Baltarusių programišiai, paskelbę karą Aliaksandro Lukašenkos režimui, ėmė viešinti sąrašus jėgos struktūrų atstovų, kurie galimai vykdė nusikaltimus prieš taikius protestuotojus.
Nuo rugsėjo pradžios Baltarusijoje įsilaužta į tris valstybinius tinklalapius, įskaitant Mokesčių ministerijos. Atsakomybę už šiuos veiksmus prisiėmė grupuotė, pasivadinusi Baltarusijos kiberpartizanais.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Tai įvyko netrukus po to, kai įvykius šalyje nušviečiantis „Telegram“ kanalas NEXTA paskelbė pergalės planą – daugybę veiksmų, kuriais bus siekiama A. Lukašenkos atsistatydinimo, naujų demokratinių rinkimų paskelbimo ir visų politinių kalinių išlaisvinimo.
Planą sudaro trys protesto frontai: gatvės, kurį sudaro protestai, akcijos ir streikai, ekonominis – indėlių iš valstybinių bankų atsiėmimas, atsisakymas mokėti mokesčius, valstybinės produkcijos atsisakymas, teisingumo frontas – visuotinė pagalba siekiant identifikuoti baudėjus ir siekis išsamiai ištirti mirčių protestuotojų aplinkybes.
Kibernetiniai partizanai taip pat paskelbė pradedantys ataką prieš šalies finansų sistemą ir iškėlė reikalavimus šalies valdžiai.
„Jei bent vienas protestuotojas bus sulaikytas po 2020 m. rugsėjo 13 d., Baltarusija pamirš, kas yra mokesčiai, kol nebus sustabdyti areštai, o A. Lukašenka nepaliks savo posto. Priešingu atveju bus labai skaudu“, – paskelbė Kibernetiniai partizanai.
„Aliaksandrai Grigorjevičiau, mes kreipiamės į jus asmeniškai. Bus labai skausminga: pirmiausiai kris šalies mokesčių sistema, paskui šalyje baigsis elektra, paskui seks bankų sistema. Ar jums to reikia? Jūs taip rūpinatės savo aplinka. Mes be problemų galime ir rublį nužudyti, ir pradėti blokuoti jūsų artimiausių draugų banko sąskaitas“, – A. Lukašenkai pagrasino šalies programišiai.
Po to, kai rugsėjo 13 d. suėmimai tęsėsi, programišiai atakavo Mokesčių ministeriją.
Taip pat buvo „nulaužtas“ valstybės pirkimų puslapis. Programišiai pranešė, kad šį puslapį nulaužė dėl to, kad jame buvo paskelbtas viešasis pirkimas neperšaunamoms liemenėms įsigyti. „Nėra čia ko neperšaunamų liemenių taikioje šalyje pirkti“, – pareiškė už atakas atsakingi internautai.
„Nulaužtas“ valstybės pirkimų puslapis
Kiek anksčiau – rugsėjo 3 d. – įsilaužta į Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos svetainę. Skyriuje „Ieškomi“ pasirodė du nauji „nusikaltėliai“: A. Lukašenka ir vidaus reikalų ministras Jurijus Karajavas. Jie taip pat buvo įtraukti į „dingusiųjų“ sąrašus, jų dingimo data nurodyta kita diena po prezidento rinkimų.
Skiltyje „Papildoma informacija“ apie A. Lukašenką buvo parašyta: „Jis kaltinamas karo nusikaltimais prieš Baltarusijos žmones ir valdžios uzurpavimu Baltarusijos Respublikoje.“
Pagrindinis ginklas – viešumas
Kibernetinio karo dalyviai pastaruoju metu deda daug pastangų, kad atskleistų tapatybes jėgos struktūrų atstovų, puolančių taikius protestuotojus gatvėse.
Programišių paskelbtame juodajame žemėlapyje šiuo metu pažymėtos 147 vietos, kuriose nurodomi galimai nusikaltimus prieš taikius protestuotojus vykdžiusių pareigūnų asmens duomenys: vardai, pavardės, nusikaltimo rūšis, telefono numeriai ir nuorodos į socialinius tinklus. Kai kuriais atvejais pateikiama ir daugiau informacijos – iki paso duomenų išviešinimo.
Visa ši informacija platinama socialinio tinklo „Telegram“ paskyroje „Baltarusijos baudėjai – vardai, pavardės, adresai, artimieji“. Paskyra turi per 76 tūkst. sekėjų, joje išplatinta apie pusantro tūkstančio nuotraukų ir apie pusantro šimto vaizdo įrašų.
Vaizdo įrašus, nuotraukas ir kitą informaciją tikrina ir siunčia paskyros administratoriams sekėjai.
Visi įtariamieji, pažymėti grotažyme #karatel (liet. baudėjai), suskubo naikinti savo paskyras socialiniuose tinkluose, neatlaikę visuomenės spaudimo.
Baltarusiai stebino pasaulį protestų taikumu – socialiniuose tinkluose net buvo platinami mėgėjiški nuotraukos ir vaizdo įrašai, kuriuose užfiksuoti protestuotojai, prieš lipdami ant suoliukų parkuose, nusiauna batus. Tačiau panašu, kad tautos kantrybė trūko.
Tai – ne viena paskyra, kurioje viešinami režimui galimai talkininkaujančių asmenų duomenys bei kontaktai. „Belarusassholes“ pavadintoje kitoje „Telegram“ tinklo paskyroje galima aptikti vardus ir pavardes žmonių, dalyvavusių klastojant rinkimus.
„Čia paskelbsime žmones, kurie diktatoriško režimo metu pažeidė visus įmanomus įstatymus“, – rašoma paskyros pristatyme. Ją seka jau per 20 tūkst. žmonių.
Remiantis surinktais duomenimis, parengtas interneto puslapis Narushytel.org, kuriame publikuojami jėgos struktūrų atstovai, prie rinkimų klastojimo prisidėję asmenys, taip pat režimo talkininkai.
Šiuo metu Baltarusijoje esantis Europos humanitarinio universiteto (EHU) atstovas Maksimas Milta pasakoja, kad baltarusiams viešumas – vienas pagrindinių ginklų.
„Viešumas yra galingiausias ginklas prieš silovikų smurtą, tai buvo įrodyta daugelį kartų, kai (daugiausia moterims) pavykdavo nuimti nuo OMONininkų ir gaujininkų (žinomų kaip tichari) kaukes. Būtent todėl tokių „Telegram“ kanalų tikslas yra labai paprastas — parodyti silovikams, kad už kiekvieną smurto išraišką gresia atsakomybė, ir tai yra tik laiko klausimas.
Baltarusijos programišiai (jie save vadina kiberpartizanais) taip pat teigia, kad jiems pavyko išgauti visų Baltarusijos VRM ir kitų jėgos struktūrų pareigūnų duomenis.
Žadama, kad greitu metu, jeigu smurtas nesustos, duomenys bus viešinami“, – pasakojo M. Milta.