Lietuvos elektros rinka pamažu atveriama nepriklausomiems elektros tiekėjams. Dauguma šalies gyventojų tikisi, kad didesnė konkurencija jiems lems palankias elektros kainas, suteiks papildomų naudų bei užtikrins geresnį klientų aptarnavimą.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
„Spinter tyrimai“ atliko reprezentatyvią šalies gyventojų apklausą, kurios metu teiravosi, ko jie tikisi iš elektros rinkos liberalizavimo ir suteikė galimybę rinktis keletą galimų atsakymų. Apklausa atskleidė, kad palankesnių kainų lūkestį šalyje puoselėja 41 proc., papildomų naudų laukia – 35 proc., o geresnį klientų aptarnavimą prognozuoja 31 proc. respondentų.
Lūkesčiai atitinka reformos tikslus
Apklausą inicijavusios elektros tiekimo bendrovės „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga sako, kad rinkos dalyvių skaičiaus padidėjimas visai rinkai suteikia daugiau lankstumo ir iš to tik laimi vartotojai.
„Tokios tradicinės monopolinės rinkos, kaip elektros tiekimas, tikriausiai buvo prasmingos esant ankstesnei elektros gamybos ir įsigijimo infrastruktūrai, kai buvo keli stambūs valstybės kontroliuojami gamintojai, tos pačios valstybės valdomas tiekėjas. Tačiau šiuo metu, kai didžioji elektros dalis Lietuvoje yra importuojama, o dalis nepriklausomų tiekėjų yra tiesiogiai valdomi ne mažesnių, o kartais ir dar didesnių bendrovių, pats laikas išnaudoti realią jų konkurenciją rinkoje“, – sako M. Giga.
Pasak jo, akivaizdu, kad visuomenė yra nusiteikusi optimistiškai ir jos lūkesčiai atitinka rinkos liberalizavimo tikslus. Kokia apimtimi jie pasiteisins praktiškai, daugiausiai priklausys nuo pačių vartotojų įsitraukimo.
„Be abejo, vartotojams yra ypač svarbu sudalyvauti pradiniame tiekėjo pasirinkimo etape, kuomet galimybę persigrupuoti turi visa vartotojų grupė, nes tuomet konkurencija yra pati didžiausia. Labai natūralu, kad iš pokyčių rinkoje vartotojai pirmiausiai tikisi naudos sau, nes tik dėl jų ši reforma ir vyksta. Belieka būti aktyviems ir taip dar labiau paspartinti konkurencinę tiekėjų priešpriešą. Apklausa parodė, kad beveik penktadalis, arba 18 proc. šalies gyventojų dar neturi nuomonės ar atsivėrusi konkurencija elektros tiekimo rinkoje jiems bus naudinga, todėl didelė kova vyks būtent dėl šios klientų grupės“, – teigia M. Giga.
Pasitikėjimas valstybe – irgi nemažas
Apčiuopiama dalis gyventojų laikosi konservatyvios pozicijos, kad elektros tiekimo klausimu labiausiai pasitiki valstybės valdoma įmone. 11 proc. respondentų yra tikri, kad ji gali užtikrinti geresnę paslaugų kainą, 6 proc. – kad ji teikia daugiau naudų nei privatūs tiekėjai, o 5 proc. – kad užtikrina geresnį aptarnavimą.
„Vartotojų supratimu vis dar egzistuoja dvi pusės – valstybės valdoma įmonė ir visi kiti tiekėjai. Sakyčiau, kad žingsnis po žingsnio šis suvokimas turėtų keistis, nes, pirma, visoms be išimties šioje srityje konkuruojančioms įmonėms galios tos pačios laisvos rinkos taisyklės. Jau dabar pastebime, kad vartotojai, kurie skiria laiko pasidomėti ir įsigilinti į skirtingų tiekėjų elektros pasiūlymus, dažnai pasirenka ne valstybės valdomą įmonę, o nepriklausomus tiekėjus. Na, o antra, tai visos šios įmonės naudosis ta pačia infrastruktūra, kuri lieka valstybės rankose – laidais, stulpais ir požeminėmis linijomis toliau rūpinsis valstybės valdoma įmonė ESO. Tad susidūrus su elektros dingimo ar tiekimo atstatymo klausimais, jie bus sprendžiami įprastai“, – pastebi M. Giga.
Lietuvoje įmonės jau kuris laikas gali pačios pasirinkti tiekėją, tuo tarpu fiziniams vartotojams tai vis dar yra naujiena. Nuo kitų metų tokia galimybė atsivers daugiausiai, arba daugiau kaip 5 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) per metus sunaudojantiems fiziniams vartotojams.
„Beliko laukti nedaug ir ši pirmoji, daugiausiai elektros suvartojanti fizinių vartotojų grupė taps savotišku testu, parodysiančiu realias vartotojų nuotaikas ir pasirinkimus“, – teigia jis.
„Spinter tyrimai“ šalies gyventojų apklausą atliko rugsėjo 16-26 dienomis, joje dalyvavo 1006 pilnamečiai gyventojai, kurių amžius 18-75 metai.