Praėjusiais metais tik 15 proc. įmonių leido darbuotojams dirbti lanksčiai. Kilusi pandemija situaciją pakeitė ir šiandien nuotolinį darbą propaguoja net 76 proc. tirtų įmonių, o 88 proc. verslo lyderių tikisi ilgalaikių pokyčių šioje srityje, rodo „Microsoft“ tyrimas 15-oje Europos rinkų. Taip pat jis atskleidė, kad darbuotojai džiaugiasi laisvesniu aprangos kodu ar naminiais gyvūnėliais pašonėje, o didžioji dalis įmonių išliko tokios pat ar net labiau produktyvios, nors dalis jų susidūrė su iššūkiais skatinant inovatyvumą, rašoma pranešime.
Remiantis tyrimo rezultatais, kuriame apklausta 9 tūkst. vadovų ir darbuotojų iš didelių organizacijų, verslo lyderiai nuotoliniame darbe mato tiek produktyvumo, tiek efektyvumo naudą. 83 proc. apklaustų vadovų nurodo, kad jų įmonės buvo bent tiek pat produktyvios, kaip ir anksčiau. Taip pat 56 proc. vadovų teigia, kad nuotolinis darbas naudingas ir taupant organizacijos kaštus, kadangi patiriama mažiau išlaidų dėl darbo patalpų ir priemonių naudojimo.
„Daugeliui įmonių įprasta kasdienė veikla buvo paremta tradicine biuro aplinka. Tad kilusi pandemija privertė perorganizuoti daugelio organizacijų veiklą ir darbus perkelti į skaitmeninę erdvę. Vieni darbuotojai prie šio pokyčio įprato greitai, kitiems vis dar tenka ieškoti atsakymų, kaip prisitaikyti prie naujos realybės. Organizacijų vadovai ir lyderiai susiduria su iššūkiu ne tik pasiekti nustatytus pagrindinius verslo tikslus, bet ir užtikrinti, kad komandos išliktų darnios, efektyvios ir įsitraukusios šiuo įtemptu metu“, – sako Sarah Fisher, „Microsoft“ žmogiškųjų išteklių vadovė Europos, Artimųjų Rytų ir Afrikos regionui.
Tyrimas parodė, kad daugelis darbuotojų palankiai vertina nuotolinio darbo praktiką. 69 proc. darbuotojų džiaugiasi, kad gali namuose rengtis patogiais kasdieniais rūbais. Apie pusė apklaustųjų nurodė, kad atsirado daugiau laiko hobiams, o kas penktas pripažino, kad nuotolinio darbo privalumu tapo namų darbo erdvė, kuri pritaikyta pagal asmeninius poreikius. Dar trečdaliui (28 proc.) smagiau dirbti namuose, nes šalimais kompaniją palaiko naminis gyvūnas.
Nors darbas nuotoliniu būdu produktyvumo rodiklių neigiamai nepaveikė, verslo lyderiai pripažįsta, kad skatinti inovacijas tapo kur kas sudėtingiau. 2019 metais 56 proc. apklaustų vadovų teigė, kad jų įmonės yra novatoriškos savo produktais ir paslaugomis, o šiais metais šį teiginį palaiko tik 40 proc. vadovų.
Trys patarimai, kaip įmonėms skatinti inovacijas ir produktyvumą nuotoliniu būdu
Tyrimo autoriai išskyrė tris tendencijas pastebėtas tirtose įmonėse, kurios pereidamos prie nuotolinio darbo, sugebėjo išlikti produktyviomis ir inovatyviomis:
- Itin svarbu pasitikėti įmonės darbuotojais: leisti priimti sprendimus be vadovų įsikišimo, suteikti galimybę išreikšti savo mintis ir pasiūlymus bei neteisti už padarytas klaidas. Inovatyviose įmonėse 77 proc. darbuotojų teigė, kad gali laisvai ir saugiai reikšti savo nuomonę, o tuo tarpu kitose organizacijose su šiuo teiginiu sutinka tik 51 proc. respondentų. Produktyvios organizacijos didina darbuotojų pasitikėjimą savo jėgomis, dėl to 57 proc. nebijo priimti sprendimo be vadovų įsikišimo ir 64 proc. dirba su svarbiomis užduotimis, kurios reikalauja prisiimti tam tikras atsakomybes. Taip pat tokiose įmonėse tolerantiškiau žiūrima ir į klaidas – 75 proc. darbuotojų nebijo jų daryti. Kitose organizacijose taip galvojančių – tik net 51 procentas.
- Padėti darbuotojams susikaupti. Terminas „srauto būsena“ pastaraisiais metais darbo aplinkoje vis labiau populiarėja. Jis apibūdina, kada žmogus sugeba visą savo dėmesį skirti atliekamai užduočiai. Net 70 proc. taip dirbančių darbuotojų proaktyviai pasiūlo sprendimus, kaip išspręsti tam tikras problemas, o 68 proc. – patys pataria savo vadovams kaip būtų galima dirbti efektyviau. To siekiant reikėtų įsitikinti, ar darbuotojai turi pakankamai žinių apie produktyvumą skatinančius įrankius, arba paskatinti naudotis susikaupti padedančiomis funkcijomis, kaip „netrukdyti“. Tokie sprendimai gali padėti darbuotojams kontroliuoti savo dieną ir skirti laiko darbui, kuriam reikia ypatingo dėmesio.
- Edukuokite vidurinės grandies vadovus. Daugelis komandos vadovų šiais metais pirmą kartą susidūrė su iššūkiu vadovauti žmonių komandai nuotoliniu būdu. Net 61 proc. apklaustų vadovų teigia, kad vis dar neišmoko efektyviai deleguoti užduočių ir motyvuoti darbuotojus virtualiai. Norint sėkmingai išnaudoti nuotolinės komandos potencialą, reikia skirtingų įgūdžių, todėl verta daugiau dėmesio skirti vidurinės grandies vadovų mokymams ar mentorystės programoms.
Reprezentatyvią internetinę apklausą „Microsoft“ užsakymu 2020 metų rugpjūčio mėnesį atliko „KRC Research“ kartu su „Boston Consulting Group“ ir Pensilvanijos universiteto Vartono verslo mokykla. Tyrimo metu buvo apklausta 15 Europos rinkose dirbančių 9000 vadovų ir darbuotojų iš didelių (daugiau nei 250 darbuotojų) verslų.