Elektronika.lt
 2025 m. sausio 12 d. Projektas | Reklama | Žinokite | Klausimai | Prisidėkite | Atsiliepimai | Kontaktai
Paieška portale
EN Facebook RSS

 Kas naujo  Katalogas  Parduotuvės  Forumas  Tinklaraščiai
 Pirmas puslapisSąrašas
 NaujienosSąrašas
 StraipsniaiSąrašas
 - Elektronika, technika
 - Kompiuterija
 - Telekomunikacijos
 - Įvykiai, visuomenė
 - Pažintiniai, įdomybės
 Vaizdo siužetaiSąrašas
 Nuolaidos, akcijosSąrašas
 Produktų apžvalgosSąrašas
 Naudingi patarimaiSąrašas
 Vykdomi projektaiSąrašas
 Schemų archyvasSąrašas
 Teorija, žinynaiSąrašas
 Nuorodų katalogai
 Įvairūs siuntiniai
 Bendravimas
 Skelbimai ir pasiūlymai
 Elektronikos remontas
 Robotų kūrėjų klubas
 RTN žurnalo archyvas






 Verta paskaityti
Sausio 12 d. 13:40
2,6 milijono pavogtų duomenų: ar jūsų naršyklės įskiepiai saugūs?
Sausio 11 d. 13:28
Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?
Sausio 10 d. 17:25
Abiturientų dilema: kaip išsirinkti tinkamą karjeros kelią?
Sausio 10 d. 14:23
„Samsung“ CES parodos naujienos: DI gins namus nuo programišių ir atpažins šeimos narius
Sausio 10 d. 11:40
Tiksliausios prognozės 2025 metams, kurios buvo pateiktos dar prieš 100 metų
Sausio 10 d. 08:41
Telefoniniai sukčiai koordinuotai taikosi į klientus Lietuvoje, naudojasi „Facebook“
Sausio 9 d. 20:22
Nuo pasiūlymo investuoti iki socialinių tinklų paskyros nulaužimo – kaip sukčiai jus pergudrauja
Sausio 9 d. 17:17
DORA reglamentas: dar aukštesni kibernetinio saugumo standartai finansų sektoriui
Sausio 9 d. 14:45
„Samsung“ pristatė naują DI televizorių liniją: stebės namus ir atpažins filmų aktorius
Sausio 9 d. 11:28
Statistika negailestinga: skaitmeninių sprendimų trūkumas kuria palankią terpę sukčiams
FS25 Tractors
Farming Simulator 25 Mods, FS25 Maps, FS25 Trucks
ETS2 Mods
ETS2 Trucks, ETS2 Bus, Euro Truck Simulator 2 Mods
FS22 Tractors
Farming Simulator 22 Mods, FS22 Maps, FS25 Mods
VAT calculator
VAT number check, What is VAT, How much is VAT
LEGO
Mänguköök, mudelautod, nukuvanker
Thermal monocular
Thermal vision camera,
Night vision ar scope,
Night vision spotting scope
FS25 Mods
FS25 Harvesters, FS25 Tractors Mods, FS25 Maps Mods
Dantų protezavimas
All on 4 implantai,
Endodontija mikroskopu,
Dantų implantacija
FS25 Mods
FS25 Maps, FS25 Cheats, FS25 Install Mods
GTA 6 Weapons
GTA 6 Characters, GTA 6 Map, GTA 6 Vehicles
FS25 Mods
Farming Simulator 25 Mods,
FS25 Maps
ATS Trailers
American Truck Simulator Mods, ATS Trucks, ATS Maps
Reklama
 Straipsniai » Įvykiai, visuomenė Dalintis | Spausdinti

Ateities profesija, kurios neišmoksite universitete: kaip tapti dirbtinio intelekto specialistu?

Publikuota: 2020-11-09 20:37
Tematika: Įvykiai, visuomenė
Skirta: Pradedantiems
Aut. teisės: ©Delfi.lt
Inf. šaltinis: Delfi.lt

Nors dirbtinio intelekto (DI) sąvoka vis dar gali skambėti kaip fantastinio filmo tema, ši technologija pritaikoma vis daugiau kur kas arčiau realybės esančių sričių. Dėl šios priežasties darbo rinkoje atsiranda ir vis didesnis DI specialistų poreikis bei trūkumas. Siekiant tapti šios profesijos atstovu reikalingos tokios kompetencijos, kurių daugumai universitetų išmokyti sudėtinga, o pasirinkę šią karjerą mokytis turi visą gyvenim

 Rodyti komentarus (1)
Įvertinimas:  1 2 3 4 5 

Nors dirbtinio intelekto (DI) sąvoka vis dar gali skambėti kaip fantastinio filmo tema, ši technologija pritaikoma vis daugiau kur kas arčiau realybės esančių sričių. Dėl šios priežasties darbo rinkoje atsiranda ir vis didesnis DI specialistų poreikis bei trūkumas. „Vinted“ mašininio mokymosi inžinierius, Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos prezidentas Dovydas Čeilutka sako, kad siekiant tapti šios profesijos atstovu reikalingos tokios kompetencijos, kurių daugumai universitetų išmokyti sudėtinga, o pasirinkę šią karjerą mokytis turi visą gyvenimą.

Ateities profesija, kurios neišmoksite universitete: kaip tapti dirbtinio intelekto specialistu?
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.

Kaip rašoma pranešime spaudai, pasak D. Čeilutkos, DI galima skirstyti į dvi kategorijas – dirbtinį bendrąjį intelektą ir dirbtinį intelektą: „Dirbtinis bendrasis intelektas yra tai, ko mes dabar neturime ir galbūt niekada neturėsime – tai superkompiuteris, kuris gali padaryti bet ką. Tai filosofijos, mokslinės fantastikos tema. Tuo tarpu praktinis dirbtinis intelektas yra tai, ką mes visi puikiai pažįstame, tik galbūt su dirbtiniu intelektu nesiejame – tai ir telefono atrakinimo piršto atspaudu funkcija, ar prietaisų gebėjimas atskirti mūsų veidą nuo kitų veidų ir panašiai. Verta paminėti, kad pagrindinė DI dalis yra mašininis mokymasis. Pavyzdžiui, didžiausios Europoje internetinės naudotų mados prekių prekybos platformos „Vinted“ mašininio mokymosi specialistai kuria mokymosi modelius ir juos integruoja į produktą. Tad šios technologijos tikslas labai aiškus ir konkretus, o norint ją įvaldyti reikia specifinių įgūdžių.“

DI specialistų trūksta

Dabar turbūt sunkiai įsivaizduotume mobiliuosius telefonus ar programėles, kurios neturėtų dirbtinio intelekto technologijų. „Jei šios technologijos staigiai dėl kažkokios priežasties išnyktų, tikrai pastebėtume ir galvotume, kas atsitiko“, – sako D. Čeilutka.

Dirbtinio intelekto specialistas teigia, kad šios profesijos profesionalų ateityje reikės vis daugiau ir tam yra kelios priežastys. Pirmiausia, kone kasdien pasaulyje kuriasi nauji startuoliai, savo produktui naudojantys DI technologijas – būtent jie suburia nemažą dalį specialistų. D. Čeilutka tikina, kad tokios įmonės sugebėjo savo veiklą pakreipti taip, kad DI profesionalai sukurtų daugiau vertės verslui.

„Europoje šiek tiek atsiliekame, dauguma įmonių dar tik mokosi taip daryti. Tačiau vejamės – matome pavyzdį iš kitų šalių. Įmonėms, kurios kuria produktus, paremtus dirbtinio intelekto technologijomis arba prie savo senų produktų prideda dirbtinio intelekto technologijas, reikia specialistų, o jų dabar yra labai mažai. Technologijos paprastėja, įėjimo į rinką barjeras mažėja, dėl to DI specialistų poreikis ateityje tik didės“, – sako D. Čeilutka.

Reikia kompetencijų įvairovės

Nors neretai DI specialistai siejami su programuotojais, D. Čeilutka pabrėžia, kad vien programavimo kompetencijų siekiant dirbti šioje srityje nepakanka. Dažnu atveju DI specialistais tampa ar persikvalifikuoja kitų sričių žinovai – matematikai, duomenų mokslo ekspertai ar programuotojai. Anot D. Čeilutkos, DI ekspertas turi būti susipažinęs su visomis šiomis disciplinomis.

„DI specialistui labiausiai reikalingi programavimo ir duomenų mokslo įgūdžiai. Tai yra tarpdisciplininė sritis, kur žmogus turi būti ir geras programuotojas, ir geras duomenų mokslininkas, nors jam nereikia viso programavimo ar duomenų mokslo spektro“, – sako jis.

Ieškodami DI eksperto, darbdaviai pirmiausiai vertina sugebėjimą tinkamai kurti mašininio mokymosi modelius: „Tai yra pagrindinis kriterijus. Be to, būtų sunku įsidarbinti šioje srityje neturint giliojo mokymosi patirties – šios žinios labai svarbios. Taip pat reikia turėti matematikos, statistikos pagrindus, praktinės patirties dirbant su mašininio mokymosi modeliais.“

Ekspertas priduria, kad programavimas vis dar laikomas labiau menu nei mokslu, tad ir mašininis mokymasis taip pat dar nėra pilnai išvystytas. Pirmosios mokymuisi tinkančios knygos išleistos vos prieš kelerius metus, pati industrija išgyvena augimo etapą, tad ir darbdaviai dar tik pradeda suprasti, kokių kompetencijų tikisi iš būsimo darbuotojo.

Universiteto nepakaks

Pasak D. Čeilutkos, įgauti DI kompetencijų, reikalingų darbui šioje srityje, galima keliais būdais, tačiau pats tiesiausias kelias – specialios mokymosi programos ir kursai. „Mažos DI mokymosi galimybės – problema, kurią ir pats bandau išspręsti. Prieš daugiau kaip dvejus metus įkūriau „Tribe of AI“ bendruomenę, kurios pagrindinis tikslas yra padėti žmonėms tapti dirbtinio intelekto ekspertais, net jei prieš tai nemokėjo nieko. Programa nėra lengva, trunka kelerius metus. Tai vienas iš būdų, kaip įdedant daug pastangų tapti DI specialistu. Galima šioje srityje tobulintis ir patiems, nes internete egzistuoja daugybė prieinamos informacijos, tačiau tokiu būdu klaidų išvengti nepavyks“, – tikina ekspertas.

Nors įprasta, kad daugeliui karjeros krypčių ruošia universitetai, D. Čeilutka įsitikinęs, kad nei vienai profesijai vien akademinio išsilavinimo nepakanka. Be to, dėl dinamiškų DI industrijos pokyčių daugeliui universitetų prisitaikyti sudėtinga.

„Universitetai kuo puikiausiai išmoko fundamentalius mokslus, kurie neturi tokios greitos kaitos, nes akademinė bendruomenė turi daug praktikos. Tačiau norint dirbti DI srityje, universitete įgautas fundamentalias žinias reikia papildyti dabar aktualiomis žiniomis – šios žinios įgaunamos kitur. Man atrodo, kad labai gerai, kai atsiranda įvairių iniciatyvų, kurios padeda įgauti tokių žinių“, – sako D. Čeilutka.

„Dirbant šioje srityje mokytis reikia labai daug ir nuolatos, nes visos technologijos labai greitai evoliucionuoja. Atrodo, tik prieš keletą mėnesių buvo išrasta viena pagrindinių bibliotekų, kurias naudojame DI darant mašininio mokymosi modelius, o dabar jau reikia ieškoti alternatyvų, nes ši technologija sensta. Jei 6 mėnesius nieko nesimokoma, reiktų skirti labai daug laiko pasivyti. Universitetai per tiek laiko negali suderinti programos. Be to, DI specialistų atlyginimai labai dideli, o švietimo įstaigos už dėstymą tiek pasiūlyti negali. Manau, kad neišvengiamai turėtų būti papildomai domimasi neformaliuoju švietimu, kursais, akademijomis, kur pateikiamas naujausias turinys ir medžiaga“, – priduria ekspertas.

D. Čeilutka dalijasi trimis informacijos šaltiniais, kuriuose pradedantiesiems galima gauti naudingos informacijos apie dirbtinį intelektą:

  1. „Fast.ai“ giliojo mokymosi biblioteka, kurioje galite rasti naudingą DI kursą, knygą ir tinklaraštį;
  2. Knyga pradedantiesiems – „Data Science from Scratch: First Principles with Python“;
  3. Tinklalaidė „Lex Fridman Podcast“.

Delfi.lt



Draudžiama platinti, skelbti, kopijuoti
informaciją su nurodyta autoriaus teisių žyma be redakcijos sutikimo.

Global electronic components distributor – Allicdata Electronics

Electronic component supply – „Eurodis Electronics“

LOKMITA – įvairi matavimo, testavimo, analizės ir litavimo produkcija

Full feature custom PCB prototype service

Sveiki ir ekologiški maisto produktai

Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė

LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina

„Konstanta 42“

Technologijos.lt

Buitinė technika ir elektronika internetu žemos kainos – Zuza.lt

www.esaugumas.lt – apsaugok savo kompiuterį!

PriedaiMobiliems.lt – telefonų priedai ir aksesuarai

Draugiškas internetas


Reklama
‡ 1999–2025 © Elektronika.lt | Autoriaus teisės | Privatumo politika | Atsakomybės ribojimas | Reklama | Turinys | Kontaktai LTV.LT - lietuviškų tinklalapių vitrina Valid XHTML 1.0!
Script hook v, Openiv, Menyoo
gta5mod.net
FS25 Mods, FS25 Tractors, FS25 Maps
fs25mods.lt
Optical filters, UV optics, electro optical crystals
www.eksmaoptics.com
Reklamos paslaugos
SEO sprendimai

www.addad.lt
Elektroninių parduotuvių optimizavimas „Google“ paieškos sistemai
www.seospiders.lt
FS22 mods, Farming simulator 22 mods,
FS22 maps

fs22.com
Reklama


Reklama