Dvi dienas šią savaitę daugelyje Europos valstybių vyko kelios, itin suderintų teisėsaugos veiksmų pareikalavusios, tarptautinės operacijos, po kurių šimtams tūkstančių vartotojų panaikinta galimybė neteisėtai matyti tam tikrų mokamų koduotų TV programų turinį ir visoje Europoje išardyti net keli dideli organizuoto nusikalstamumo tinklai, nurodoma Lietuvos respublikos prokuratūros pranešime.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Lietuvoje suplanuotus veiksmus sėkmingai atliko Lietuvos kriminalinės policijos biuras ir Generalinė prokuratūra, o visų įtrauktų šalių veiksmus koordinavo Eurojustas – Europos Sąjungos šalių bendradarbiavimą baudžiamosios teisenos srityje užtikrinanti institucija.
Iš pirmo žvilgsnio šio nusikalstamo veikimo schema tiek paprasta ir paplitusi, kad dauguma žmonių nė nesusimąsto, kad vienu ar kitu būdu juos pasiekęs pasiūlymas – už labai simbolinį mokestį matyti daug daugiau kainuojančias koduotas TV programas, filmus ar sporto varžybas – gali būti nusikalstamas: paliekantis be pelnyto atlygio šių programų autorius, žlugdantis teisėtai veikiančius verslus ir leidžiantis neteisėtai lobti nusikalstamai veikiančioms organizuotos grupuotėms. Tačiau Eurojusto sutelktos ir koordinuotai veikiančios skirtingų valstybių pareigūnų pajėgos, kaip rodo šių dienų pavyzdžiai, tokias grupuotes persekioja vis efektyviau.
Vienas iš jų – tarptautinė operacija, kuri vyko Italijos pareigūnų 2019 m. pradėto tyrimo tikslais.
Italijos pareigūnų duomenimis, šiuo tyrimu persekiojama nusikalstama grupuotė galimai veikė nuo 2015 metų. Neteisėta autorinio turinio piratavimo paslauga, leidžianti vartotojui iš esmės nemokėti už mokamas paslaugas, ilgą laiką buvo prieinama Italijoje, Maltoje, Graikijoje, Nyderlanduose, Vokietijoje, Prancūzijoje, Bulgarijoje ir Šveicarijoje. Užsienio valstybėse Italijos pareigūnai aptiko ir serverius bei kitą įrangą, reikalingą retransliuoti signalą galutiniams vartotojams.
2019 m. rudenį Italijos prašymu penkiose Europos valstybėse buvo buvo sulaikyti 5 asmenys, sustabdyta 3 įmonių, 80-ies interneto svetainių ir kone dviejų šimtų serverių, aptarnavusių daugiau nei 700 000 interneto vartotojų, veikla. Tąsyk pačioje Italijoje buvo atliktos kelios dešimtys kratų, išmontuoti neteisėtai veikę įrenginiai bei areštuota beveik du šimtai įvairių bankų sąskaitų.
Tačiau nepaisant patirtų nuostolių nusikalstama grupuotė savo veiklos nenutraukė. Vėliau pareigūnų gauti duomenys atskleidė, kad nusikaltėliai tęsė veiklą pakeitę platformos pavadinimą, pasitelkę išbandytus komunikacinius bei reklamos kanalus per „Skype“, „Facebook“, „Telegram“ ir kt., toliau naudodami populiarias mokėjimų platformas, pvz. „Paypal“, bei perkėlę dalį nusikalstamų veikų į kitas užsienio šalis.
Po detalaus veiksmų derinimo Eurojuste, didelio masto tarptautinė operacija šiomis dienomis vyko net vienuolikoje valstybių, įskaitant Italiją. Pagrindiniai jos rezultatai – dešimtyje valstybių sustabdyti maždaug 5550 serverių, naudotų neteisėtam televizijos programų, filmų, sporto varžybų retransliavimui, Italijoje sulaikytas vienas iš nusikalstamos grupuotės lyderių. Įvertinus galimai neteisėtai gautas pajamas, areštuota turto už beveik 11 milijonų eurų. Lietuvoje sėkmingai atliktų procesinių veiksmų rezultatai taip pat bus perduoti kolegoms Italijoje ir taps ten atliekamo tyrimo medžiagos dalimi.
Kita tarptautinė operacija šiomis dienomis vyko padedant kolegoms, inicijavusiems tyrimą Šveicarijoje. Šiuo tikslu įvairūs proceso veiksmai atlikti Prancūzijoje, Vokietijoje, Monake, Olandijoje. Turimais duomenimis buvo rasti 11 serverių, kurie buvo naudojami siūlant vartotojams neteisėtą prieigą prie filmų bei TV serialų peržiūros. Operacijos metu Šveicarijoje taip pat buvo sulaikyti trys įtariamieji, užblokuota neteisėtą paslaugą reklamuojanti svetainė ir areštuotos aštuonios banko sąskaitos. Pirminiais skaičiavimais dėl tokios veiklos autoriai bei teisėti verslai galėjo prarasti daugiau nei 1,9 mln. Eur.
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad šiuose tyrimuose pareigūnų veiksmai nukreipti tik į neteisėtą veiklą organizuojančius asmenis bei šių grupuočių narius.
Tokio plataus masto bendri skirtingų valstybių teisėsaugos institucijų veiksmai įgyvendinti padedant Eurojuste specialiai įsteigtiems koordinaciniams centrams – būtent čia vyksta labai kruopštus ir didelio konfidencialumo reikalaujantis planavimas bei derinimas atsižvelgiant į kiekvienos valstybės nacionalinės teisės ypatumus bei įtraukiamų institucijų funkcijas.
Minimais atvejais tokio koordinavimo poreikis iškilo po to, kai tyrimus nacionaliniu lygmeniu pradėjusios Italijos bei Šveicarijos institucijos gavo pirminius duomenis apie tai, kad dalis jų tiriamų nusikalstamų veikų realizuojamos per asmenis ir priemones esančias užsienio šalyse ir nebegalėjo tęsti darbo be pagalbos iš šių valstybių.