kiekvienam?

Kita technologinė naujovė, apie kurią tikrai išgirsime ateinančiais metais yra 5G ryšys. Justina Vaikutytė-Paškauskė, „Telia Lietuva“ rinkodaros įžvalgų vadovė teigia, kad 5G suteikia galimybes vystytis kitoms technologijoms. Viena ryškiausių – daiktų internetas.

„Daiktų internetas ir didieji duomenys leis apjungti visą infrastruktūrą: pastatus, kelius, elektros, vandentiekio tinklus ir kt. Taigi robotai, dronai, transporto priemonės, skaitikliai, jutikliai ir kiti daiktai „kalbėsis“ ne tik vieni su kitais, bet ir su infrastruktūra. Maža to, surinkti duomenys leis priimti labiau pagrįstus sprendimus, valdyti, optimizuoti ir automatizuoti procesus“, – sako J. Vaikutytė-Paškauskė.

„Telia Lietuva“ atstovė atskleidžia, kad Lietuvoje jau veikia 11 bazinių 5G stočių. Naujos kartos 5G bazinės stotys veikia Vilniuje – Gedimino prospekte ir Saltoniškių gatvėje, Kauno senamiestyje ir dalyje Savanorių prospekto, Klaipėdos senamiestyje ir laisvojoje ekonominėje zonoje. Nekomercinei 5G ryšio paslaugai naudojami Lietuvos ryšių reguliavimo tarnybos suteikti technologijos testavimo dažniai, nes iki dažnių įsigijimo yra labai svarbu ištestuoti įrangos veikimą įvairiomis sąlygomis, tinklo bei telefonų konfigūraciją ir duomenų vartojimo poreikius. Planuojama, kad jau ateinančiais metais bus pradėtos teikti ir komercinės naujos kartos 5G mobiliojo ryšio paslaugos, tokiu būdu padarant šią technologiją prieinamą visiems Lietuvos gyventojams.




Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama