Hakatonas – tai renginio formatas, kuriame technologijos įdarbinamos aktualioms problemoms spręsti. Šį kartą projekto „Prisijungusi Lietuva“ inicijuojamas hakatonas vyko Panevėžyje. Moksleiviai ir studentai bandė atrasti jiems aktualių problemų sprendinius, rašoma pranešime. Nugalėtojų komanda „JBG Robotics“ iš Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos stengėsi atsakyti į klausimą – kaip dar labiau patobulinti robotikos sritį Lietuvoje, organizuoti daugiau varžybų ir išspręsti robotų dalių logistikos problemas.
„JBG Robotics“
Nugalėtojai siekia robotikos varžybų ir atviresnės rinkos
Spalio 10 d. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje gimė ne viena jaunuolių idėja. Vis dėlto, nugalėtojai buvo vieni – „JBG Robotics“. Į gruodžio mėnesį vyksiantį nacionalinį hakatoną komanda nešis idėją „God BOTS“. Patys aktyviai dalyvaudami robotikos ir e. skautų veikloje komandos nariai pastebėjo, kad Lietuvoje trūksta robotikos varžybų, kitokių renginių. Sudėtinga atrasti ir dalių konstruojamiems robotams, kadangi pasiūlą sudaro pavieniai gamintojai, auga kainos.
„Būdami robotikos būrelio dalimi, mes savo kailiu jaučiame šios srities problemas, pažįstame rinką. Tiesa, paties sprendimo generavimo fazėje teko padiskutuoti ir atrasti geriausiai mūsų problemas konstruojant robotus ir ruošiantis varžyboms sprendžiančią idėją. Ši dalis ir buvo sudėtingiausia – atsisakyti šalutinių minčių ir išgryninti idėją, kuri yra verta judėti tolyn. Būtent todėl hakatonai yra toks intensyvus formatas, skirtas padėti susikoncentruoti į konkrečią problemą ir be jokių trikdžių surasti jai sprendimą“, – sako „JBG Robotics“ komandos atstovas.
Asociacijos „Langas į ateitį“ veiklų koordinatorė Simona Gogelytė teigia, kad vaikinų idėja tikrai atliepia dabartines robotų rinkos problemas Lietuvoje. „Nors visos komandos paruošė tikrai geras idėjas, jautėsi, kad „JBG Robotics“ gerai pažįsta rinką, kuriai savo sprendimą nori siūlyti, jaučia jos problematiką. Būtent tai yra svarbu vystant sėkmingą startuolį, tad vaikinai, dar net nepradėję pasiruošimo nacionaliniam hakatonui, jau turi potencialo savo idėją plėtoti toliau. Tikimės, kad mūsų formatas jiems suteiks daugiau žinių bei pasitikėjimo savimi ir paskatins veikti“, – teigia S. Gogelytė.
Sena problema, kurią aktualizavo koronavirusas
Kita hakatone dalyvavusi komanda iš Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos – „HakaPonai“ . Jie pastebėjo dar vieną aktualią problemą, kurios svarba ypač išryškėjo koronaviruso pandemijos metu – kokybiškos, greitos ir prieinamos korepetitorių paslaugos moksleiviams. Startuolio „ViKlasė“ idėja yra paprasta – moksleiviams suteikti galimybę atrasti sau reikalingą korepetitorių bet kuriuo metu ir bet kurioje vietoje.
„Kūrėme lyg BOLT programėlės atitikmenį mokymuisi. Pavyzdžiui, moksleiviai gali suprasti matematiką, tačiau viena ar kita siaura tema lieka neįkandama. Taip pat pastaruoju metu vaikai negali nuvykti pas korepetitorių, neturi pakankamai lėšų. Būtent tokioms situacijoms spręsti ir pasitarnautų mūsų idėja – pasikviesti sau į pagalbą tuo metu esančius laisvus ir prie programos prisijungusius mokytojus iš bet kurios vietos Lietuvoje. Korepetitoriai per atitinkamą laiką padėtų suprasti temą, konsultuotų, panaikintų konkrečias spragas“, – idėja dalijasi Ignas Janeliūnas.
Vaikino teigimu, sunkiausia per hakatoną buvo sugalvoti ir išsigryninti specifinę idėją, nuspręsti, kaip ir kas veiks, su komandos nariais susitarti svarbiausiais klausimais. Tiesa, konstruktyvios ir argumentuotos diskusijos tarpusavyje ir su mentoriais padėjo atrasti galutinį idėjos variantą.
Sąžiningas ir tvarus laisvalaikis
Dar viena „Startuoliai keičiantys pasaulį“ hakatone kilusi idėja, kurią vystė „University of Dundee“ studentai, likę studijuoti nuotoliniu būdu Lietuvoje ir subūrę komandą pavadinimu „Dundonianai“. Komandos atstovo Gedimino Gutausko teigimu, tokia idėja kilo iš aktualios problemos.
„Kartais nutinka taip, kad įsigijęs bilietą į koncertą, teatrą ar bet kokią kitą pramogą, pasikeičia planai. Žmonės suserga, padidėja darbų ar mokslų krūviai ir kita. Todėl norėjau atrasti sprendimą, kaip parduoti savo turimą bilietą arba dovanų kuponą, kaip nelikti apgautam ir, galiausiai, kaip nusipirkti bilietą į renginį, jeigu bilietų pas platintojus jau nebelikę?“, – teigia G. Gutauskas.
Vaikino teigimu, tokių renginių kaip hakatonai Panevėžyje tikrai nėra daug, todėl pasinaudoti proga, išgirsti kitų verslo idėjas, pristatyti savąją ir bendrąja prasme patobulėti šioje srityje pasirodė būtina. Tiesa, dalyviui sunkiausia dalis buvo išsirinkti vieną konkrečią, geriausią idėją, tačiau čia prisidėjo hakatono mentoriai.
„Turing School“ organizuojami hakatonai jau vyko Klaipėdoje, Tauragėje ir Panevėžyje. Juose komandos sprendė beglobių gyvūnų, jaunų žmonių vienišumo problemas. Spalio 23-ąją ir 24-ąją tokio paties formato kūrybinės dirbtuvės vyks Kaune ir Marijampolėje, o vėliau – Alytuje, Vilniuje, Utenoje ir Šiauliuose. Norintys dalyvauti kviečiami registruotis.