Paskelbti kasmetinio Europos Komisijos ir Europos inovacijų ir technologijų instituto (EIT) remiamos iniciatyvos „EIT Health“ konkurso „EIT Health InnoStars Awards 2020“ nugalėtojai. Pirmoji vieta atiteko lietuvių startuoliui „Ligence“. Jis kuria gydytojo kardiologo kasdienybę palengvinsiantį dirbtinio intelekto įrankį, skirtą širdies ultragarsiniam tyrimui automatizuoti.
„Ligence“ nuotr.
Pritraukti investuotojus ir vystomą produktą greičiau paleisti į rinką programos dėka iš viso pretendavo net 96 inovatyvius sveikatos priežiūros sprendimus kuriančios įmonės iš Vidurio, Rytų ir Pietų Europos. Pusfinalyje varžėsi 15 perspektyvių, inovatyvius sprendimus kuriančių, startuolių, o į programos finale vykstantį lemiamą idėjų pristatymą (angl. pitch) startuoliai buvo atrenkami įvertinus jų verslo planą. Tarptautinė komisija, kurią sudarė sveikatos priežiūros specialistai, „EIT Health“ atstovai ir rinkos ekspertai, pirmąją vietą skyrė lietuvių startuoliui „Ligence“. Antrąją vietą užėmė Slovakijos startuolis „Face Rehab“, kuriantis veido paralyžiaus gydymo technologiją, o insultą išgyvenusių žmonių reabilitacijai skirtą sprendimą vystanti „Phoenix Orthosis“ komanda iš Vengrijos liko trečia.
Konkurso nugalėtojas „Ligence“, taikydamas dirbtinio intelekto ir gilaus mokymosi technologijas, kuria programinę įrangą, kuri automatiškai įvertins širdies anatomines savybes, funkcijų kokybę ir parengs išsamią ataskaitą gydytojui. Planuojama, kad spartesnė bei efektyvesnė širdies ir kraujagyslių ligų diagnostika padės pacientams greičiau gauti tikslią diagnozę ir reikalingą gydymą, sumažins kardiologams tenkantį krūvį, todėl sutrumpins eiles, kad tyrimas pacientams taptų prieinamesnis. Nors pasaulyje jau yra kompanijų, širdies ultragarsinių vaizdų analizei naudojančių dirbtinio intelekto įrankius, „Ligence“ siekia automatizuoti ne tik specifinius matavimus ar atskiras patologijas, bet visą širdies ultragarsinio tyrimo protokolą.
Jaunos fazės startuoliams „Innostars Awards“ – kitas žingsnis po „Jumpstarter“. Tad sėkmingai sudalyvavusi pastarajame, dėl galimybės gauti finansavimą komanda nusprendė aplikuoti ir į „Innostars Awards“ programą. Atrinkti į programą jie, kaip ir kitos dalyvaujančios komandos, gavo 25 000 eurų „protingų pinigų“ (angl. smart money) mokymams, keturių mėnesių trukmės mentorystei bei dalyvavimui dviejose intensyviuose kursuose (angl. bootcamps). Siekdamos pasitvirtinti kuriamų produktų poreikį ir užmegzti vertingų ryšių, komandos susitikinėjo su potencialiais klientais, investuotojais ar partneriais. Be to, pradedančiosios įmonės galėjo naudotis ryšiais „EIT Health“ investuotojų tinkle bei laboratorijomis ir testavimo vietomis (angl. test beds).
„EIT Health InnoStars Awards 2020“ nugalėtojams atiteko 25 000 eurų piniginis prizas. „Finansavimo dėka galėsime greičiau išspręsti COVID-19 pacientų širdies pažeidimo vertinimo problemas, skirti daugiau žmogiškųjų išteklių šiam projektui, apmokėti išlaidas, susijusias su MTEP plėtra“, – sako startuolio finansų direktorius Dovydas Matuliauskas. Visgi programos metu užmegztus kontaktus su mentoriais ir investuotojais jis vertina ne mažiau nei gautą finansavimą: „Piniginis prizas greičiau atneša naudą, tačiau mūsų pagrindinis mentorius Wim van de Vooren turi didelį potencialą ir manome, kad ilgainiui jo teikiama pagalba bus gerokai didesnės vertės“.
„Ligence“ nuotr.
Akivaizdu, kad startuolį „Ligence“ pastaruosius metus lydi sėkmė. 2019 m. pabaigoje JAV Silicio slėnio paskelbto konkurso „Pioneer“ galutiniame etape jo vystoma idėja pasauliniame ir Europos reitinge buvo įvertinta I vieta. Sėkmė lydėjo ir nacionaliniame „Naujojo knygnešio“ konkurse, kuriame įmonė laimėjo „Metų startuolio“ nominacijoje. Vasarą iš Koinvesticinio fondo ir verslo angelų tinklo „LitBAN“ narių įmonė pritraukė 360.000 Eur investiciją. Pirmoji vieta „Ligence“ atiteko ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) organizuotą „Wanted: Life Science Innovator“ konkursą vainikavusiame „Ultimate Pitch Challenge“ renginyje.
Beje, įmonės atstovai jau pateikė pavasarį MITA skelbtame „Life-saving innovations: stop COVID-19“ konkurse laimėjusio projekto ataskaitą. Jo metu, gavęs priemonės „Inostartas“ finansavimą, startuolis kūrė SARS-CoV-2 infekcijos sukelto širdies pažeidimo automatizuotos diagnostikos sistemos prototipą. Šis giliojo mokymosi neuroninių tinklų algoritmų prototipas – „COVID epochai“ skirtas sprendimas, sukurtas pritaikant paties startuolio jau išvystytas technologijas. D. Matuliausko teigimu, prototipo algoritmas geba įvertinti ūmines širdies pažaidas ultragarsiniuose širdies vaizduose, dažnai nustatomas pacientams, kuriems diagnozuotas COVID-19.
Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) vadovas Gintas Kimtys įsitikinęs, kad stiprinant Lietuvos gyvybės mokslų industriją svarbi ne tik vis intensyvėjanti inovacijų ekosistemą remiančių institucijų pagalba, bet ir pačių industrijos dalyvių aktyvumas keliant komandos kompetencijas ir pritraukiant idėjos vystymui reikalingą finansavimą: „Mūsų agentūrai jau gerai pažįstamas projekto „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ veiklose aktyviai dalyvaujantis startuolis „Ligence“ – puikus pavyzdys, kaip atkaklus darbas ir stiprios komandos veržlumas duoda apčiuopiamus rezultatus“.
D. Matuliauskas patvirtina, kad aktyviai akceleratoriuose, mentorystės programose ir konkursuose dalyvaujančios komandos kompetencijos pastebimai išaugo, ji tapo brandesnė. Artimiausias komandos tikslas – sertifikuotas produktas ir kitas finansavimo etapas.
Misija – inovacijų „aukso kasykla“ regione
Visoje Europoje „EIT Health“ iniciatyva jungia per 140 sveikatos srityje veikiančių partnerių: didžiąsias bendroves, universitetus, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centrus, ligonines ir institutus. „InnoStars“ regionui priskiriamos Lenkija, Vengrija, Italija, Portugalija bei Regioninei inovacijų sistemai (RIS) priklausančios Baltijos šalys, Kroatija, Slovakija, Čekija, Slovėnija, Graikija ir Rumunija. „InnoStars“ orientuota į šio regiono verslumo, inovacijų bei ugdymo skatinimą sveikatos apsaugos, sveikos gyvensenos ir aktyvaus senėjimo srityse bei mažinant skirtumą tarp regionų, kurie laikomi inovacijų lyderiais ir kuriuose vyksta plėtra.